Centar za ekonomsko obrazovanje (CEO) danas je predao vladi i Ministarstvu obrane peticiju s više od 5000 potpisa protiv vraćanja obveznog vojnog roka u Hrvatskoj. Istaknuli sukako peticijom službeno priopćavaju ekonomske i pravne argumente protiv politike vraćanja obveznog vojnog roka. Državna tijela su sada dužna poslati odgovor podnositeljima peticije, prenosi Index.hr.
"Ministarstvo obrane još uvijek nije predstavilo cjeloviti program temeljnog vojnog osposobljavanja. Ipak, detalji o mogućim modelima koji povremeno izlaze iz MORH-a već su pobudili veliki interes javnosti pa tako i građanske udruge koja je organizirala spomenutu peticiju", tvrde iz CEO-a.
Ovu priliku su iskoristili kako bi skrenuli pozornost i na neke izjave određenih djelatnika Ministarstva obrane i članova saborskog Odbora za obranu koji su tijekom gostovanja u medijima predstavili dvostruko dulje trajanje civilne službe kao praksu "nekih europskih zemalja", prisutnu "u većini NATO-a".
"Jedina europska zemlja koja propisuje dvostruko dulje trajanje civilne službe svim vojnim obveznicima koji ulažu prigovor savjesti je Bjelorusija. Republika Hrvatska nije notorna diktatura, ugradila je Europsku konvenciju o ljudskim pravima u svoj pravni poredak te ne smije preuzeti bjeloruski model slobode savjesti", poručio je izvršni direktor CEO-a Hrvoje Marković.
VEZANI ČLANCI:
Marković je napomenuo kako je Finska jedina članica NATO-a i Europske unije koja malom dijelu vojnih obveznika nameće dvostruko dulju civilnu službu, te je dodao kako je o tome raspravljala i skupina posljednje Opće periodične revizije Vijeća za ljudska prava UN-a.
"Prije dvije godine, jedna članica je upozorila Finsku da poduzme mjere kako bi osigurala da alternative vojnoj službi nisu kažnjavajuće niti diskriminatorne po svojoj naravi ili trajanju. Taj prigovor istaknula je ni manje ni više nego – Hrvatska", upozorio je Marković.
Iz CEO-a zaključuju kako vojni rok krši Ustavom zajamčeno pravo na jednakost pred zakonom i ima negativne ekonomske posljedice na tržište rada.
GALERIJA Hrvatski vojnici pokazali vještine u zahtjevnoj morskoj obuci
Da HR dijeli granicu sa normalnim zemljama kao recimo SLO nama vojska ne bi trebala, ali na žalost nama je opasnost uvijek sa istoka dolazila