29.11.2017. u 19:35
Tek 41 minutu kasnije vidjeli smo kako u zgradu ulaze djelatnici Hitne pomoći, a sudeći po opremi, bili su to stručnjaci za liječenje trovanja i protuotrove

Bio je to najšokantniji trenutak u povijesti sudnice u Haagu. S galerije sudnice, meni iza leđa, čuo se ženski krik: “Neeee!” Jasno sam ispred sebe u sudnici vidio bočicu iz koje Slobodan Praljak – nekoliko sekundi prije toga pravomoćno osuđen na 20 godina zatvora – nešto izljeva u usta, sjeda i odmah se počinje grčiti od boli. Čulo se: “Popio sam otrov.” Sat-dva nakon toga bio je mrtav.

Sve zatvorske kazne šestorici na suđenju za Herceg-Bosnu potvrđene su, kao što je bilo izrečeno u nepravomoćnoj presudi. Ali među živima više nisu bila šestorica, već samo petorica.

Nekoliko sekundi nakon što je pravomoćno osuđen na 20 godina zatvora kao sudionik udruženog zločinačkog pothvata kojim su Hrvati, kako se tvrdi, željeli provesti etničko čišćenje i činili okrutne ratne zločine nad muslimanima u BiH, general Slobodan Praljak izgovorio je dvije rečenice te iz do tada skrivene bočice popio otrov.

Sat-dva nakon toga već je bio mrtav. Sve zatvorske kazne šestorici na suđenju za Herceg-Bosnu potvrđene su, kao u nepravomoćnoj presudi.

– Suci, Slobodan Praljak nije ratni zločinac! S prijezirom odbacujem vašu presudu – izgovorio je Praljak prije no što je drhtavom rukom prinio bočicu i popio otrov.

Otvorena istraga

Njegovo lice počelo je odmah crvenjeti se i grčiti u bolovima. Jadranko Prlić i Bruno Stojić, koji su sjedili lijevo od Praljka i također su već čuli potvrdu svojih zatvorskih kazni (25 i 20 godina), nagnuli su se i pitali ga što je popio i je li dobro. Sudac Carmel Agius ubrzo je zatražio stanku. Spušten je zastor između galerije i sudnice.

Nitko od Praljkove obitelji nije bio na galeriji. On im je izričito zabranio da budu na izricanju pravomoćne presude, kao što im ni dosad tijekom suđenja nije dopuštao da ga dolaze gledati na sudu. Ali bilo je Praljkovih prijatelja:

– U subotu sam još s njim razgovarao. Kažem: Slobodane, hoće li doći tvoji? “Svima sam zabranio”… – prepričao nam je Čedo Paić, samouki slikar iz Šibenika koji živi u Nizozemskoj i koji se sprijateljio s mnogim Hrvatima u pritvoru u Scheveningenu.

Tek 41 minutu nakon događaja vidjeli smo kako u zgradu ulaze djelatnici Hitne pomoći. Ali Praljku nije bilo spasa. U jednom trenutku netko je iz Suda službeno obavijestio Praljkovu obitelj o smrti. Novinarima i publici u zgradi suda to još nije bilo preneseno, samo smo vidjeli da su na stražnji izlaz izišla kola Hitne pomoć uz policijsku pratnju.

Izricanje presude je nastavljeno, sada u manjoj sudnici jer je glavna bila mjesto očevida, a upravo dok je sudac Agius potvrđivao 20-godišnju kaznu zatvora za Milivoja Petkovića, pojavila se neslužbena informacija da izvori iz Praljkove obitelji kažu da je preminuo. Valentin Ćorić – 16 godina zatvora, a Večernji list u zgradi suda neslužbeno doznaje da je Praljak preminuo još prije no što je započeo ovaj nastavak u novoj sudnici. Berislav Pušić – 10 godina zatvora, a iz drugog izvora potvrđeno nam je da je vijest o Praljkovoj smrti istinita.

