U Banskim su dvorima jučer na prigodnoj svečanosti potpisani ugovori između Vlade i Srpske pravoslavne crkve te Islamske zajednice u Hrvatskoj. Tim se ugovorima prvi put reguliraju odnosi države s tim vjerskim zajednicama u Hrvatskoj, a potpredsjednik Vlade Goran Granić najavljuje da će do kraja ožujka iduće godine takvi ugovori biti potpisani s preostalim vjerskim zajednicama u Hrvatskoj.
Ugovorima se regulira djelovanje tih vjerskih zajednica u odgoju i obrazovanju, a utvrđena su i pravila djelovanja u kaznionicama, zatvorima, odgojnim zavodima, zdravstvenim ustanovama. Pravo na dušobrižničku skrb za vjernike osigurano je i u Oružanim snagama te u policiji.
I u ugovoru s Pravoslavnom crkvom, kao i s Islamskom zajednicom, primjenjuju se isti standardi kakvi su definirani ranije sklopljenim ugovorom s Katoličkom crkvom. Na temelju istih kriterija utvrđeno je i pravo na novac iz državnog proračuna. Pravoslavna crkva godišnje će dobiti oko 7,5 milijuna kuna, i to tako da će svaka parohija imati pravo na dvije bruto osnovice za izračun plaća javnih i državnih službenika. Ta osnovica iznosi 4232 kune, što znači da će svaka parohija dobiti od države 8500 kuna mjesečno. Islamska će zajednica na temelju istih pravila dobiti oko 2,1 milijun kuna godišnje iz državnog proračuna.
Pravo na vjerski odgoj uređeno je kao i za Katoličku crkvu. Pravoslavni vjeronauk u osnovnim je i srednjim školama izborni predmet, a za formiranje razrednog odjeljenja potrebno je najmanje sedam učenika. Vjenčanje u Pravoslavnoj crkvi imat će snagu građanskog braka.
U ime Pravoslavne crkve ugovor je potpisao gospodin Jovan, mitropolit zagrebačko-ljubljanski, koji je rekao kako ga raduje ako Pravoslavna crkva time pridonosi tome da Hrvatska lakše ostvari svoje ciljeve u vezi s europskim integracijama.
Muftija Ševko Omerbašić, predsjednik Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj, rekao je nakon potpisivanja ugovora kako je taj dokument Islamskoj zajednici jamstvo da će muslimani u svojoj državi imati pravo na vjeru bez obzira na događaje u svijetu i bez obzira na to što su muslimani u nekim zemljama pod pojačanom prismotrom. Premijer Ivica Račan i potpredsjednik Vlade Goran Granić ističu da se potpisivanjem tih ugovora Hrvatska potvrđuje kao multireligijska i multikulturalna zemlja, koja zna poštovati dobre odnose s vjerskim zajednicama.
Deana Knežević