Najmanje sedmero mrtvih, nekoliko osoba ozlijeđenih i još neutvrđena materijalna šteta, zasad su posljedice snažne oluje Ciaran koja hara zapadnom Europom. Pogodila je sjeverozapad Francuske i jugozapad Engleske te se proširila na Nizozemsku, Belgiju, Njemačku, Francusku i Italiju. Ljudi su uglavnom stradavali od odlomljenih stabala i grana. U Le Havreu u Francuskoj je čovjeka zahvatio nalet vjetra dok je zatvarao prozorske kapke i smrtno stradao. I Slovenija koju je početkom kolovoza pogodila razorna oluja koja je također odnosila živote, priprema se za "jednu od najdubljih ciklona u posljednjih nekoliko desetljeća". Slovenske nadležne službe su upozorile građane da prije samog nevremena stvari presele na više katove svojih domova, a automobile sklone na sigurno. Hrvatske službe pozivaju na oprez, DHMZ je oglasio crveni alarm za kninsku regiju, Dalmaciju i Kvarner, označavajući vrijeme kao izuzetno opasno. Upozorenja DHMZ-a redovito prati i Civilna zaštita te, u slučaju mogućih neprilika, gotovo iz sata u sat upozorava građane i mijenja vrstu upozorenja po potrebi.
Jer vrijeme je sve ekstremnije i kod nas. Posljednji primjer je olujno nevrijeme koje je u Gornjoj Stubici oštetilo 30-ak kuća. Šteta od "zagorskog tornada", kako ga stanovnici zovu, još se zbraja. Vjerojatno jedno od najsilovitijih nevremena koje Hrvatska pamti je ono od 19. srpnja 2023., koje je odnijelo četiri života i napravilo ogromnu štetu u Zagrebu, a kasnije i u Slavoniji, kako se oluja selila na istok.
Ekstremni vremenski uvjeti, bujične poplave, iznadprosječne temperature, suše, nekontrolirani ljetni požari, razorni vjetrovi, novo su normalno, upozoravaju stručnjaci i posljedica su globalnog zagrijavanja.
FOTOGALERIJA Ciaran napravio kaos diljem Europe, ima mrtvih i ozlijeđenih: 'Još nije kraj snažne oluje'