– Umro mi je klijent – čuli smo Praljkovu odvjetnicu Niku Pinter, duboko potresenu događajem u sudnici. Nije imala snage izaći pred novinare nakon što je sve završilo. Senka Nožica, odvjetnica Brune Stojića, jest, ali i ona s glasom koji je podrhtavao od šoka:

– Nemam komentara. Mogla bih komentirati presudu da je bilo tko od nas u sudnici u stanju sabrati misli nakon svega ovoga. To se ipak odigralo pred našim očima – rekla je Nožica i dodala: – To da pred sudom nema vozila Hitne pomoći, da su morali zvati i da se čekalo, to je za mene stvarno šokantno – rekla je Stojićeva odvjetnica.

Sudac Agius na kraju izricanja presude rekao je da je istraga već otvorena. Kako je Praljak mogao unijeti bočicu s otrovom u sudnicu u kojoj se strogo kontroliraju svi uvjeti? Tko će za to odgovarati? Pitanja su se sinoć gomilala.

Za predstavnike žrtava najvažnija pitanja jučer su dobila odgovor. U razgovoru za Večernji list izražavali su zadovoljstvo presudom.

– Bio sam 320 dana njima u rukama, u logoru na Helidromu. I 160 dana zatvoren u stanici. Presuda je odlična! Samo se s nekim točkama ne slažem – rekao je Mustafa Hadrović, bivši rezervni policajac u Mostaru i svjedok na ovom suđenju.

Potvrđene presude

To s čime se ne slaže jest odluka žalbenog vijeća koja kaže da rušenje Starog mosta u Mostaru nije zločin jer je taj most bio legitiman vojni cilj za HVO. Ni progon i teroriziranje civila u istočnom Mostaru nije postojalo i žalbeno vijeće oslobodilo je šestoricu te krivnje.

No, granatiranje i djelovanje snajperima po muslimanima u istočnom Mostaru jest zločin, kao i brojni drugi presuđeni u prvostupanjskoj i potvrđeni u pravomoćnoj presudi.

Ova presuda je vrlo nepravedna, ne odražava što se zaista događalo na terenu i što je zaista bila politika Hrvata u Bosni i Hercegovini. Kad to kažem, ne želim zanemariti zločine koji su se dogodili, i to smo isticali tijekom suđenja. Ali nije postojao plan etničkog čišćenja Muslimana, rekla je Vesna Alaburić, odvjetnica Milivoja Petkovića, u prvom komentaru nakon izlaska iz Suda.

Ključni događaji:

