Podravski povrtlari besplatno će u četvrtak, 1. kolovoza, od 14 sati na virovitičkom Trgu kralja Tomislava dijeliti povrće zainteresiranim građanima u znak prosvjeda zbog nerješavanja problema s nelojalnom konkurencijom, odnosno privilegiranja uvoznog povrća na tržištu. Jedan od organizatora akcije, agronom Ivan Počepan iz Rogovca u ime podravskih povrtlara kaže da će na virovitičkom trgu nekoliko ratara podijeliti tone povrća koje im je teško plasirati na tržište zato što uvoznici ranije napune hladnjače uvoznim povrćem i tako ruše cijene domaćem proizvodu.
"Agronom sam po struci i uvijek bih radije kupio domaće jer je nutritivno puno kvalitetnije", kaže Počepan i upozorava da tržište poljoprivrednih proizvoda postojećom regulacijom ne štiti ovdašnje proizvođače. Kaže da mjesta za širenje proizvodnje ima, ali se ratari ne žele upuštati u to jer im nije koliko-toliko osiguran plasman povrća na tržište.
Žalosti ga jer bi Hrvatska mogla biti samodostatna u proizvodnji povrća, ali umjesto toga uvozi jeftino nekvalitetno povrće iz zemalja koje čak nisu dio EU. "Najveći problem s kojim se susrećemo jest činjenica kako pretjerani uvoz jeftinog povrća izvan EU uništava domaću proizvodnju. No, to je samo vrh sante leda", tvrdi Počepan.
VEZANI ČLANCI:
Podravski ratari, kaže, mogli su prosvjedovati i bacanjem povrća, ali odlučili su ga podijeliti građanima jer im je mrska i sama ideja bacanja povrća, u čiji je rast i dozrijevanje uloženo nemalo truda. Rajčica, paprika, kukuruz šećerac, lubenice i drugo povrće bit će "na izvol'te" građanima Virovitice, i to u nemalim količinama, a sve kako bi Ministarstvo poljoprivrede otvorilo dijalog s ratarima i omogućilo im pristojan život.
Počepan kaže da ratari koji će prosvjedovati na Trgu kralja Tomislava nisu dio udruge niti neke organizacije, nego je riječ o pojedincima koji se više ne mire sa stanjem u ratarstvu. Proizvođači u Hrvatskoj ne mogu se uklopiti u niske cijene njihovih kolega iz Srbije, Albanije, Makedonije i BiH. Uvezena je ogromna količina povrća i time je srušena cijena, jer je tržište bilo natrpano, a domaće povrće nije moglo dostići cijenu koju je svake godine imalo u proljeće.
Osim slanja poruke vladajućima da nekonkurentan uvoz iz trećih država koje ne moraju poštivati stroga EU pravila proizvodnje ugrožava domaće poljoprivrednike, cilj je akcije besplatne podjele povrća i da stanovništvo dobije priliku komunicirati sa samim proizvođačima.
>>> FOTO Cijene na rovinjskoj tržnici
Gdje su Penava, Dabro i Domovinski pokret?