Pregovori o budućim odnosima Europske unije i Ujedinjene Kraljevine nakon Brexita i nakon prijelaznog razdoblja koje istječe za mjesec dana ušli su u novu fazu napetosti u kojoj je navodno sve manje-više spremno za dogovor, osim ribarstva.
Britanci poručuju da se dogovor može postići u sljedećih nekoliko dana ako im EU izađe ususret u pitanju ribarenja, a EU je na stavu da maksimalno može pristati na 15-postotno do 18-postotno smanjenje u količini ribe koju bi ribarski brodovi iz EU nastavili loviti u britanskim vodama. Britanci, čini se, žele taj postotak još popraviti u svoju korist. U početku su navodno tražili da 80 posto ulova koji je tradicionalno pripadao ribarima iz EU ubuduće pripadne britanskim ribarima.
– Kao neovisna obalna država želimo imati kontrolu nad našim vodama. Ne mislim da je nerazumno to što tražimo od Europljana da uzmu u obzir tu činjenicu – rekao je britanski ministar vanjskih poslova Dominic Raab.
Pregovori se vode o budućim odnosima, i to je druga faza pregovora o Brexitu, nakon što su u prvoj fazi dogovoreni sami uvjeti izlaska Ujedinjene Kraljevine iz Europske unije. Ti su uvjeti uključivali prijelazno razdoblje u kojem sve ostaje isto kao prije Brexita, i to prijelazno razdoblje završava 31. prosinca, tako da uvjete budućih odnosa, tj. prave, konačne uvjete Brexita, treba ispregovarati i ratificirati do tada. U suprotnom, odnosi UK i EU padaju na neregulirano, kaotično područje koje svi žele izbjeći, ali koje se neminovno približava ako pregovarači tapkaju na mjestu.
Druga teška prepreka tijekom pregovora uvjet je da Britanci i nakon Brexita i prijelaznog razdoblja pristanu usklađivati dio svojih zakona s regulativom Europske unije, kako se ne bi dogodilo da se tako blizu izvan EU pojavi nelojalna konkurencija jedinstvenom europskom tržištu. Čini se da je dogovor po tom pitanju vrlo blizu, bliže nego dogovor o ribarstvu
Ovaj člank je klasična laža vijest (eng. fake news). Ništa još između V. Britanje i EU nije dogovoreno i šanse su 99,99% da dogovora neće biti.