Glasnogovornik suda rekao je kako su nizozemske vlasti zbog Praljkove smrti pokrenule nezavisnu istragu koja je u tijeku. - Medicinsko osoblje odmah mu je pružilo pomoć. Istovremeno su pozvana ambulantna kola. Praljak je prevezen u obližnju bolnicu da mu se pruži pomoć i tamo je preminuo - rekao je glasnogovornik, dodajući kako je sud izrazio sućut Praljkovoj obitelji. Slobodan Praljak je preminuo. Naš reporter Tomislav Krasnec javlja kako je potvrđeno iz tribunala da se izricanje presude nastavlja u 14:15. Praljak je još živ, ali ne žele potvrditi gdje je. Naš reporter Tomislav Krasnec kaže kako je upravo čuo stražara kako govori da je "sve pod kontrolom", ali i da su liječnici još uz Praljka. Glasnogovorništvo suda prenijelo je (od stražara) da se sva medicinska njega pruža. - Molimo da ostanete mirni, dobit ćete daljnje informacije - rekli su. Večernjakov reporter Tomislav Krasnec iz Haaga javlja da pauza još traje i da nema nikakvih novih informacija o Praljkovom stanju. Pripadnici Hitne pomoći koji su ušli izgledali su kao specijalci, vjerojatno stručnjaci za otrove i protuotrove. Ovdje možete pogledati video incidenta: .embed-container { position: relative; padding-bottom: 56.25%; height: 0; overflow: hidden; max-width: 100%; } .embed-container iframe, .embed-container object, .embed-container embed { position: absolute; top: 0; left: 0; width: 100%; height: 100%; } Praljkova odvjetnica rekla je da je njezin klijent popio otrov, nakon čega je prekinuta sjednica. Prliću je potvrđena kazna od 25 godina. Sada se čita cijeli operativni tekst dispozitiva presude Žalbenog vijeća. Žalbeno vijeće odbija Prlićevu žalbu u cijelosti. Prelazi se na UZP. Prlić, Praljak i Pušić osporavaju zaključak da su u konačnici Tuđman i drugi lideri imali za cilj da se osnuje hrvatski entitet koji bi omogućio ujedinjenje Hrvata. Svih 6 žalitelja osporavaju zaključke sudskog vijeća da su zajednički zločinački cilj dijelili pripadnici UZP-a i da je cilj bio dominacija Hrvata putem etničkog čišćenja muslimanske populacije. Tvrde da su postojale greške u definiciji zajedničkog zločinačkog cilja. Nijedan od žalitelja nije pokazao nikakvu grešku u činjenicama ili primjeni prava u zaključcima sudskog vijeća u pitanju, kaže Agius. U svjetlu zaključka da je postojao vojni interes, Žalbeno vijeće zaključuje da nijedan razumni presuditelj nije mogao zaključiti da su snage HVO-a imale namjeru diskriminirati ili terorizirati kada su uništile Stari most. Preinačuje se zaključak da je rušenje predstavljalo progon. Žalbeno vijeće usvaja djelomično Ćorićevu žalbu, ukida osude u vezi s njegovom odgovornošću u svojstvu ministra vanjskih poslova.
Samo ključni događaji
17.21
17.16

Glasnogovornik suda rekao je kako su nizozemske vlasti zbog Praljkove smrti pokrenule nezavisnu istragu koja je u tijeku.

- Medicinsko osoblje odmah mu je pružilo pomoć. Istovremeno su pozvana ambulantna kola. Praljak je prevezen u obližnju bolnicu da mu se pruži pomoć i tamo je preminuo - rekao je glasnogovornik, dodajući kako je sud izrazio sućut Praljkovoj obitelji.

15.40
15.37

Odvjetnica Vesna Alaburić rekla je da sud utvrđuje kaznenu odgovornost pojedinaca, a ne istinu, ali da svejedno svaka presuda ima šire političko i društveno značenje.

- Tako je uspoređivanje ove presude neizbježno s uspoređivanjem presuda Srbima u BiH - rekla je Alaburić, dodajući da ova presuda ne odražava stvarne ciljeve politike bosanskih Hrvata i da je vrlo nepravična.

Naglasila je da ne želi zanemariti zločine te da bošnjačke žrtve trebaju dobiti satisfakciju, ali da nije postojao plan etničkog čišćenja muslimanskog življa.

- Ova presuda sigurno neće pridonijeti povjerenju - rekla je Alaburić.

Dodala je da nema nikakve detaljnije informacije o generalu Praljku.

15.22
15.05

Potvrđena je i kazna Berislavu Pušiću - 10 godina. 

Time su za svu šestoricu potvrđene prvotno izrečene kazne. Ukupno je riječ o 111 godina zatvora.

14.40

Valentinu Ćoriću potvrđena je kazna od 16 godina.

14.34

I Petkoviću je potvrđena kazna od 20 godina.

14.30

Slobodan Praljak je preminuo.

14.29

Nastavljeno je izricanje presude. Izriče se presuda Milivoju Petkoviću.

14.15
14.13

Ipak će biti javnosti na galeriji manje sudnice u kojoj se nastavlja izricanje presude, javlja naš reporter. Složena je "prioritetna lista" onih koji idu gore.

13.59
13.54
13.44

Naš reporter Tomislav Krasnec javlja kako je potvrđeno iz tribunala da se izricanje presude nastavlja u 14:15. Praljak je još živ, ali ne žele potvrditi gdje je.

