Drago mi je da je jučer obilježen Dan Europe, ujedno je to pobjeda nad nacizmom, važan dan za Hrvatsku i Europu", rekao je premijer Andrej Plenković na početku sjednice Vlade.
"Još jednom moram pohvaliti MORH oko povratka MiG-a 21 Rudolfa Perešina. Povratak aviona predstavlja odavanje poštovanja velikom hrvatskom pilotu. Bit će izložen u nedjelju pred MORH-om. Hrvatska država vodi računa o herojima Domovinskog rata", rekao je Plenković.
"Ministrica Murganić, ali i drugi ministri predstavit će postignuća od zadnjih sjednica, ali i niz novih kvalitetnih mjera. Na konferenciji za novinare nakon sjednice Vijeća će resorna ministrica predstaviti nove mjere napravljene u suradnji s nizom resora", rekao je Plenković na sjednici Vlade.
Osvrnuo se na nedavno obilježavanje Dana grada Vukovara ustvrdivši da je ova Vlada "ne samo pružila ruku, već dala prave poluge razvoja grada simbolu hrvatskoga stradanja, ali isto tako simbolu hrvatske slobode" te očekuje da se na tom tragu nastavi.
Podsjetio je da je Vlada za 50 posto povećala sredstva za Fond za razvoj Vukovara, s 40 na 60 milijuna kuna koji će, kaže, dodatno ojačati sve projekte.
Plenković se osvrnuo i na Svečanu sjednicu Gradskog vijeća u povodu Dana grada Splita, posebno izrazivši zadovoljstvo što je tamo napravljen još jedan iskorak u pogledu zdravstvene infrastrukture.
"Potpisan ugovor od 18,5 milijuna kuna za studiju proširenja KBC-a Split samo govori koliko smo privrženi jačanju zdravstvenog sustava, usluga za naše građane. Uz 45 milijuna kuna za studiju za Dječju bolnicu u Zagrebu, daljnju odluku o investiranju u bolnicu KBC Rijeka, bolnicu u Puli, tu su i drugi projekti koji se tiču dnevnih bolnica, kirurgija, što našim, što europskim sredstvima, a isti plan je i za Osijek", kazao je.
"U mandatu naše vlade ozbiljno, sustavno i ravnomjerno u pogledu regionalne distribucije investiramo u kapitalne objekte hrvatskoga zdravstva, bilo da će biti dograđeni ili sagrađeni", ustvrdio je premijer.
Dodao je da su na svečanoj sjednici u Splitu ponovili niz provedbenih aktivnosti te je ocijenio da se svi ti projekti jako dobro razvijaju.Naglasio je da je u pogledu kulture konačno riješeno pitanje Dioklecijanovih podruma u smislu nacionalnoga vlasništva te je dato na upravljanje Gradu Splitu. "Riješili smo sto godina dugu pravnu zavrzlamu koja će sada omogućiti bolju brigu o baštini po uzoru na slične modele koje imamo u drugim hrvatskim gradovima koji su također upisani i UNESCO-ov popis svjetske baštine", istaknuo je premijer.
Vlada je u saborsku proceduru sa sjednice u petak uputila prijedlog zakona o obeštećenju radnika trgovačkog društva Plobest d.d. i Plobest d.d. u stečaju iz Ploča, kojim će se obeštetiti 510 radnika koji su bili profesionalno izloženi azbestu, a za koje važećim propisima nije predviđeno obeštećenje, te će kroz tri godine ukupno svakome biti isplaćeno 219 tisuća kuna.
Radnicima će se taj iznos isplatiiti ako su u tvrtki radili pet godina u razdoblju od 8. listopada 1991. do 21. listopada 2002. godine (dan prije otvaranja društva Novi Plobest d.o.o za proizvodnju obloga kočnica, brtvenih i izolacionih proizvoda, koje nije registrirano za rad s azbestom).
Azbest je u Hrvatskoj imao brojnu primjenu, a svi oblici azbestnih vlakana mogu pruzročiti ozbiljne bolesti te je njegova uporaba danas u Hrvatskoj, kao i u cijeloj EU, zabranjena. Specifičnost kod izloženosti azbestu je da se znakovi oboljenja javljaju u pravilu znatno kasnije, za 10 do 12 godina od udisanja azbestnih čestica.
"Mislim da je to veliki zakon koji će, možemo reći, promijeniti živote radnika", rekao je premijer Andrej Plenković.
Vlada je donijela i odluku kojom je Ministarstvo zaštite okoliša i energetike zadužila za koordiniranje aktivnosti vezanih uz izgradnju i opremanje centara za gospodarenje otpadom Biljane Donje, Bikarac, Lećevica, Lučino razdolje, Babina gora, Piškornica, Orlovnjak, Šagulje i Zagreb, a kako bi se ispunile obveze Hrvatske vezane uz smanjenja količine odloženog biorazgradivog otpada na odlagališta, sukladno Planu gospodarenja otpadom za razdoblje 2017. do 2022. godine.
Ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić naveo je kako većina jedinica lokalne samouprave u pravilu nema dovoljno novca za izgradnju odlagališta te se uglavnom oslanjaju na novac iz EU fondova.
Ovom je odlukom, rekao je, regulirano da one trebaju osigurati 10 posto potrebnog novca, a 90 posto sredstava osigurat će se iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova te Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Procjena je da će za izgradnju svih odlagališta trebati 1,5 milijarda kuna, naveo je.
Na sjednici je usvojen i prateći Akcijski plan za ovu i iduću godinu uz Strategiju suzbijanja korupcije za razdoblje od 2015. do 2020. godine, kao i Antikorupcijski program za trgovačka društva u većinskom državnom vlasništvu za ovu i iduću godinu, a ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković ističe kako je borba protiv korupcije iznimno važan cilj Vlade.
"Jedan i drugi dokument temelje se na puno edukacije, puno preventivnih mjera, od kojih je vrlo važna transparentnost u radu, gdje stvaramo okruženje koje se odupire i bori protiv korupcije", dodao je.
Vlada je donijela i odluku i pokretanju postupka pregovora o sklapanju dodatka Kolektivnom ugovoru (KU) za državne službenike i namještenike te imenovala svoj pregovarački odbor, a sukladnom odredbama KU, sklopljenog 9. studenoga 2017. godine, da se o visini regresa i dara za djecu te visini godišnje nagrade za božićne blagdane za svaku slijedeću kalendarsku godinu pregovara prije donošenja smjernica ekonomske i fiskalne politike za naredno razdoblje.
Vlada je u saborsku proceduru uputila i konačni prijedlog zakona slatkovodnom ribarstvu (EU) kojim se regulira obavljanje sportskog i gospodarskog ribolova na kopnenim ribolovnim vodama te provođenje inspekcijskog nadzora nad svim sudionicima.
Sukladno obvezujućim odredbama EU, zakonom se uređuje tržište slatkovodne ribe odnosno proizvoda ribarstva u gospodarskom ribolovu radi učinkovitije kontrole i nadzora stavljanja na tržište.
Video: Perešinov avion u Hrvatskoj
Ako je tko učinio za branitelje i hrvatsku vojsku to je ova vlada. Novi zakoni, mirovine pripadnicima HVO-a, povratakvojnika i obnova kasarni u Vukovaru i Sinju, povećan proračun morhu i mupu, 6500 policajaca na granicama...