Hrvatska podržava isključivanje Rusije iz SWIFT-a, a EU još razrađuje modele kako to provesti, čulo se na današnjem radnom sastanku s ministrima Vlade RH i nadležnim službama kojega je u Banskim dvorima sazvao premijer Andrej Plenković.
Govorilo se i o zatvaranju zračnog prostora za ruske zrakoplove te pomoći u vojnoj opremi Ukrajini. Teme su bile i status i repatrijacija hrvatskih državljana te prihvatu i zbrinjavanje ukrajinskih izbjeglica uz koordinaciju svih nadležnih tijela u RH.
Dogovaralo se o i radnoj skupini za zdravstvenu skrb ukrajinskim državljanima, humanitarnoj pomoći te o praćenju situacije s opskrbom energentima.
-Vlada je od 12 ovdje bila u punom sastavu. Invazija Rusije ne samo da ima ogromne posljedice na Ukrajinu, već i na ugrožavanje sigurnosti puno šire. Kao i ostale zemlje, moramo donositi odluke kako bismo se usprotivili ovakvom ponašanju. Sutra ćemo imati izvanrednu sjednicu vlade i pripremiti paket mjera - najavio je.
U Ukrajini je pedesetak naših građana, javila je premijeru hrvatska veleposlanica u Ukrajini, a veleposlanstvo im je na raspolaganju ako žele napustiti Ukrajinu.
-Osnovat ćemo radnu skupinu za prihvat izbjeglica. Prvi su stigli, a ponudit ćemo im naša iskustva koja imamo iz Domovinskog rata, a u tome će sudjelovati svi resori koji budu potrebni. Osnovat ćemo i radnu skupinu pri Ministarstvu zdravstva kako bi im osigurali i liječničku pomoć- rekao je Plenković.
Sutra se ažurira odluka koja se odnosi na krizni tim za opskrbu plinom kako bi Hrvatska bila spremna na izazove. U ovom trenutku opskrba plinom nije ugrožena, naglasio je Plenković.
-Zabranit ćemo i letove ruskim avionskim kompanijama. Donijet ćemo odluke i o potpori Ukrajini u borbi protiv agresije. U tijeku je i rasprava, ministar Marić je došao iz Francuske gdje su raspravljali ministri o isključivanju iz SWIFTA pa sam uvjeren da ćemo tijekom današnjeg dana postići konsenzus na razini EU- rekao je Plenković te izrazio žaljenje zbog izgubljenih života vojnika i civila.
-Rasprave o sankcijama Rusiji traju i vodi se detaljna rasprava na razini stručnjaka koji će predložiti da se donese odluka tako da postoji konsenzus. O tome smo razgovarali i u četvrtak na sastanku Vijeća. Takve odluke imaju velike reperkusije- objasnio je Plenković.
-Velik broj izbjeglica ulazi u Poljsku, Mađarsku i Rumunjsku, UNHCR raspolaže s brojem od 370.000 ljudi. Ukrajina je velika zemlja, a broj će rasti zbog toga osnivamo skupinu- naglasio je premijer. Konačni broj, kaže, nitko ne može pretpostaviti.
-Bit će više prihvatnih centara, u Zagrebu, Osijeku... Građani su izrazili spremnost da pomognu, pomoć dolazi iz hotelijerskog miljea, a mi ćemo izaći sutra s cjelovitim paketom - objasnio je. Komentirao je i trenutne hrvatsko-ruske diplomatske odnose. Za sada još neće biti protjerivanja diplomata niti povlačenja hrvatskog veleposlanika iz Moskve.
-Diplomatska situacija s Rusijom je promijenjena i to ne zahvaljujući nama nego ruskoj strani. Svi naši pokušaji razgovora nisu urodili plodom i naši diplomatski odnosi nisu dobri. Zauzeli smo lojalne i solidarne pozicije i Hrvatska je na pravoj strani povijesti i humanosti. Takva jasna poruka važno je da prevlada i u javnosti - poručio je. Osvrnuo se i na energetski sektoru.
-Oko 40 godina traje rasprava treba li nam terminal za plin na Krku, naša je vlada to omogućila. Zamislimo ovu situaciju danas i da hrvatska nema LNG terminal u Omišlju na Krku - upozorio je.
Ne čujem više vilija i capaka, ima li više korone, zna li se što?