13.43

- Zaista je ovo šokantan ishod, nadam se da će sve biti u redu i da će preživjeti. Teško je u ovom trenutku govoriti o svemu drugome - rekao je predsjednik Sabora Gordan Jandroković. Prokomentirao je dio presude, rekao je da ona 'ne odgovara povijesnoj istini'. 

- Ovdje dolazi do jednog izokretanja slijeda događanja i ignoriranja onoga što je Hrvatska učinila za BiH - rekao je Jandroković.

- Čitav je niz stvari koje se za sada ne vide iz ove presude. Odbacujem takav način tumačenja povijesti - rekao je Jandroković.

- Vidjet ćemo koje su nam pravne i političke radnje moguće - poručio je Jandroković. Rekao je i kako će premijer kazati svoje mišljenje. 

13.30
13.24

Prlićev odvjetnik Karnavas kaže da se možda u 14 sati nastavlja izricanje presude.

13.11

Predsjednica RH Kolinda Grabar-Kitarović zbog događaja u Haagu prekida službeni posjet Islandu i vraća se u Hrvatsku.

13.03

Naš reporter Tomislav Krasnec kaže kako je upravo čuo stražara kako govori da je "sve pod kontrolom", ali i da su liječnici još uz Praljka.

Glasnogovorništvo suda prenijelo je (od stražara) da se sva medicinska njega pruža.

- Molimo da ostanete mirni, dobit ćete daljnje informacije - rekli su.

13.01

Vijest o Slobodanu Praljku koji je, kako se čini, na izricanju presude u Haagu popio otrov udarna je i na BBC-u pod naslovom 'Osumnjičeni za ratni zločin popio otrov'.

Više čitajte ovdje.

Što o presudi pišu srpski mediji možete pročitati ovdje.

13.00
12.47

Nitko od Praljkove obitelji nije ovdje na izricanju presude, tako da ovo prate na daljinu. Praljak im je rekao da ne dolaze (kao i dosad).

12.42
12.34

Večernjakov reporter Tomislav Krasnec iz Haaga javlja da pauza još traje i da nema nikakvih novih informacija o Praljkovom stanju. Pripadnici Hitne pomoći koji su ušli izgledali su kao specijalci, vjerojatno stručnjaci za otrove i protuotrove.

12.29
12.08

Ovdje možete pogledati video incidenta:

Foto: Screenshot/reuters

12.07

Po bivšeg zapovjednika HVO-a Slobodana Praljka, koji se možda otrovao u sudnici, upućen je helikopter, koji će sletjeti ispred zgrade Haaškog suda. 

Svim novinarima ispred sudnice naloženo je da se zbog toga maknu. 

11.55
11.50

Kako javlja naš reporter iz haaške sudnice Tomislav Krasnec, nakon što je čuo da je pravomoćno osuđen na 20 godina zatvora, general Slobodan Praljak popio je nešto iz male bočice, sjeo na svoj stolac i odmah poprimio izgled lica kao da je u bolovima i mukama. Sumnja se na mogućnost da je popio otrov, ali to nije potvrđeno. Izricanje presude je prekinuto stankom. 

Prije toga, čuvši presudu i izrečenu kaznu za sebe, Praljak je, i dalje stojećki, izjavio:

- Slobodan Praljak nije ratni zločinac. S prijezirom odbacujem vašu presudu.

Dok je Praljak pio iz bočice, u toj sekundi na galeriji sudnice čuo se jedan glasni polukrik: “Neee”.

Vidjelo smo Praljka kako crveni u licu i poprima grčeviti izraz kao da osjeća bolove.

Jadranko Prlić i Bruno Stojić, kojima su prije Praljka čuli pravomoćno potvrđene svoje kazne zatvora od 25 i 20 godina, odmah su se okrenuli prema Praljku i stali ga ispitivati je li dobro. Ali iza neprobojnog stakla, koje dijeli sudnicu od galerije, nije se moglo jasno čuti što govore. No, Prlić je prvi apelirao da se Praljku priskoči u pomoć, očito strahujući da je u bočici bilo nešto od čega mu odmah nastupa fizička bol. 

