različiti interesi

Pozadina sukoba: Tko se bori protiv koga u Siriji?

Foto: Reuters/PIXSELL
Sirija
Foto: Reuters/PIXSELL
Sirija
Foto: Reuters/PIXSELL
Sirija
Foto: Reuters/PIXSELL
Sirija
Foto: Reuters/PIXSELL
Sirija
21.02.2018.
u 12:15
Takozvana Islamska država pretrpjela je velike gubitke na terenu i preostao joj je samo djelić teritorija kod granice s Irakom, te manja područja na jugozapadu zemlje. SAD upozorava da još nije gotovo
Pogledaj originalni članak

Građanski rat u Siriji, koji traje od 2011., ima mnogo aktera, domaćih i stranih, no oni imaju malo toga zajedničkog. 

SIRIJSKA VLADA – Snage sirijskog predsjednika Bašara al-Asada kontroliraju većinu gusto naseljenih dijelova zemlje, uključujući glavni grad Damask, bivši gospodarski centar Alep na sjeveru i priobalna područja. Asadove snage i saveznici šire područja pod svojim nadzorom, dijelom zahvaljujući snažnoj ruskoj intervenciji i potpori Irana.

POBUNJENICI – Pobunjenici su gubitnička strana. Jedina pokrajina koju nadziru je Idlib, gdje islamističke snage, uključujući militante povezane s Al-Qa’idom, imaju glavnu riječ. Kontroliraju i manja područja na jugu zemlje, kod granice s Jordanom. Enklava kod Damaska izložena je teškim napadima. Pobunjenici su uglavnom ostali bez pomoći Zapada, a na sjeveru jako ovise o Turskoj.

ISLAMSKA DRŽAVA – Takozvana Islamska država pretrpjela je velike gubitke na terenu i preostao joj je samo djelić teritorija kod granice s Irakom te manja područja na jugozapadu zemlje, nedaleko od područja koja nadzire Izrael. SAD, koji predvodi borbu protiv tih ekstremista zajedno s kurdskim kopnenim snagama, upozorava kako bi se ona još mogla oporaviti.

KURDI – Kurdi kontroliraju većinu granice s Turskom, ali ih trenutačno napadaju turske snage kod sjeverozapadnog grada Afrina. Kurdska Stranka demokratskog saveza (PYD) i njezini borci najučinkovitije su kopnene snage u borbi protiv Islamske države. Saveznici su SAD-a. No,stranka je najvećim dijelom isključena iz političkih pregovora jer PYD ima veze s Radničkom strankom Kurdistana (PKK), koja je u Turskoj zabranjena.

SJEDINJENE DRŽAVE – Washington predvodi međunarodnu koaliciju protiv Islamske države i podržava Kurde koji kontroliraju područja na sjeveroistoku zemlje, što ne odgovara Turskoj. SAD ima malo utjecaja izvan kurdskog područja.

Foto: U.S. Navy Mass Communication
Foto: Reuters/PIXSELL
turska vojska
Foto: U.S. Navy
Foto: Ministry of Defense
Foto: U.S. Army Spc. Lloyd Villanueva
Foto: IAF Video Still
Foto: Chinese Defense Ministry
Foto: U.S Army Staff. Sgt Kwadwo Frimpong

RUSIJA – Rusija najviše pomaže Asadu. Zračnu potporu njegovim snagama pruža od rujna 2015., što je bio ključni čimbenik za njihov oporavak. Napada Islamsku državu kao i druge pobunjeničke skupine. Moskva odnedavno pokušava igrati ulogu mirotvorca u Siriji ne bi li privela kraju svoju vojnu akciju. No vođenje pregovora s brojnim zaraćenim stranama uz istodobno pružanje zračne potpore Asadu nije nimalo lak zadatak.

IRAN – Teheran je odani prijatelj sirijske vlade. Iranci se bore zajedno s Asadovim vojnicima. Hezbollah, šijitski pokret iz Libanona koji financira Iran, također se bori na Asadovoj strani.

TURSKA – Turska je ključni zaštitnik i financijer sirijske oporbe, ali se nedavno posvetila rješavanju kurdskog pitanja iako ima snažne veze s Idlibom. Turska je nedavno pokrenula ofenzivu na sjevernu regiju Afrin kako bi spriječila konsolidaciju Kurda u blizini svoje granice.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 40

Avatar komentatorx
komentatorx
12:38 21.02.2018.

Eto u tekstu je razvidno da je svo zlo u Siriji došlo izvana, kao na žalost i u većini sukoba u svijetu. Ako iz jednadžbe izbacimo SAD većina sukoba u svijetu bi odmah prestala.

Avatar superhik74
superhik74
12:39 21.02.2018.

"Gradjanski rat u Siriji koji ima puno aktera domacih i stranih..." "gradjanski rat" ? U Siriji je trenutno najmanje 7 drzava u ratu (SAD, Izrael, Turska, Rusija, Libanon, Iran, Irak, Saudijska Arabija, Katar...) ali rat je "gradjanski". Pa kome vi to prodavate maglu. Onda je i tzv. prvi svjetski rat i drugi svjetski rat bio "gradjanski". Ovdje je Sirija najmanje bitna, radi se o neuspjelom pokusaja stvaranja velikog Izraela po planu Oded Yinon-a jos iz 1982 godine, te kontroli nafte i plina, slicno koa "gradjanski rat" u Iraku na kojeg su invaziju napravile SAD i Velika Britanija 2003 godine. Uskoro bi isti mogli poceti "gradjanski rat" u Venecueli, koja koje li slucajnosti takodjer ima ogromne kolicine nafte. Jedino sto im nedostaje da ga pokrenu su "militantni islamisti" s obzirom da je katolicka drzava, ali bez brige naci ce oni "umjerenu opoziciju" koja ce bombama i puskama "umjereno" pokusati srusiti vladu, a onda ce im imperijalne neokolonijalne sile doci u "pomoc".

Avatar Adolf
Adolf
13:09 21.02.2018.

urska je ključni zaštitnik i financijer sirijske oporbe, NETOČAN NAVOD! Turska je financirala ISIL i trgovala s ISILom