Sjedinjene Države i Velika Britanija počele su napade na ciljeve povezane s Hutima u Jemenu. To je prvi put da su napadi pokrenuti protiv skupine koju podupire Iran, a otkako je krajem prošle godine počela gađati međunarodne brodove u Crvenom moru. Napadi su prekinuli međunarodnu trgovinu na ključnoj ruti između Europe i Azije koja čini oko 15 posto svjetskog brodskog prometa.
Napad je prokomentirao i dopisnik Sky Newsa Mark Stone, koji kaže da jutrošnji udari odražavaju neuspjeh Zapada da obuzda rat. Rekao je da se regija, koja je već na rubu, sada priprema na to da će Iran i Huti odgovoriti. "Jutrošnji zaključak jest da zapadni pokušaj obuzdavanja krize na Bliskom istoku nije uspio", rekao je Stone.
Upozorio je na okršaje Hezbolaha na sjevernoj granici Izraela i napade iranskih posrednika na američke snage u regiji, kao i na napade Huta na brodove. – Pogledajte sve to zajedno, bilo je jasno da obuzdavanje ne funkcionira – jasan je Mark Stone.
Dužnosnik američke administracije rekao je Stoneu da su udari jutros izvedeni s očekivanjem da će značajno degradirati sposobnost Huta da napadaju komercijalne brodove u Crvenom moru. Međutim, još nije jasno što je točno pogođeno iako su Sjedinjene Države i Velika Britanija kazale da su gađale mjesta za lansiranje dronova i projektila.
VEZANI ČLANCI:
– Ne znamo kakva je bila kolateralna šteta. Ako postoji kolateralna šteta, to će biti doista zabrinjavajuće – rekao je Stone. – Također ne znamo kako će Huti i Iran odgovoriti na sve ovo. Regiju bi ovo moglo gurnuti preko ruba. Ovo je opasan trenutak – dodao je.
A zašto je do ovog sukoba uopće došlo, odnosno zašto Huti napadaju brodove na Crvenom moru? Napadi Huta započeli su nakon početka sukoba između Izraela i Hamasa 7. listopada. Huti su izjavili da podržavaju Hamas i rekli da će gađati svaki brod koji putuje prema Izraelu, piše BBC.
U studenom su zaplijenili izraelski teretni brod, a nakon toga su dronovima i balističkim projektilima napali nekoliko komercijalnih brodova. Njihovi napadi na Crvenom moru između studenog i prosinca povećali su se za 500%. Postali su toliko velika prijetnja da su velike brodarske kompanije prestale s aktivnostima u regiji.
Crveno more igra ključnu ulogu u globalnoj pomorskoj trgovini budući da kroz njega prolazi gotovo 15% ukupnog tereta. Ova regija, koja je povezana Sueskim kanalom sa Sredozemljem, pruža najkraću pomorsku rutu između Europe i Azije. Velike brodske tvrtke, uključujući Mediterranean Shipping Company, Maersk, Hapag-Lloyd i naftnu kompaniju BP, rekle su da preusmjeravaju brodove dalje od Crvenog mora. Takve odluke izazivaju zabrinutost na međunarodnim tržištima, gdje se strahuje od mogućeg porasta cijena goriva i poremećaja u lancima opskrbe. SAD je ujedno optužio Iran za sudjelovanje u planiranju operacija protiv komercijalnih brodova u ovoj regiji.
VEZANI ČLANCI:
Huti su naoružana skupina iz jemenske šijitske muslimanske manjine. Ime su dobili po osnivaču pokreta, Husseinu al Houthiju. Skupina je formirana 1990-ih, a borila se protiv, kako su smatrali, korupcije tadašnjeg predsjednika Alija Abdullaha Saleha.
Godine 2003., uz potporu vojske Saudijske Arabije, predsjednik Saleh neuspješno je pokušao eliminirati Hute. Od 2014. godine Huti vode građanski rat protiv jemenske vlade, pri čemu Vladu podupire koalicija arapskih zemalja predvođena Saudijskom Arabijom i Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Huti se, zajedno s Hamasom i Hezbolahom, deklariraju kao dio osovine otpora koju Iran vodi protiv Izraela, SAD-a i šireg Zapada.
Pobunjenička skupina Hutija ugledala se na šijitsku oružanu skupinu u Libanonu, Hezbolah, koja im pruža podršku i obuku od 2014. godine. Saveznik im je i Iran, budući da im je Saudijska Arabija zajednički neprijatelj. Postoji sumnja da Iran opskrbljuje Hute oružjem te im dostavlja ključne obavještajne informacije koje koriste u napadima na brodove u Crvenom moru. Adrienne Watson, glasnogovornica Bijele kuće za nacionalnu sigurnost, izjavila je da imaju saznanja o sudjelovanju Irana u planiranju operacija protiv komercijalnih brodova u Crvenom moru. Ona tvrdi da je to usklađeno s dugoročnom materijalnom potporom Irana i poticanjem destabilizirajućih akcija pobunjeničke skupine Hutija u toj regiji. Iran, s druge strane, negira umiješanost u napade na Crvenom moru. Huti su od početka rata u Gazi ispalili balističke projektile i dronove prema Izraelu. U slučaju da ih je Iran opskrbio oružjem, to znači da je prekršio UN-ov embargo na oružje, što je Iran negirao.
Službena je vlada Jemena predsjedničko vijeće na koje je predsjednik Abdrabbuh Mansour Hadi prenio svoje ovlasti u travnju 2022. Međutim, sjedište vlade u glavnom je gradu Saudijske Arabije, Rijadu, nakon što je Hadi tamo pobjegao 2015. godine.
Većina jemenskog stanovništva živi u područjima pod kontrolom Hutija. Osim Sane i sjevera Jemena, Hutiji kontroliraju i obalu Crvenog mora. Skupina na tom području prikuplja poreze i tiska novac. Vijeće sigurnosti UN-a navodi da su Huti do 2010. imali između 100.000 i 120.000 sljedbenika koje čine naoružani vojnici i nenaoružani pristaše.
VIDEO SAD i Britanija pokrenule napade na više od 60 meta na 16 lokacija koje koriste Huti
Amerikanci su učinili što je nužno prvenstveno u interesu Europe i što bi se dalje čekalo bilo bi gore. Hvala ameri !