Riječ je o akciji kodnog imena Silk Road, a istražitelje je zanimala složena porezna prevara koja je povezana s uvozom razne robe iz Kine. Sumnja se da su osumnjičenici osmislili sofisticiran način izbjegavanja plaćanja poreza za što su koristili, kako se sumnja, tri privatne carinske kompanije u Belgiji i velik broj lažnih kompanija diljem cijele EU. Dosadašnja istraga pokazala je da su se iz Kine preko spomenutih kompanija uvozile elektronička oprema, igračke i razna druga roba, a kako bi se izbjeglo plaćanje poreza, prikazivalo se, lažno, da roba ide drugim državama članicama EU, pozivajući se na tzv. carinski postupak 42. Riječ je o odredbi koja oslobađa uvoznike od plaćanja PDV-a u zemlji uvoza, ako se uvezena roba naknadno prevozi u drugu državu članicu EU.
Da bi iskoristili to izuzeće, kineski izvoznici su angažirali tri privatne belgijske kompanije preko koji su u EU uvozili svoju robu. Te kompanije bi izjavile da uvezena roba nije namijenjena Belgiji već joj je krajnje odredište neka druga članica EU. Pri tome su kako se sumnja koristili lažne tvrtke u Francuskoj, Njemačkoj, Mađarskoj, Italiji, Poljskoj i Španjolskoj, te su lažirali fakture i krivotvorene transportne dokumente. U nekim slučajevima navodno su koristili nazive stvarnih tvrtki, koje nisu znale da su im ukradeni PDV brojevi i identitet. U stvarnosti spomenuta fiktivna poduzeća ne bi primila robu koja je zapravo isporučena pravim tvrtkama osnovanim u drugim državama članicama ili prodana krajnjim potrošačima putem internetskih tržišta u nekoliko zemalja. Svrha tih lažnih tvrtki bila je odvratiti pozornost inspektora, stvoriti lažni trgovački lanac i otežati provođenje provjera, navodi EPPO.
Roba bi se u konačnici prodavala krajnjem potrošaču, koji bi plaćao punu cijenu proizvoda, uključujući PDV. Međutim, prema istrazi, PDV koji je platio krajnji potrošač nikada nije prijavljen niti plaćen bilo kojoj poreznoj upravi. To je omogućilo, sumnja EPPO, da se roba proda uz veliku zaradu, dok su agencije za naplatu poreza prevarene za carine i PDV. Sumnja se tako od 2019. do 2022. nije plaćeno najmanje 303 milijuna eura, kao što nije plaćeno i najmanje 6,6 milijuna eura carinskih troškova.
Pretragama su oduzeti kompjuteri i elektronični uređaji, 1000 eura, zamrznuto je više bankovnih računa te je zaplijenjeno nekoliko vozila, među kojima su Audi, BMW i Mini Cooper.
Video: Hrvati strahuju da neće moći platiti račune i kupiti hranu