ENERGETSKA NEOVISNOST

Plenković prelomio: Povećavamo kapacitet LNG-a na Krku na s 2,9 na 6,1 milijardu kubičnih metara

Foto: Tomislav Miletic/PIXSEL
Plenković prelomio: Povećavamo kapacitet LNG-a na Krku na s 2,9 na 6,1 milijardu kubičnih metara
20.06.2022.
u 15:46
Hrvatska će proširiti kapacitet LNG terminala na Krku s 2,9 na 6,1 milijardi kubičnih metara plina, najavio je u ponedjeljak na susretu Inicijative triju mora u Rigi premijer Andrej Plenković.
Pogledaj originalni članak

Inicijativa triju mora neformalna je politička platforma dvanaest zemalja smještenih između Baltičkog, Jadranskog i Crnog mora čije su suosnivačice Hrvatska i Poljska, a cilj jačanje energetske, prometne i infrastrukturne povezanosti. Ovogodišnji sastanak na vrhu Inicijative održava se u Rigi.

Premijer Plenković je u svom obraćanju skupu najavio podizanje kapaciteta LNG terminala na Krku s 2,9 na 6,1 milijardi kubičnih metara plina, čime Hrvatska „ide daleko iznad potreba hrvatskih gospodarstva i kućanstava”. 

„Time omogućavamo Hrvatskoj da postane regionalno energetsko čvorište, korisno i za nama susjedne zemlje – Sloveniju, Bosnu i Hercegovinu i Mađarsku”. 

Premijer je na skupu razgovarao i o prometnoj povezanosti, s naglaskom na koridor 5C koji povezuje Hrvatsku, Mađarsku i BiH i dolazi do Ploča

Inicijativa pokrenuta 2015. na prijedlog tadašnje predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović i njenog poljskog kolege Andrzeja Dude, čiji je prvi skup bio u Dubrovniku, danas ima i investicijski fond trenutno vrijedan 928 milijuna eura.

Sudeći po riječima američkog državnog tajnika Antonyja Blinkena, novim američkim ulaganjem on će nakon skupa u Rigi daleko premašiti vrijednost od milijarde eura.

Plenković naglašava da je investicijski fond Triju mora najlogičniji put za ulaganja u energetske, prometne i digitalne projekte u Hrvatskoj.

HBOR sudjeluje u fondu od 2020. s 20 milijuna eura. Hrvatska fondu predlaže 11 projekata.

„Budući da je riječ o razvojnoj banci koja ima izvrstan uvid u potrebe financiranja različitih projekata u Hrvatskoj, siguran sam da to može biti najbolji, najlogičniji i najkorisniji put kako da se kanaliziraju i operacionaliziraju sredstva za projekte u Hrvatskoj”, rekao je Plenković. 

U Rigi, u koju je stigao niz čelnika država, održava se i poslovni forum na kojem sudjeluju hrvatske tvrtke poput Končara, Luke Rijeka i Plinacroa.  

„To je odlična prigoda da uspostave kontakte, da razmjene informacije i da u konačnici potpišu neki ugovor o poslovnoj suradnji”, rekao je hrvatski premijer. 

Regija između tri mora iznimno je važna za Hrvatsku jer na nju otpada više od trećine hrvatskog uvoza i izvoza, a s tog područja joj dolazi 40 posto turista. 

„Hrvatskoj je ovaj krug zemalja vrlo interesantan, a one su u konačnici i dio našega srednjoeuropskog identiteta”, zaključio je Plenković koji će se u latvijskoj prijestolnici bilateralno susresti s predsjednikom te zemlje Egilsom Levitsem i potpredsjednikom Googlea Karanom Bhatiom.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

MI
miroslav50
22:22 20.06.2022.

Plenković jedino ne bude objasnio ono što je Katar odmah rekao: 1) Europa nije jedino LNG tržište, 2) ne postoje kapaciteti LNG-a u svijetu koji bi zamijenili količine plina koji Europi dolaze iz Rusije Možemo mi graditi još 10 terminala, badava kad niti postoje kapaciteti za ukapljivanje tolikih količina niti postoje flote LNG brodova koje bi te enormne količine dopremile - a investitori itekako kalkuliraju da li graditi nove zbog dugoročne isplativosti

Avatar Ginomo1878
Ginomo1878
15:49 20.06.2022.

S obzirom da smo turistička destinacija, nadam se da neće biti problema s ekologijom!

Avatar Dragovit
Dragovit
16:43 20.06.2022.

U nadnaslovu članka u crvenom polju piše "Enegetska neovisnost". Ako ćemo iz energetske ovisnosti o jeftinom plinu i nafti iz Rusije preći u energetsku ovisnost o puno skupljem plinu i nafti od raznih prekupaca i špekulanata iz SAD-a ili nekih "offshore tvrtki", po kojoj logici je to "Energetska neovisnost"? 🤔