Pogreškom suda optuženi za ratne zločine na slobodi

Foto: Gordan Panić
Pogreškom suda optuženi za ratne zločine na slobodi
08.01.2010.
u 20:24
Ne bi to bilo ništa čudno da protiv Trifunovića nije u ožujku 2006. godine na Županijskom sudu u Vukovaru pokrenut postupak jer je optužen da je počinio ratni zločin u Tovarniku, gdje je za vrijeme okupacije bio u vrhu civilne vlasti.
Pogledaj originalni članak

Aleksandar Trifunović (64) iz Tovarnika koji je sredinom 90-ih, prije završetka mirne reintegracije, pobjegao u Srbiju, u Šid gdje i danas živi, oglasio je prodaju kuće katnice u središtu Tovarnika.

Ne bi to bilo ništa čudno da protiv Trifunovića nije u ožujku 2006. godine na Županijskom sudu u Vukovaru pokrenut postupak jer je optužen da je počinio ratni zločin u Tovarniku, gdje je za vrijeme okupacije bio u vrhu civilne vlasti.

Da bi bio pušten iz pritvora, sa svojim braniteljem  Markom Babićem, danas sucem Ustavnog suda, ponudio je kao jamstvo tu kuću u Tovarniku.

Lako dostupan?

Sud je prihvatio uknjižbu  na  kuću, a Trifunović se obvezao da će se odazivati na rasprave. Rekao je da vrijeme provodi na salašu i zemlji na samoj granici između Hrvatske i Srbije pa je lako dostupan hrvatskim vlastima.

Na tom ga je graničnom području, kada je početkom 2006. godine nesmotreno zašao malo dublje u teritorij Hrvatske, pogranična policija i uhitila.

U međuvremenu je Vrhovni sud ukinuo rješenje o jamstvu i puštanju iz pritvora jer, kako nam je rečeno u Županijskom državnom odvjetništvu, sud nije mogao pustiti Trifunovića iz pritvora i pristati na jamstvo prije nego što Vrhovni sud odluči o žalbi državnog odvjetnika koji se protivio jamstvu i puštanju iz pritvora. 

Tjeralica bez učinka

– Vrhovni je sud ukinuo rješenje, a za Trifunovićem je raspisana međunarodna tjeralica jer živi negdje u Srbiji na  za nas nepoznatoj adresi, ali zasad bez učinka. Jednom smo ga zvali na raspravu, ali se nije pojavio pa ćemo vjerojatno održati suđenje u odsutnosti – kazao je Nikola Bešenski, sudac Županijskog suda u Vukovaru koji je vodio postupak protiv Aleksandra Trifunovića, te dodao da se sud nije uknjižio na kuću.  

Trifunović, kojega je optužnica teretila da je sa skupinom Srba sudjelovao u zatvaranju, mučenju, protjerivanju i ubijanju preostalih Hrvata pa su ubijena 53 mještanina, među kojima i svećenik Ivan Burik, na  početku suđenja u travnju 2006. godine žalio se na zdravstvene tegobe, zbog čega je i ponudio kuću kao jamstvo za puštanje iz pritvora.

Na sljedećoj raspravi, početkom lipnja, nakon što je pušten iz pritvora,  Trifunović se nije pojavio pred sucem Bešenskim, ali je branitelj odvjetnik Marko Babić dostavio medicinsku dokumentaciju iz koje je vidljivo da je “supruga optuženog pronašla u dvorištu u dijabetskoj komi te ga prevezla u bolnicu u Beograd, gdje se i sada nalazi jer je imao i infarkt”.  

Dok je Trifunović nedostupan našem pravosuđu, odvjetnik Marko Babić u međuvremenu je postao sudac našeg Ustavnog suda

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 17

MM
Mladen Miletić
20:30 08.01.2010.

Pogreškom suda optuženi za ratne zločine na slobodi, pustite ga več jednom na miru toga Heroja Saborskog zastupnika i župana Glavaša...

KA
kajinx
20:32 08.01.2010.

Griješkom, ha !

KI
kilm
15:40 09.01.2010.

Ovo bi bilo nemoguće u demokratskoj zemlji ali u demokratskoj Hrvatskoj je sve moguće.Da je dotični Hrvat već bi se uključili svi a prvi među njima demokrata mesić da se zločinac privede pravdi, ovako ma ima sreće jer je ubijo nemoćne Hrvate