EU treba ostati predana podršci Ukrajini koliko god treba i istodobno učiniti sve kako bi izbjegla socijalnu frakturu u svojim vlastitim društvima, rekao je premijer Andrej Plenković na godišnjoj konferenciji ESPAS-a.
"Trebamo ostati jasno predani podršci Ukrajine koliko god bude potrebno i istodobno učiniti sve što možemo kako bi izbjegli socijalnu frakturu u svojim vlastitim društvima", rekao je Plenković putem videoveze na konferenciji Europskog sustava strateške analize i analize politika (ESPAS).
Po njegovim riječima, EU je ojačao kao snažan globalni sigurnosni akter čija je namjera štititi međunarodni poredak utemeljen na pravilima i koncept učinkovitog multilateralizma.
Ruska brutalna agresija na Ukrajinu potpuno je promijenila svijet, a sigurnosni izazovi pretvorili su se iz apstraktnih u konkretne. Rusija koristi energiju kao oružje i to je donijelo novi izazov - vrtoglavi rast u cijena plina, porast cijena nafte, posljedično i struje, što je izazvalo inflaciju, rekao je Plenković.
"Vidjeli smo na jednostavan i vrlo plastičan način kako politike autoritarnog režima čine jasne implikacije na način života demokracija", dodao je.
Održavanje i jačanje solidarnost među državama članicama nazvao je ključnim elementom svih napora EU-a. "Važno je da nastavimo pokazivati jedinstvo i sposobnost EU-a da djeluje u vrijeme krize. Važno je izbjeći nove ovisnosti i izgraditi nove pouzdane, održive saveze", istaknuo je
ESPAS je uspostavljen na inicijativu Europskog parlamenta prije više od 10 godina kao model za bolju međuinstitucionalnu EU suradnju, za identificiranje i analiziranje srednjoročnih i dugoročnih trendova s kojima je suočena EU, posebice u sadašnjem geopolitičkom kontekstu. Na konferenciji su također sudjelovali potpredsjednik Europske komisije Maroš Šefčovič i glavni direktor zajedničkog istraživačkog centra Europske komisije Stephen Quest, ujedno i predsjedavajući ESPAS-a.