sastanak u nsk

Plenković i sindikati potpisali nove kolektivne ugovore: 'Tri sidra' su pomogla da se napravi korak naprijed

Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
Zagreb: Izjave nakon potpisivanja Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
Zagreb: Izjave nakon potpisivanja Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike
06.05.2022.
u 14:57
Ranije je premijer sudjelovao na sjednici Vlade na kojoj su, između ostalog, predložene izmjene Zakona o Vladi RH kojima se predviđa ukidanje imuniteta članovima Vlade ako se radi o koruptivnom djelu za koje se progon poduzima po službenoj dužnosti.
Pogledaj originalni članak

Predstavnici reprezentativnih sindikata zaposlenih u javnim i državnim službama potpisali su u petak s Vladom kolektivni ugovor kojim su povećani osnovica plaće za četiri posto, naknada za prijevoz i iznos za obavljanje sistematskog pregleda.

Ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne skrbi Marin Piletić izjavio je nakon potpisivanja ugovora da je u mandatu ove Vlade osnovica plaće povećana za ukupno 23 posto.

Sada će se osnovica podići za četiri posto, te će od svibnja iznositi 6286,29 kuna. Također je ugovorena visina naknade prijevoza po prijeđenom kilometru od 1,35 kuna i povećan iznos za sistematske preglede s 500 na 1200 kuna. "Kroz ugovorena povećanja prava poboljšat će se položaj gotovo 240.000 zaposlenih u državnim i javnim službama", ustvrdio je Piletić.

Također je dogovoren dodatak na plaću od pet posto za završen poslijediplomski specijalistički studij. "To do sada naš sustav nije prepoznao, ovo je još jedan dokaz dodatnog vrednovanja obrazovanja i usavršavanja", kaže ministar.

Premijer Andrej Plenković naglasio je sve viši stupanj povjerenja između Vlade i sindikata kao najveću dobrobit pregovora. "Bolje se razumijemo, razumijemo međusobna očekivanja i realne mogućnosti. Moramo tražiti zajedničke odgovore za suočavanje s brojnim krizama koje traju ili su tek pred nama", naglasio je.

Osim toga, vrlo su se brzo složili da socijalni dijalog treba nastaviti, što će se dogoditi u zadnjem tjednu rujna.

"Tri sidra" su pomogla da se napravi korak naprijed

"Da vidimo što još možemo učiniti za naše radnike i zaposlenike, razumijem da su očekivanja velika", kazao je Plenković.

Premijer je naglasio da su u pregovorima postojala "tri sidra" - odgovorno upravljanje javnim financijama, podignuti kreditni rejting države i reformski napori za ulazak u područje eura.

"Mislim da nam je to pomoglo da širi okvir naše politike bude dobro prepoznat i koristan za naše građane. Napravili smo korak naprijed", ocijenio je premijer.

Predsjednica Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjih školama Hrvatske Nada Lovrić istaknula je važnost kolektivnog ugovora za sve zaposlene u javnim i državnim službama.

"Zato je bilo važno prekinuti dugotrajne pregovore Vlade i sindikata, svako daljnje odgađanje potpisivanja značilo bi da naši članovi gube rast osnovice i pravičnu naknadu za rast prijevoza", kazala je Lovrić.

Pohvalila je što Vlada po prvi puta na mogući znak krize javnim i državnim službenicima nije odmah smanjivala plaće i prava, već upravo suprotno.

Pregovori sa sindikatima trajali su od 11. studenog 2021. godine, a zaključeni su 27. travnja ove godine.

PITAMO STRUČNJAKE

Drogiraju li se naši političari? 'Bilo je tu kombinacije kokaina i alkohola, treba ih testirati!'

Bandić na priče nije ni trepnuo, a Milanović je dobro reagirao na priče o drogi, kažu stručnjaci s kojima smo razgovarali. Slavko Sakoman iskoristio je ovu priliku da i Zekanoviću i Milanoviću uputi savjet i poručio im, kada se već bave pitanjem konzumacije droga, da s pozicija koje obnašaju i zbog brige za ljudske resurse naše zemlje pokrenu žestoku kampanju protiv dostupnosti i zlouporabe droga. „Zašto ne testiramo političare, imamo pravo znati tko se drogira“, rekao je Sakoman. Pitali smo i niz drugih stručnjaka što misle o mahanju vrećicom bijelog praha u Saboru i što bi predsjednik Milanović trebao napraviti.



 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

TA
Tarantula
14:50 06.05.2022.

Svim zaposlenicima u javnom sektoru trebalo bi omogućiti benificiran radni staž , dok za realni sektor trebalo bi uvesti obrnuto benificirani radni staž kao recimo radiš 1,5g a broji ti se 1 g i možeš dulje raditi i stvarati mirovine za ovu prvu skupinu.