Ministarstvo uprave od svih jedinica lokalne i područne samouprave zatražilo je provjeru vjerodostojnosti svjedodžbi i diploma, točnije isprava o stupnju obrazovanja i struci njihovih službenika i namještenika upravnih tijela hrvatskih općina, gradova i županija.
Dostavljene su im pisane upute za postupanje, a kontinuirano se obavljaju i usmeni razgovori s lokalnim dužnosnicima i ovlaštenim službenicima upravnih tijela radi rješavanja određenih pitanja koja se pojavljuju tijekom postupka provjere.
U odgovoru na upit Ministarstvu uprave napominje se da je od ukupno 576 jedinica lokalne i područne samouprave potpuna provjera izvršena u njih 512, navodi Glas Slavonije. Do sada su u tom postupku utvrđene ukupno 22 nevjerodostojne isprave. U preostale 64 jedinice u tijeku je poduzimanje radnji u svrhu provjere.
– Za isprave izdane u inozemstvu zatražena je provjera preko Ministarstva vanjskih i europskih poslova i čekaju se odgovori nadležnih institucija. Za neke je isprave zatražena provjera nadležnih arhiva s obzirom na to da ustanove koje su izdale isprave više ne postoje ili su službene evidencije uništene u ratom zahvaćenim područjima. A kod nekih se jedinica pojavio i problem plaćanja troškova provjere vjerodostojnosti isprava – objašnjavaju u Ministarstvu uprave. Naime, pojedini fakulteti i srednje škole počeli su naplaćivati takve usluge, a jedinice lokalne i regionalne samouprave nisu imale predviđena ta sredstva u proračunu.
Da se pročiste lažn(i)e diplome, penzije, branitelji, invalidi i udruge Hrvatska bi Švicarskoj i cijeloj Skandinaviji i SAD-u isplačivala socijalnu pomoć i milodar. A Kinezima svake godine Božićnicu i Uskrsnicu.