11.38

Praljkova odvjetnica rekla je da je njezin klijent popio otrov, nakon čega je prekinuta sjednica.

11.35

I Praljku je potvrđena kazna od 20 godina zatvora.

Praljak je nakon objave odluke zavikao da odbija presudu te nešto popio.

11.29

Potvrđuje se kazna od 20 godina zatvora Stojiću.

11.23

Prliću je potvrđena kazna od 25 godina.

11.17

Sada se čita cijeli operativni tekst dispozitiva presude Žalbenog vijeća.

Žalbeno vijeće odbija Prlićevu žalbu u cijelosti.

11.10

Sada se prelazi na žalbu tužiteljstva.

Žalbeno vijeće konstatira da je tužiteljstvo pokazalo da je uklonjena svaka razumna sumnja vezano uz krivnju Prlića i Petkovića po 3. kategoriji odgovornosti po UZP-u.

Žalbeno vijeće odbija izreći osuđujuće presude u ovom pogledu u sudbenom postupku.

11.07
11.03

Pušić nije pokazao grešku kod zaključka raspravnog vijeća da je značajno doprinio UZP-u i da je namjeravao zločine koji su bili dijelom UZP-a.

11.01

Ćorićeve žalbe se odbijaju.

11.00

Žalbeno vijeće usvaja Petkovićevu žalbu u pogledu njegove odgovornosti za razaranje dvije džamije do kojeg je došlo prije nego što je raspravno vijeće ustanovilo da uništavanje ili hotimično nanošenje štete na vjerskim objektima predstavlja dio zajedničkog cilja UZP-a. Petkovićeva žalba se u ostalim aspektima odbija.

10.50

Prelazi se na UZP.

Prlić, Praljak i Pušić osporavaju zaključak da su u konačnici Tuđman i drugi lideri imali za cilj da se osnuje hrvatski entitet koji bi omogućio ujedinjenje Hrvata.

Svih 6 žalitelja osporavaju zaključke sudskog vijeća da su zajednički zločinački cilj dijelili pripadnici UZP-a i da je cilj bio dominacija Hrvata putem etničkog čišćenja muslimanske populacije. Tvrde da su postojale greške u definiciji zajedničkog zločinačkog cilja.

Nijedan od žalitelja nije pokazao nikakvu grešku u činjenicama ili primjeni prava u zaključcima sudskog vijeća u pitanju, kaže Agius.

10.45

Žalbeno vijeće poništava osuđujuće presude vezano za općinu Prozor jer ne spadaju u opseg UZP-a. Ovo poništenje ima učinak i na razumnost zaključaka sudskog vijeća da je Prlić mogao predvidjeti počinjenje i da je svjesno preuzeo rizik te poništava ovaj zaključak.

10.42

Sudsko vijeće je također zaključilo da je HVO gađao i uništio ili značajno oštetio deset džamija u istočnom Mostaru kao i imanja Muslimana u Prozoru. Međutim, ti incidenti ne predstavljaju ozbiljno kršenje Ženevske konvencije. Žalbeno vijeće odobrava žalbenu osnovu tužiteljstva u ovom pogledu, ali ne želi donositi nove osuđujuće presude na žalbi.

Raspravno vijeće je zaključilo da je napad na Dušu bio neselektivan. Stojić i Praljak tvrde da je vijeće pogriješilo u zaključku da su granate neselektivne. Žalbeno vijeće poništava taj zaključak.

10.38

U svjetlu zaključka da je postojao vojni interes, Žalbeno vijeće zaključuje da nijedan razumni presuditelj nije mogao zaključiti da su snage HVO-a imale namjeru diskriminirati ili terorizirati kada su uništile Stari most. Preinačuje se zaključak da je rušenje predstavljalo progon.

