Grad Šibenik ne prestaje se zgražati nad radom tamošnjeg Županijskog suda. Zbog izostanka jednog suca porotnika, propalo je donošenje presude, pa je predsjednik Županijskoga suda donio odluku da se glavna rasprava mora voditi ispočetka, i to u novom sastavu porotnika. Spomenuti sudac porotnik u ključnom je trenutku otišao na bolničko liječenje. Predsjednica sudskog vijeća Jadranka Biga Milutin početak nove sudske rasprave zakazala je za 11. rujna.
Sudac Vrhovnog suda Damir Kos objašnjava da Zakon o sudovima propisuje koji građanin može biti sudac porotnik, a jedan od uvjeta je, kao i za suce profesionalce, da nije član nijedne političke stranke.
- Suci porotnici moraju sudjelovati u donošenju sudske odluke u kaznenim predmetima u kojima je moguća kazna više od tri godine zatvora (od 1. siječnja 2003. to će biti pet godina), a u manjim predmetima sudi sudac pojedinac. No, nakon 1. siječnja, po suglasnom prijedlogu stranaka, za djela za koja slijedi do deset godina zatvora moći će suditi i samo sudac pojedinac - tumači Kos ističući da se sve to odnosi samo na prvostupanjsko sudovanje, a žalbe rješavaju jedino profesionalci.
Porotnik ne mora biti na čitanju presude
- U sudskim vijećima jedan je profesionalac i dva porotnika, osim za djela za koja je predviđena kazna od 15 godina zatvora ili više, gdje su dva profesionalca i tri porotnika. Sudac porotnik polaže prisegu. Ako se protiv njega pokrene kazneni ili postupak za razrješenje porotničke dužnosti, do svršetka postupka ne može raditi kao porotnik. Ima imunitet zahvaljujući kojemu ne mora odgovarati za mišljenje izraženo u tijeku vijećanja.
- U praksi je bilo različitih situacija s porotnicima, koji moraju biti prisutni cijelo vrijeme glavne rasprave i glasovanja te potpisati zapisnik. U Zagrebu se sjećam slučaja kad je vijećanjem i glasovanjem donesena odluka o presudi, koja je trebala biti objavljena sutradan, nakon što predsjednik vijeća sastavi zapisnik. No, te večeri jedan je porotnik završio u bolnici, pa je sutradan tamo potpisao zapisnik, a ionako nije dužan biti na proglašenju presude - prisjetio se Kos.
Trojica optuženih za ratni zločim, poručnik HV-a Božo Bačelić (32) i ročni vojnici Ante Mamić (26) i Luka Vuko (27), u zatvoru su od rujna prošle godine, a Jurica Ravlić (27) zbog teške se bolesti brani sa slobode. Suđenje je počelo u veljači i s odgodama je trajalo sve do srijede, kad je u podne trebala biti pročitana presuda. Izjave svih svjedoka na sudu i policiji bile su kontradiktorne, a sudski medicinski vještaci i balističari nisu ni utvrdili uzrok smrti dvoje staraca. Najviše se očekivalo od svjedočenja zapovjednika Izviđačke satnije 113. brigade HV-a, koji je na sudu samo potvrdio da je Bačelić u vrijeme zločina bio na mjestu izvršenja. Bačelić je optužen da je 11. kolovoza 1995. godine u Prokljanu kod Skradina sam pucao i zapovjedio ročnicima da pucaju u dvoje staraca, Nikolu Damjanića i njegovu suprugu Milicu, koji su poslije toga bili pokriveni daskama, gumama, mrežama i granama te zapaljeni.
Prema svjedočenju, Vukšić je zatekao Bačelića kod zapaljene gomile ispred kuće Nikole i Milice Damjanić, a kad ga je pitao o čemu je riječ, poručnik mu je dao neodređen odgovor. Vukšić je za Bačelića kazao da je često bio neposlušan i radio na svoju ruku, a ročnike je okarakterizirao kao poslušne i hrabre momke koji se ipak nisu mogli oduprijeti poručniku Bačeliću. Eventualnu vlastitu odgovornost za neprocesuiranje zločina uklonio je time što je o svojim spoznajama obavijestio zapovjedništvo brigade kad je vidio da se za slučaj zanima policija.
Šibenčani traže primjenu oprosta
Vukšićev iskaz jedini je koji nedvojbeno govori da je Bačelić bio na mjestu zločina u vrijeme ubojstava, a čak ni balističar Damir Čatipović i sudski medicinski vještak Dušan Zečević nisu mogli sa stopostotnom sigurnošću potvrditi da je netko uopće pucao ili bacio bombu na starce, pa ni kad su stradali. Vještačenja su obavljena na rasutim ostacima kostiju, pa nisu sa sigurnošću mogli utvrditi ni to jesu li rupa nađena na jednoj lubanji i oštećenje bedrene kosti nastali zbog djelovanja oružja. Šibenčani se, kao i odvjetnici optuženih, čude što su četvorica mladića optužena za ratni zločin s obzirom na to da je 11. kolovoza 1995., kad je navodno ubijen bračni par Damjanić, rat već bio gotov i slavila se pobjeda. Odvjetnici stoga i inzistiraju na tome da se smrt to dvoje ljudi sudski tretira kao obično ubojstvo, a Šibenčani traže da se na mladiće primijeni Zakon o oprostu, koji je primijenjen nad svim vojnicima tzv. SAO Krajine. Suđenje je svima mučno, zatvorenici su već nekoliko puta štrajkali glađu, a suborci, sumještani i rodbina nekoliko su puta zatvorili promet u središtu grada.
Hrvoslav Pavić i Hrvoje Dečak