Došli smo korak bliže mogućnosti za podmorsku inačicu zlatne groznice - UN je objavio prvi plan za upravljanje izvlačenjem takozvanih nodula, malog kamenja bogatog mineralima, s morskog dna, piše BBC. UN-ova Međunarodna vlast za morsko dno (ISA), koja je obavila tehničku studiju, poručuje kako bi tvrtke mogle tražiti dozvole za izvlačenje već 2016. godine.
Ideja vađenja zlata, bakra, mangana i drugih metala s morskog dna razmatrana je godinama, no tek je nedavno postala realna zbog visokih cijena tih ruda i nove tehnologije koja bi mogla omogućiti takav pothvat. S druge strane, konzervatori upozoravaju kako bi kopanje po morskom dnu moglo biti jako štetno s dugoročnim posljedicama za morski život.
Čak i studija ISA-e navodi kako će rudarenje neizbježno nanijeti štetu okolišu, ali glasnogovornik UN-ova tijela navodi kako studija dolazi uslijed dosad nezabilježenog porasta zanimanja državnih i privatnih rudarskih tvrtki za taj biznis.
- Nalazimo se na granici nove ere rudarenja na morskom dnu - rekao je ISA-in pravni savjetnik Michael Lodge za BBC.
Na morskom dnu na području istočnog Tihog oceana od 5 milijuna četvornih kilometara, poznatog i kao Zona Clarion-Clipperton, moglo bi se nalaziti 27 milijardi tona nodula. To kamenje moglo bi sadržavati čak 7 milijardi tona mangana, 340 milijuna tona nikala, 290 milijuna tona bakra i 78 milijuna tona kobalta, iako nije poznato koliko je od toga dostupno. ISA je objavila i kartu na kojoj se vidi raspon licenciranih područja zone.
ISA je već dala licence nekim tvrtkama, među njima je UK Seabed Resources, dio britanske podružnice američkog obrambenog diva Lockheed Martin.
>> Zlato je prošlost, špekulanti se okreću žitaricama i nafti