Malo manje od dvije godine, prošlo je od izricanja nepravomoćne presude u aferi Pročistač, još jednoj ostavštini dugogodišnjega zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića. Tada u svibnju 2022. na zagrebačkom Županijskom sudu, četvorica optuženika bila su ukupno osuđena na 20 godina zatvora te su bili ostali bez 26 milijuna kuna. No sada je ta presuda izmijenjena, nakon što je vijeće Visokog kaznenog suda kojim je presjedao Ivan Turudić, kazne optuženicima - umanjilo.
Anti Paviću, koji je u inkriminirano vrijeme bio direktor Zagrebačkih otpadnih voda (ZOV), kazna je prepolovljena, jer je nepravomoćno bio osuđen na četiri godine zatvora, a tu mu je kaznu VKS prepolovio, pa je sada osuđen na dvije godine zatvora. Za godinu dana, kazna je umanjena i Darku Turopoljcu, poduzetniku i bliskom suradniku Milana Bandića, koji je nepravomoćno bio osuđen na šest godina zatvora, sada je osuđen na pet godina.
Kazna je za godinu dana smanjena i Damiru Vuljanku, kojeg je USKOK teretio da je pomogao Turopoljcu u izvlačenju novca iz njegove tvrtke. Nepravomoćno je bio osuđen na četiri godine zatvora, a sada mu je kazna umanjena na tri godine zatvora.
POVEZANI ČLANCI:
Nepravomoćnom presudom bio je obuhvaćen i Hannes Schweitzer, voditelj radova na izgradnji glavnog odvodnog kanala. On je nepravomoćno bio osuđen na šest godina zatvora postupak je protiv njega obustavljen jer je u međuvremenu preminuo dok je u istražnom zatvoru čekao pravomoćnost presude. Po nepravomoćnoj presudi Paviću se treba oduzeti 5,9 milijuna kuna njegove imovine, jer nije dokazao da ju je stekao na zakonit način. Od Schweitzera se trebalo oduzeti 430.000 kuna, a od Turopoljca 13 milijuna kuna. Gradu Zagrebu je dosuđeno 4,8 milijuna kuna za koliko je oštećen. Svi optuženici morali su nadoknaditi i sudske troškove od oko 800.000 kuna.
USKOK je Pavića i ostale teretio za niz kaznenih djela, od primanja mita do zlouporaba i pogodovanja, a sve povezano s Centralnim uređajem za pročišćavanje otpadnih voda Grada Zagreba. Realizaciju projekta, pod kako je tvrdio USKOK, sumnjivim okolnostima, preko Pavića i njegove tvrtke ZOV dobio je Turopoljac sa svojom firmom Dija graditeljstvo. Nakon što je Dia graditeljstvo dobilo posao, USKOK je tvrdio da je Turopoljac Paviću isplatio mito, te da mu je njegova tvrtka adaptirala stan.
FOTOGALERIJA Tko ima najnižu, a tko najvišu plaću u Hrvatskoj: Za ovo zanimanje plaća je čak 3120 eura
Turopoljac je, prema optužnici, besplatno radio i na Schweitzerovoj kući jer mu je ovaj odobravao plaćanje neizvršenih radova. Vuljanka se pak teretilo da je lažirao dokumentaciju kojom je pokrivan taj nezakonit tijek novca. Pavić se teretio i da je za radove na pročistaču i kasnije podmirivanje napuhanih faktura plaćao mito ljudima iz Grada Zagreba. USKOK je u optužnici tvrdio da je riječ o zloporabama teškim oko 40 milijuna kuna.
Obrazlažući zašto je smanjio kazne koje je optuženicima izrekao prvostupanjski sud, VKS je naveo da je Paviću izrečena previsoka kazna, te da je prvostupanjski sud propustio olakotnim cijeniti njegovu visoku životnu dob, narušeno zdravlje, protok vremena od počinjenja djela, da od inkriminiranog događaja nije bio u sukobu sa zakonom, visinu ostvarene imovinske koristi od 52.000, te okolnosti neutvrđenog iznosa mita.
POVEZANI ČLANCI:
Pavić se teretio da je s vremena na vrijeme primao mito, a VKS je smatrao da s obzirom na to da nije utvrđeno o kolikom se mitu radi, da se onda to treba cijeniti u korist optuženika, odnosno smatrati da je primio najmanji mogući iznos novca. Prema nepravomoćnoj presudi Pavić je od 2005. do 2008, uzimao mito od Turopoljca koje mu je ovaj davao kako bi Pavić njegovoj tvrtki odobrio isplatu za radove koji nisu obavljeni. ZOV je oštećen za 4,6 milijuna kuna, a u zamjenu za to Turopoljac je Paviću isplatio neutvrđene iznose te mu je u centru Zagreba adaptirao stan za 52.000 kuna.
Što se tiče Turopoljca, i njemu je VKS smanjio kaznu iz sličnih razloga kao kod Pavića, smatrajući daje prvostupanjski sud premalo cijenio neke olakotne okolnosti tiša visku životnu dob, protok vremena.... Turopoljcu je pak kazna umanjena, jer je po stavu VKS, za jedno kazneno djelo kao pomagač dobio višu kaznu no Turopoljac koji je bio počinitelj.
FOTOGALERIJA Pogledajte kako izgleda tvornica koju američka tvrtka gradi u Osijeku, zapošljavat će 1500 ljudi