ZBOG UPOLA MANJE rUSKOG PLINA

Austrijski krizni kabinet u pogon vraća elektranu na ugljen

Leonore Gewessler
Foto: BKA Andy Wenzel
1/3
20.06.2022.
u 13:26

Na sastanku je odlučeno da se u prvom koraku reaktivira odnosno ponovno stavi u pogon stara elektrana na ugljen Mellach u austrijskoj pokrajini Štajerskoj, koja je iz pogona isključena u proljeće 2020. godine. Dakle prije dvije godine, uz brojne pohvale, posebice “Zelenih” i slavlje.

“Mali krizni kabinet” austrijske Vlade u sastavu, kancelar Karl Nehammer, ministrica za zaštitu klime, okoliša, energiju i mobilnost Leonore Gewessler i ministar gospodarstva Martin Kocher održao je jučer hitan sastanak na temu kako osigurati energetsku opskrbu zemlje u slučaju nestašice plina. Kako je istaknuto, nestašica još nije aktualna, jer Austrija ima još trenutačno dovoljno plina u rezervi, ali situacija je sve ozbiljnija nakon što je Rusija posljednjih dana prepolovila isporuku plina ovoj alpskoj zemlji. Slično kao i Njemačkoj i Italiji.

Dakle središnja tema sastanka vladinih predstavnika sa stručnjacima je bila kako što je moguće brže smanjiti sadašnju, čak 80 postotnu ovisnost Austrije o ruskom plinu. Na sastanku je odlučeno da se u prvom koraku reaktivira odnosno ponovno stavi u pogon stara elektrana na ugljen Mellach u austrijskoj pokrajini Štajerskoj, koja je iz pogona isključena u proljeće 2020. godine. Dakle prije dvije godine, uz brojne pohvale, posebice “Zelenih” i slavlje.

Međutim, sada je zbog Putinove Rusije i rata u Ukrajini tako daleko došlo da upravo ta posljednja iz pogona na ugljen isključena austrijska elektrana sada postaje prva koju se vraća u pogon. Ali to neće biti baš tako brzo, jer za to su, kako ističu stručnjaci koji su također dio Nehammerovog “malog kriznog kabineta”, potrebne odgovarajuće pripreme, koje će trajati mjesecima. U drugom koraku austrijska vlada namjerava diverzifikacijom i izgradnjom dugoročnih odnosa isporuke, osigurati energetsku opskrbu zemlje. “Sve su poluge stavljene u pogon, kako bi se smanjila ovisnost o Rusiji i kako nas se ne bi moglo ucjenjivati”, rekla je ministrica Gewessler. Istaknula je da je to dugi proces i da će “trajati godinama”. Napomenula je kako je prvi cilj smanjiti ovisnost Austrije o ruskom plinu s 80 na 70 posto. Prema njenim riječima, to se namjerava postići sa strateškim plinskim rezervama.

“To da ruski predsjednik Vladimir Putin zloupotrebljava isporuku energenata kao politički instrument, nije upitno”, rekla je ministrica Gewessler. Dodala je kako si “ ne trebamo stvarati drugačije iluzije o tome”. Kako navode nadležna tijela za opskrbu energentima, Austrija posljednjih dana dobiva upola manje ruskog plina nego li je to uobičajeno i dogovoreno. Međutim za sada se s odgovornih mjesta tvrdi kako je trenutačno opskrba osigurana i da se u austrijskim spremnicima nalazi 64 posto ili 25.289 GWh (teravat sati) ruskog plina. Austrijska Vlada je prije nekoliko tjedana za strateške rezerve zemlje izdvojila 6, 6 milijardi eura za 20 teravat/sati plina, od kojih najmanje 7,4 teravat sati mora biti od dobavljača izvan Rusije. Također je temeljem zakonskih odredbi o diverzifikaciji plina koji nije iz Rusije uveden državni poticaj do 100 milijuna eura. Osim toga je domaća austrijska industrija, koja je najveći potrošač plina, dobila mogućnost da samostalno nabavi plin za svoje potrebe.

Ključne riječi

Komentara 4

KM
karba-minaton
17:11 20.06.2022.

Samo protiv Rusije i ekologija ce cvjetati! Samo protiv Rusije i u kameni vijek. Vec su u Njemackoj rekli da ako se izdrzate ne kupati duze od 3 tjedna onda ce se na tijelu razviti takve bakterije koje ce jesti te bakterije koje izazivaju smrad. Svakoga dana u svakom pogledu sve vise napredujemo kako je rekao Kusturica u filmu "Sjecas li se Doli Bel".

Avatar nekakav
nekakav
13:52 20.06.2022.

ovaj putin zbilja je zeznuo zelene po europi, sad će se uhvatiti ugljena! za 3 godine će biti fora gledati podatke kako su europljani povećali proizvodnju struje iz ugljena, a rusija i kina smanjili, na račun veće potrošnje plina. sad vidite kolku vrijednost imaju političke odluke kojima se definiraju neki pravci razvoja energetike. sad nitko od medija ne želi pitati javno eu političare, što im je bilo kad su tako olako licitirali datume kad će se zatvoriti koja elektrana, kolko motori smiju ispuštati co2, nox... sad ih treba pitati gdje su im dugoročni ugovori o opskrbi plinom. jer nakon ovog rata, rusi s europom više neće potpisivati dugoročne ugovore, već će prodavati plin na mjesečnoj bazi, aukcija, tolka i tolka količina, mjesto dobave, naravno, njemačka, sjeverni tok 1 i 2 će ostati još desetljećima tu), i po kojoj cijeni.

XA
xaron
04:50 21.06.2022.

…nabaviti plin izvan Rusije…pa ovi su gori i od naših političara. To IZVAN mogu biti Quatar ili US , nema trečega. Quatar je bukiran i upravo je koncesirao Sjeverno polje Kinezima za 30 milijardi $. Havarija u Freeport terminalu jee zaustavila izvoz za najmamje 3 mjeseca . Dakle na koji to izvor oni računaju ?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije