U strašnom napadu koji se dogodio ovog petka u jutarnjim satima u zagrebačkoj osnovnoj školi u Prečkom ozlijeđeno je više osoba. Napadač je 19-godišnji muškarac, a nažalost, smrtno je stradalo i jedno dijete. Cijeli tijek događaja možete pratiti ovdje. A o svemu se za N1 oglasila i dječja psihologinja Ivana Delač.
"Ja sam u strašnom šoku, mogu samo izraziti ogromno žaljenje sa svima koji su stradali o ovom užasnom događaju kakvog ne pamtimo. Činjenica je da smo sve više društvo koje glorificira nasilje. Mislim da nam se djeca i mladi sve teže i teže snalaze u ovo doba, sve su više frustrirani, usamljeni. Djeci, roditeljima i zaposlenicima škole sustav treba dati adekvatnu psihološku pomoć", kazala je psihologinja.
Inače, ministrica zdravstva Irena Hrstić kazala je da je zgrožena napadom u osnovnoj školi u Prečkom u kojem je, kako je navela, sedmogodišnje dijete preminulo, a pet osoba ozlijeđeno, od kojih troje djece i dvoje odraslih. Izrazila je sućut obitelji preminulog djeteta, a za ozlijeđene kazala da su odvezeni u bolnicu i u ovome trenutku svi su izvan životne opasnosti.
Pravobranitelja za djecu Helenca Pirnat Dragičević u emisiji Večernji TV-a komentirala je nezapamćenu tragediju u hrvatskom obrazovnom sustavu. Na pitanje jesmo li podbaicli kao društvo odgovorila je: 'Krizna situacija još traje. Trebat će svakako neko vrijeme da se prikupe sve relevantne informacije o ovom konkretnom slučaju. Teško mi je sada govoriti i ne bih voljela davati neke zaključke preuranjeno. Svakako, ono što naglašavam uvijek, naglasit ću i ovaj put: svaki slučaj nasilja u koje je uključeno dijete pokazatelj je toga da kao društvo imamo još jako, jako mnogo toga napraviti. Jesmo li podbacili? Da, svatko od nas na određeni način. Svatko od nas ima svoj zadatak i ima svoju, prije svega preventivnu ulogu da do nasilja ne dođe. O konkretnom slučaju preuranjeno je bilo što govoriti, bilo bi neodgovorno od mene da u ovom trenutku iznosim bilo kakve procjene'.
Kazala je i kako je 'djeci potrebno pružiti apsolutno svu moguću pomoć i podršku u nošenju s ovom tragedijom, a tu im najviše mogu pomoći oni koji su im najbliži: roditelji, skrbnici, osobe koje se za njih brinu'. Smatra da je važno 'jasno definirati i dogovoriti korake'. - Može se razmotriti otvaranje telefonskih linija za pomoć i podršku, osigurati neko mjesto gdje će se roditelji, djeca i zaposlenici škole moći obratiti. Važno je da se sada djeci pristupi razgovorom, da im se objasni situacija, pruži podrška, da im se dopusti da oni izraze svoju tugu. Roditelje bih svakako uputila da se obrate na telefonske brojeve za psihološku pomoć koje je obećao pružiti Grad Zagreb – kazala je. Više pročitajte OVDJE.
Savjetodavnu pomoć suicidalne i depresivne osobe mogu dobiti na više mjesta. U sklopu KBC-a Zagreb djeluje CENTAR ZA KRIZNA STANJA I PREVENCIJU SUICIDA, gdje se može doći bez najave i uputnice između 8 i 20 sati ili nazvati telefonom 01 2376 470 od 0 do 24 sata.
Djeci se uzelo djetinjstvo, zatvorilo ih se u škole i domove da bubaju nepotrebne stvari, a psihičke bolesnike se pušta iz bolnica da ulaze u škole i rade što hoće. Cjelokupni sustav je nakaradan i to glorificiranje nasilja počinje upravo od onih koji bi trebali osigurati sigurnost i normalno djetinjstvo. Dok su se djeca igrala po ulicama, dok su mogla nakon škole doći doma, baciti torbu i otići van, dok su psihički bolesne osobe bile u bolnicama, loše u poravnim domovima, ovakve stvari se nisu događale.