Presuda Prliću i ostalima, kojom je Haški sud potvrdio konstrukt o udruženom zločinačkom pothvatu u kojem je sudjelovao državni vrh Hrvatske iz 1990-ih, izazvala je šok i konsternaciju na hrvatskoj političkoj sceni.
Iz čina generala Slobodana Praljka premijer Andrej Plenković iščitao je svjedočanstvo o dubokoj moralnoj nepravdi prema šestorici Hrvata iz BiH, ali i prema hrvatskom narodu.
- Vlada će razmotriti raspoložive pravne i političke mehanizme kako bi osporila određene navode iz presude – najavio je premijer. Pritom je podsjetio kako je žalbeno vijeće u tri navrata odbilo zahtjev Hrvatske da joj se u procesu protiv šestorice dodijeli status prijatelja suda, uz obrazloženje kako se u prvostupanjskoj presudi nije sudilo ni Franji Tuđmanu ni Gojku Šušku ni Janku Bobetku, a ni samoj RH.
‘UZP je izmišljotina’
A jedini pravni mehanizam koji je predvidio Pravilnik o radu Haškog suda je revizija postupka, o kojoj je na Facebooku jučer progovorio Plenkovićev zamjenik Milijan Brkić.
- Možemo govoriti o zahtjevu za revizijom presude, kao i iniciranju sjednice Vijeća sigurnosti, jer je nedopustivo da se rad Međunarodnog haškog suda završi današnjom pravno neutemeljenom presudom – nadovezao se Brkić na premijera. Reviziju, međutim, ne može pokrenuti Vlada, nego isključivo šestorica osuđenih, a država bi, pokrene li se postupak, mogla zatražiti status umješača, no s obzirom na iskustva sa zahtjevima za statusom prijatelja suda, pitanje je bi li u tome uspjela. Valja napomenuti i da su razlozi na temelju kojih se može pokrenuti revizija vrlo strogo i usko određeni. Haški pravilnik propisao je da je to moguće isključivo u slučaju kada se pojave dokazi za koje stranka koja traži reviziju prije donošenja pravomoćne presude nije mogla znati, a koji upućuju na drugačiji zaključak od onoga na kojem je presuda zasnovana. Takvi dokazi zasad nisu vidljivi, izuzme li se presuda Ratku Mladiću koja još nije pravomoćna, a i pitanje je koliko bi se mogla tumačiti kao novi dokaz, pa Plenković, vjerojatno svjestan te činjenice, i nije izričito najavio pokretanje, već samo “razmatranje raspoloživih pravnih instrumenata”. Da bi trebao službeno reagirati na proces protiv šestorice, jučer se dosjetio i Hrvatski sabor, čiji je predsjednik Gordan Jandroković najavio da će klubovi zastupnika današnju sjednicu započeti čitanjem zajedničke izjave kojom odbacuju presudu Haaškog suda, “jer je nepravedna i ne odgovara povijesnim činjenicama”. Uz to, Sabor bi se o presudi uskoro mogao očitovati i kroz posebnu deklaraciju.
– Suglasili smo se da trebamo biti razboriti, hladnih glava, moramo voditi računa o interesima hrvatske države, ali i o interesima Hrvata koji žive u BiH. Dominantan je stav da presuda ne odgovara povijesnim činjenicama, da je nepravedna i da je svi zajedno odbacujemo – rekao je predsjednik Sabora Gordan Jandroković. Ipak, zajedničku izjavu ne namjeravaju podržati zastupnici Glasa, koji su jučer odbili sudjelovati u minuti šutnje za “osuđenog ratnog zločinca”. Za bivšeg premijera Zorana Milanovića nema sumnje da je konstrukt Haaškog suda o udruženom zločinačkom pothvatu neprihvatljiv.
– Određene politike i političari, prije svega u BiH, tu će odluku pokušati instrumentalizirati. Zar nije dovoljna činjenica i priznanje da su Bošnjaci najveće žrtve tog rata u svakom pogledu? Ne vidim da je za to krivac bila Hrvatska, uz neke pogreške koje je radila, ali nikakav udruženi zločinački pothvat, to je izmišljotina – izričit je Milanović.
Pusić nije iznenađena
Suprotnog je stava ministrica vanjskih poslova iz njegove vlade Vesna Pusić. - Ovo je epilog jedne loše i pogrešne politike iz 90-ih. Smatram da ovim nije osuđen hrvatski narod, nego nositelji te politike koji se nalaze u Haagu – komentirala je Pusić. Na pitanje je li Hrvatska u procesu protiv šestorice Hrvata iz BiH učinila sve što je u njezinoj moći odgovara potvrdno i dodaje da je država “predočila sve što se od nje tražilo”.
– U tom pogledu ja mogu govoriti za razdoblje kada je Orsat Miljenić bio ministar pravosuđa i znam da je on vrlo usko surađivao s Haaškim tribunalom i da je sve što je traženo i dostavljeno – kaže Pusić. Kad je riječ o udruženom zločinačkom pothvatu, Pusić ne dijeli mišljenje nekih pravnika da presuda Prliću i ostalima ne proizvodi pravne učinke na Hrvatsku. Nije suglasna ni s tezom da Srbija nije osuđena za svoje zločine.
- Ja ne vidim da je Srbija manje upletena, mislim da je prokazana međunarodno kao zemlja koja je započela ratove na Balkanu i da to nije sporno – zaključuje.
Bivši predsjednik Ivo Josipović podsjeća da je šestoricu Haagu izručila HDZ-ova vlada, ali to joj se, kaže, ne smije spočitavati jer je izvršavala međunarodnu pravnu obvezu. Josipović ponavlja da je Hrvatska u BiH vodila pogrešnu politiku, čemu, kaže, u prilog govori i presuda šestorici. Njegov prethodnik Stjepan Mesić, kritiziran zbog haškog svjedočenja u korist optužbe, danas nije bio raspoložen za komentar presude
Ovo je rezultat nase katastrofalne vanjske politike i (ne)lobiranja.