U veljači će biti dvije godine otkako je započela ruska invazija na Ukrajinu, a od tada svjedočimo nizu sukoba na Bliskom istoku. Kriza je počela Hamasovim pokoljem u Izraelu i odgovorom Izraela, da bi Amerikanci i Britanci sinoć raketirali Jemen u znak odmazde za napade Huta na brodove u Crvenom moru.
Uslijed rastuće napetosti i širenja konflikta, nerijetko se u posljednje vrijeme spominje i mogućnost trećeg svjetskog rata. Neki tvrde da do njega, srećom, nikada neće doći, drugi su uvjereni da je pitanje trenutka kada će se dogoditi globalni sukob, a ima i onih koji smatraju da se takav sukob već odvija.
Slična zapaljiva retorika stigla je nedavno iz Rusije, gdje je jedan od najpoznatijih vanjskopolitičkih analitičara Fjodor Lukjanov kazao da je u tijeku "treći svjetski rat", ali je on drugačiji nego što su bila prva dva globalna sukoba. Umjesto izravnog rata velikih sila, kao što je to ranije bio slučaj, događaju se "lokalizirane konfrontacije, od kojih svaka na ovaj ili onaj način uključuje glavne igrače, balansira na rubu prelijevanja s mjesta originalne zone, te je neizravno povezana s drugim mjestima nestabilnosti", pisao je Lukjanov.
- Sekvenca vojnih događaja započela je s ratovima na Bliskom istoku u prošlom desetljeću (Jemen i Sirija), nastavila se u Ukrajini od 2014. te na južnom Kavkazu te sada u Palestini. Očito je prerano staviti točku na tu listu - piše ovaj ruski vanjskopolitički komentator.
VEZANI ČLANCI:
Lukjanov je uvjeren da prisustvo nuklearnog oružja koje posjeduju velike sile isključuje mogućnost njihova izravnog sukoba. No, nedostatak međunarodnog okvira nesumnjivo znači da će se buditi uspavani, odnosno zamrznuti konflikti. Promijenila se i važnost kontrole nad nekim teritorijem, tvrdi ovaj autor. Izravna kontrola nad određenim prostorom danas može donijeti više troškova nego prednosti, a neizravni se utjecaj može pokazati puno efikasnijim. Ovaj ruski analitičar naglašava da "nestanak statusa quo znači da je svijet ušao u dugi period nestabilnosti u kojima novi okviri još nisu uspostavljeni, a nije ni jasno kad će biti, dok stari više ne funkcioniraju".
A što vi mislite? Je li u tijeku globalni sukob, stiže li nam novi veliki rat ili mislite da u budućnosti neće doći do tolike eskalacije sukoba? Odgovorite nam na naše pitanje dane strahujete li od globalnog sukoba.
VEZANI ČLANCI:
Podsjetimo, američki i britanski zrakoplovi, brodovi i podmornice napali su u noći na petak mete diljem Jemena u znak odmazde za napade hutijevaca na brodove u Crvenom moru, šireći regionalni sukob izazvan izraelskim ratom u Gazi. Očevici su potvrdili eksplozije širom zemlje, rekavši da su mete bili vojna baza blizu aerodroma u Saani, vojni položaj kod zračne luke u Taizu, mornarička baza u Hodeidahu i položaji hutijevaca u pokrajini Hajjah.
Hutijevci, koje podržava Iran, objavili su da su petorica boraca poginula u ukupno 73 zračna udara te obećali da će se osvetiti i nastaviti napade na brodove u znak potpore Palestincima u borbi protiv Izraela. Američki dužnosnik je rekao da je desetak ciljeva gađano u napadima koji nisu bili samo simbolički, nego im je cilj oslabiti vojne sposobnosti hutijevaca. Britansko ministarstvo obrane je priopćilo da prvi podaci govore da je "zadan udarac sposobnosti hutijevaca da napadaju trgovačke brodove" i da se zasad ne planiraju nove akcije.
Iran je u petak osudio američko-britanski napad, upozoravajući da će on potaknuti "nesigurnost i nestabilnost" u regiji, izvijestili su iranski državni mediji. Moćna libanonska oružana skupina Hezbolah, povezana s Iranom, priopćila je u petak da "američka agresija još jednom potvrđuje da je SAD ravnopravni partner u tragedijama i masakrima koje je počinio cionistički neprijatelj u Gazi i regiji".
VIDEO SAD i Britanija pokrenule napade na više od 60 meta na 16 lokacija koje koriste Huti
Nakon instaliranja Bidena u bijelu kuću sve je moguće pa i 3. svijetski rat.