Premijer Andrej Plenković u subotu je odgovorio vukovarskom gradonačelniku Ivanu Penavi koji ga proziva za neprocesuiranje ratnih zločina i koaliciju HDZ-a i SDSS-om, istaknuvši da su za presude nadležni sudovi, a ne Vlada, te je poručio Penavi da politički odraste.
"Za presude su nadležni hrvatski sudovi i hrvatsko pravosuđe. U mandatu naše vlade oformili smo poseban tim u Ravnateljstvu policije koji se bavi baš Vukovarom i Ovčarom, ti procesi su u tijeku, svakih nekoliko mjeseci dođe do nekih novih otkrića i mi ćemo na tome ustrajati. Ratni zločini ne zastarijevaju”, odgovorio je Plenković Penavi u izjavi novinarima nakon svečanosti obilježavanja 30. obljetnice bitke za Vukovar.
Vukovarski gradonačelnik Ivan Penava nedavno je prozvao vrh HDZ-a i premijera Plenkovića da zajedno sa SDSS-om, vezano za popis stanovništva, imaju dogovore na štetu Vukovara i Vukovaraca, a danas je pak poručio kako je velika sramota sadašnje i svih prošlih hrvatskih vlada da za sravnjivanje toga grada sa zemljom 1991. i tisuće ubijenih još uvijek nitko nije odgovarao.
Plenković je na to odgovorio da je njegova vlada vratila hrvatsku vojsku u Vukovar te da nema grada u Hrvatskoj kojemu su pomogla više nego Vukovaru.
"Treba naći balans između dostojanstvene zahvalnosti i nekakvog sitnog grickanja. Treba malo odrasti politički da bi se to moglo", poručio je Plenković Penavi.
Procjena gospodarskog rasta od 6,5 posto ogroman korak naprijed
Plenković se ponovno u Vukovaru osvrnuo i na potvrdu investicijskog rejtinga Hrvatske i procjenu gospodarskog rasta u ovoj godini od 6,5 posto, nakon što je jutros na Twitteru napisao da je to potvrda dobre Vladine politike koja je u razdoblju pandemije očuvala hrvatsku gospodarsku i financijsku stabilnost.
U Vukovaru je istaknuo da su analitičari agencije Standard & Poor's zadnjim izvješćem još jednom dokazali da vjeruju hrvatskoj vladi i njezinom smjeru.
"Oni nas cijene, poštuju i razumiju što radimo. Još jednom su podcrtali kao ključan element političku stabilnost i spomenuli pobjedu HDZ-a na lokalnim izborima. Kažu, dobili smo povjerenje za još jedan 'tvrdi mandat' za reforme i oporavak", istaknuo je Plenković u osvrtu na izvješče agencije Standard & Poor's.
"Procijenili su da nam rast, u odnosu na raniju procjenu, neće biti pet posto nego 6,5 posto, to je ogroman korak naprijed", istaknuo je.
Prepoznali su, kaže, da su turistički rezultati zamašnjak za brži gospodarski oporavak i stabilnost. Svjesni su i da se Hrvatska, najpovoljnije moguće u ovim okolnostima, zadužuje na međunarodnim financijskim tržištima s najnižim kamatama i niskom izloženošću.
"Vrlo jasno su rekli - vaša orijentacija je kristalno jasna, ušli ste u europski tečajni mehanizam 2, želite ući u eurozonu i upravo to sidro našega smjera daje dodatni kredibilitet analitičarima da vide što Hrvatska radi", rekao je Plenković.
Analitičari su jasno rekli da Hrvatska, zahvaljujući ovoj vladi, ima izdašna sredstva i kroz višegodišnji financijski okvir i kroz instrument EU buduće generacije.
"Mi smo premostili krizu, očuvali radna mjesta, izbjegli socijalnu frakturu, osigurali odličnu turističku sezonu, stvorili pretpostavku da novac, kojega ćemo imati u idućem desetljeću, imamo više nego ikada. Pripremili smo nacionalni plan oporavka i otpornosti, doći će više od 800 milijuna eura kroz koji dan nakon mog jučerašnjeg razgovora s Ursulom von der Leyen, i time ćemo pokrenuti oporavak ekonomije. I zato je i dalje Hrvatska u investicijskom kreditnom rejtingu", istaknuo je premijer.
Upitan za inflaciju, rekao je da se prati situaciju, u čemu važnu ulogu ima Hrvatska narodna banka.
"Došlo je do globalnog porasta cijene energenata, a cijene nam rastu zbog svih tih poremećaja na globalnom tržištu. U ovom trenutku mislimo da ne moramo imati bilo kakve nagle reakcije i da ne trebamo bilo što poduzimati. Pratit ćemo situaciju, imamo alate na raspolaganju, ali i u ovom trenutku nema za njih potrebe", rekao je Plenković.
O slučaju Zlatka Babića - neka institucije sve provjere
Novinari su Plenkovića pitali i za poteza gradonačelnika Kutine Zlatka Babića koji je jučer, nakon optužbe o političkom kadroviranju, objavio da izlazi iz HDZ-a.
Babić je izašao iz stranke nakon što ga je direktorica kutinske komunalne tvrtke Eko Moslavina Adrijana Cvrtila prijavila USKOK-u i optužila za pritisak da se u Eko Moslavini zaposle članovi stranke i rodbina vijećnika ili da im se povećaju plaće, a sve kako bi se osiguralo glasovanje tih vijećnika za proračun i rebalans proračuna.
Plenković je ponovio da je to pitanje predsjedništvo stranke delegiralo županijskoj organizaciji.
"On (Babić) je dao izjavu i mislim da je to korektno. Ne prejudiciram krivnju niti se želim u to upetljavati, neka institucije, policija i DORH, sve provjere", rekao je Plenković o slučaju dojučerašnjeg HDZ-ova gradonačelnika Kutine.
Što se tiče Babićeva gradonačelničkog mandata, Plenković kaže da ga je Babić dobio izravno na izborima i da to pitanje više nije stvar HDZ-a.
Obiteljima žrtava s Ovčare mizerne odštete na srpskim sudovima - to Plenković i njima poručuje da nađu balans između zahvalnosti i sitnog grickanja? Kako ova vlada i dalje dozvoljava srpskim sudovima jurisdikciju nad Hrvatskim teritorijem? I u ćemu je onda razlika politike Plenkovića i Ive Josipovića koji je poručio neka žrtve same tuže Srbiju?