hrvatsko-poljski projekt

Plenković: Vlada ostaje predana strateškim ciljevima Inicijative triju mora

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Zagreb: Andrej Plenković održao u Banskim dvorima konferenciju za medeije
Foto: Milan Sabic/PIXSELL
Andrej Plenković u Splitu se sastao s lokalnim čelnicima
Foto: Milan Sabic/PIXSELL
Andrej Plenković u Splitu se sastao s lokalnim čelnicima
19.10.2020.
u 13:15
Za Hrvatsku je Inicijativa osobito relevantna zbog izgradnje LNG terminala na Krku
Pogledaj originalni članak

Hrvatska vlada ostaje predana Inicijativi triju mora, rekao je u ponedjeljak na njezinu virtualnom samitu premijer Andrej Plenković i nada se da će suradnja zemalja sudionica osloboditi "ogroman potencijal za rast, povezanost i prosperitet". 

"Moja vlada ostaje predana strateškim ciljevima Inicijative triju mora", rekao je Plenković na sastanku na vrhu kojem je formalni domaćin Estonija. 

 

Podsjetio je da je vlada odredila MVEP-u da koordinira aktivnosti unutar Inicijative triju mora te da se Hrvatska pridružila njezinom investicijskom fondu u koji će putem Hrvatske banke za obnovu i razvitak uložiti do 20 milijuna eura.

"Nadamo se da će naša suradnja osloboditi ogroman potencijal za rast, povezanost i prosperitet", poručio je premijer zemlje suosnivačice Inicijative triju mora. 

Inicijativa triju mora zajednički je hrvatsko-poljski projekt pokrenut na ljeto 2016. na sastanku u Dubrovniku u cilju jačanja trgovinske, infrastrukturne, energetske i političke suradnje na prostoru između Jadranskog, Baltičkog i Crnog mora.

Inicijativa triju mora povezuje 12 zemalja članica EU-a - Austriju, Bugarsku, Hrvatsku, Češku, Estoniju, Mađarsku, Latviju, Litvu, Poljsku, Rumunjsku, Slovačku i Sloveniju. 

Za Hrvatsku je osobito relevantna zbog izgradnje LNG terminala na Krku, koji će se plinovodnom mrežom spojiti s već izgrađenim terminalom u Poljskoj.

SAD i Njemačka podržavaju Inicijativu triju mora. 

"Nastavak angažmana SAD-a u Inicijativi triju mora bit će profitabilan za sve sudionike", istaknuo je Plenković i također se nada snažnijoj ulozi Europske komisije i Njemačke u ovoj inicijativi u budućnosti.

VIDEO LNG terminal

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 10

MA
manipulacija
13:51 19.10.2020.

Hrvatska se vraća u Europu svojim korjenima, 80 godina balkana bilo je loše iskustvo i skupo nas je koštalo.

CE
Celesta
13:50 19.10.2020.

Odlična inicijativa koje se treba držati, ključna za napredak i dobru suradnju.

GY
Gogo_Yubari
13:52 19.10.2020.

Odličan hrvatsko- poljski projekt. Da je bar više ovakvih pozitivnih promjena...