VEČERNJAKOV DOSJE

Policijski "ćorci" u velikim aferama

19.10.2002.
u 00:00
* Nekoliko ovotjednih preokreta u krim-obradama uz niz razvikanih, a neriješenih slučajeva već su pozamašan teret na plećima ministra Šime Lučina i njegova tima * Oko nerješavanja eksplozija, tradicija se nastavlja. Pri tome je posve svejedno ako su bivši mogli ali navodno nisu htjeli rješavati, a sadašnji žele ali ne mogu
Pogledaj originalni članak

Kad je riječ o borbi s kriminalom, klasičnim, gospodarskim, ratnim i inim, očekivanja su javnosti, dakako, spektakularna. Opravdano! Ako ni zbog čega, onda zbog obećanja. Pa i sam premijer Ivica Račan nakon sjednice glavnog odbora SDP-a 2. rujna 2000. godine rekao je: "U tri mjeseca razotkrit ćemo kriminal i ratne zločine". Ali, rezultati su nažalost razočaravajući. Uz jalovu Božicu pravde stalno razapetu na stupu srama hrvatske javnosti, pa do apsurda lošega kaznenog zakonodavstva kojem ponekad kao da je jedini cilj zaštititi počinitelja kaznenog djela, proteklih smo dana svjedocima nekoliko preokreta, koji se nadovezuju na niz razvikanih a neriješenih slučajeva. To je sada već respektabilan teret na plećima ministra Šime Lučina i njegova tima.

Jamčim, ni jedna eksplozija neće biti razriješena

Možda policijski statističari o uspješnosti reformiranog sastava MUP-a imaju sasvim drukčije podatke, ali slučajevi u koje su uprte oči javnosti stvaraju lošu sliku o uspješnosti hrvatske policije.

Već u svom nastupnom govoru prije godinu i sedam mjeseci ravnatelj policije Ranko Ostojić najavio je rješavanje ubojstva Milana Levara ali, eto, rješenja još nema. Isto je i s eksplozijom na Mirogoju. Doduše, u tom slučaju Ostojić se pomalo zajedljivo ogradio kako to miniranje treba promatrati u kontekstu deset godina nerješavanja sličnih eksplozija. Ali, ni bacač eksplozivne naprave na kuću vukovarskoga gradonačelnika Vladimira Štengla u rujnu ove godine također nije otkriven.

Dakle, tradicija se nastavlja. Pri tome je posve svejedno što su bivši, kako Ostojić očito sugerira, mogli ali nisu htjeli, dok sadašnji žele ali ne mogu.

Jedan od bivših, dugogodišnji pomoćnik ministra unutarnjih poslova Joško Morić, danas može likovati. Još lani 26. ožujka u intervjuu Slobodnoj Dalmaciji čelništvu MUP-a bacio je rukavicu u lice, izjavivši: "Na žalost, mogu vam zajamčiti da ni jedna eksplozija za koju me pitate neće biti razriješena". Dao je i suvislo objašnjenje: "To su djela koja se jako teško mogu do kraja istražiti. Svi tragovi uglavnom odlete u zrak". Upravo to se, sudeći po tijeku događaja, dogodilo i u eksploziji ispred zagrebačkoga Gradskog poglavarstva, unatoč tomu što je ministar Lučin raspisao nagradu od 100.000 kuna. Doduše, u tom slučaju policija je bila oprezna pri uhićenju sumnjivca, pa puke indicije nisu napuhali već su uhićenoga prijavili samo zbog nađenog oružja i eksploziva.

Pokisli u aferama "Grupo" i "Zubak"

U lipnju prošle godine policija je podnijela kaznene prijave, a u rujnu se tim povodom na aktualnome satu u Saboru ministar Lučin pohvalio kako uskoro počinje suđenje četvorici bivših pripadnika Hrvatske vojske zbog dizanja u zrak dvaju spomenika antifašističkim borcima u Rakovici i Jošanima 1995. godine. No, dokaz da se MUP uspješno nosi s terorizmom držao je vodu dva dana, jer je tada općinska državna odvjetnica u Gospiću Vera Magdić-Bižanović javnosti objasnila kako je u tom slučaju još u rujnu 2000. godine nastupila zastara kaznenog progona, pa da stoga suđenja neće biti.

Inače, Ostojić je ravnateljem policije postao, među ostalim, upravo kako bi nekoliko mjeseci nakon afere Grupo popravio kompromitiranu sliku o MUP-u. Naime, policijska akcija najavljena je u prvom broju Republike, a kriminalistička obrada doživjela je fijasko nepunih 48 sati nakon uhićenja osumnjičenika. Državno odvjetništvo, kojem se ministar Lučin prethodno pravnički nemušto drznuo prigovoriti kako "radi sporo i odbacuje previše prijava MUP-a", ocijenilo je dokaze koje je policija dostavila uz prijavu protiv aktera afere Grupo nedovoljnim za kvalifikaciju "utemeljene sumnje". Prijava je 6. prosinca 2000. vraćena na doradu.

I iz afere Zubak policija je izišla pokislo. Općinsko državno odvjetništvo u Zagrebu odbacilo je kaznenu prijavu u lipnju 2001. godine. Jer, ustanovljeno je da MUP pri kupnji vozila nije oštećen za oko dva milijuna kuna.

Piše Marinko Jurasić

Pogledajte na vecernji.hr