Europa mora podupirati konkurentnost i produktivnost farmi i poljoprivrednih zadruga. Izazovi se mogu pretvoriti u prilike i povesti Europu prema sigurnijoj i prosperitetnijoj budućnosti – kazao je predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore (HPK) Mladen Jakopović na netom održanom 11. kongresu europskih poljoprivrednika u Bukureštu. U organizaciji europskog udruženja poljoprivrednika COPA i europskog udruženja poljoprivrednih zadruga COGECA te uz potporu Rumunjske alijanse za poljoprivredu i suradnju (AAC) na skupu se okupilo više 400 sudionika.
Istaknuto je kako su poljoprivrednici i poljoprivredne zadruge danas suočeni s neusporedivom konvergencijom gospodarskih, klimatskih i društvenih izazova: geopolitičkom nestabilnošću, ekstremnim vremenskim prilikama, nepoštenom konkurencijom, visokim troškovima inputa, nedostatkom poštene naknade i sve većim administrativnim opterećenjem. Stoga je naglašena hitnost da se europske vlade ujedine u pružanju održive budućnosti za sektor, koji je konkurentan, otporan i s interesom farmera u srcu poljoprivredne politike.
– Upravljanje poljoprivredno-prehrambenim i ruralnim politikama na razini EU trebalo bi osigurati predvidljivost, ograničiti nepotrebno administrativno opterećenje i provesti temeljite procjene učinka – samo su neki od zaključaka kongresa na kojem su predstavnici poljoprivrednih komora Češke, Mađarske, Poljske, Slovačke, Rumunjske, Bugarske, Latvije, Litve, Estonije i Hrvatske iznijeli zajednički stav kako je potrebno dati prioritet sigurnost hrane, te uputili i zajedničko pismo EU zastupnicima.
POVEZANI ČLANCI:
– Kao europski poljoprivrednici, pišemo kako bismo naglasili ključnu važnost davanja prioriteta sigurnosti hrane. U ovim izazovnim vremenima, obilježenim geopolitičkim napetostima i prirodnim katastrofama, ključno je da se okupimo i usvojimo kohezivan, strateški pristup kako bismo zaštitili svoju budućnost. Također moramo biti svjesni da se hrana može koristiti i kao oružje, baš kao i energija, o čemu svjedoče događaji u posljednjih nekoliko godina. Moramo biti svjesni ovih izazova i poduzeti proaktivne korake kako bismo zaštitili naše građane i proizvodnju hrane – naglašeno je u pismu, a uz to je istaknuto kako je važno držati oči otvorene prema trenutnoj situaciji i prijetnjama koje bi potencijalno mogle naštetiti prehrambenom sektoru.
– Naša je odgovornost osigurati da građani imaju pristup hranjivoj i pristupačnoj hrani, a to je moguće samo dobro planiranim i adekvatno financiranim pristupom na razini EU – poruka je sudionika skupa. Budući europski proračun za obranu i sigurnost mogao bi se, tvrdi se, koristiti za rješavanje sigurnosti hrane i stabilnosti u EU bez oslanjanja samo na mjere Zajedničke poljoprivredne politike (ZPP). Ujedno su predložene i mjere u slučaju razdoblja krize ili rata poput uspostave strateških rezervi žitarica i logističke infrastrukture za transport hrane, kako bi se u slučaju potrebe stabiliziralo tržište hrane, ublažila nestabilnost cijena i osigurale minimalne zalihe za hitne situacije. Traži se, među ostalim, i jačanje graničnih kontrola proizvoda podrijetlom iz trećih zemalja, više inspekcija i korištenje naprednih tehnologija za praćenje i nadzor pošiljaka čime bi se spriječio ulazak nesigurne ili nekvalitetne robe te zaštitila lokalna industrija.
>> FOTO Ovo su prosječne cijene najma stana u gradovima u EU: U jednom treba izdvojiti čak 2275 eura