10.36

8. 11. 1993. tenk HVO-a je cijeli dan gađao most u Mostaru, koji je na kraju dana bio na rubu rušenja, a učinak razaranja bio je nesrazmjeran za očekivani vojni dobitak, zaključilo je sudsko vijeće. Sudsko vijeće zaključilo je da je HVO odgovoran za bezobzirna razaranja neopravdana vojnom nužnošću. 

Sudsko vijeće pravilno zaključuje da je primarni cilj bio uzrokovanje psihičke štete stanovništvu.

Žalbeno vijeće zaključuje da nije dokazan element ovog kaznenog djela pa preinačuje zaključak u ovom slučaju da je to bilo bezobzirno razaranje ili razaranje neopravdano vojnom nužnošću.

10.32

Žalbeno vijeće podsjeća da se zatvaranje i protupravno zatočenje mogu dogoditi i kada se civili drže u kućama i bez stražara i imaju slobodu kretanja. Vojnici HVO-a i VP-a su uhićivali civile i vodili ih u kuće. Žalbeno vijeće smatra da nije greška u zaključku da su civili zatvarani i protupravno zatočeni. Zbog toga se Praljkova žalba odbacuje.

Jedan mjesec nakon početka zatvaranja, HVO je nasilno izveo i premjestio muslimanske žene, djece i starce. Praljak tvrdi da je sudsko vijeće pogrešno zaključilo da su oni natjerani na odlazak umjesto da je utvrdilo da su možda otišli dobrovoljno i da je u svakom slučaju njihovo premještanje bilo nužno. 

Praljak nije dokazao nikakvu grešku u zaključcima, kaže Agius.

Žalbeno vijeće podsjeća da premještanje stanovništva ne može biti opravdano kad je uzrokovano humanitarnom krizom koja je rezultat protupravne aktivnosti samog optuženog. Praljak je dijelio odgovornost za okrutne uvjete zatvaranja, da se premještanje odvijalo kad nije bilo borbenih aktivnosti. Žalbeno vijeće odbacuje Praljkovu žalbu.

10.27

Petković tvrdi da je zatočenje bilo nužno zbog sigurnosti i da je bilo opravdano. Žalbeno vijeće primjećuje da takvo zatočenje traži individualiziranu procjenu. Raspravno vijeće zaključilo je da uhićivanja nisu bila opravdana. Petković nije pokazao da je raspravno vijeće pogriješilo.

10.25

Stojić, Praljak, Petković i Ćorić tvrde da ratne zločine ne mogu počiniti vojnici nad pripadnicima vlastite vojne sile. Žalbeno vijeće smatra da je raspravno vijeće ispravno uzelo u obzir lojalnost muslimana pripadnika HVO-a, a ne samo njihovo državljanstvo. Žalbeno vijeće nalazi da nije pokazano postojanje ikakve greške.

10.23

Žalbeno vijeće ukida osude žalitelja za razaranje i oduzimanje imovine velikih razmjera u vezi s jednim incidentom.

10.22

Žalbeno vijeće ukida zaključak Raspravnog vijeća da je sukob HVO-a i Armije BiH postojao samo tamo gdje su se aktivno vodile borbe. Žalbeno vijeće podsjeća da se vremenski i zemljopisni opseg sukoba proteže i dalje od konkretnog vremena i mjesta neprijateljstva. 

Okupacija je činjenično pitanje koje treba smatrati od slučaja do slučaja, zaključilo je Žalbeno vijeće, rekao je Agius.

10.18

Žalbeno vijeće usvaja djelomično Ćorićevu žalbu, ukida osude u vezi s njegovom odgovornošću u svojstvu ministra vanjskih poslova.

10.14

Agius iznosi žalbe pojedinih optuženika kao i optužbe.

10.13

Svi žalitelji osim Pušića proglašeni su krivim i za pljačku i oduzimanje imovine velikih razmjera. Ćorić snosi odgovornost nadređenog za neka kaznena djela koja su se dogodila 1992., kaže Agius.

Sva šestorica, kao i optužba, podnijeli su žalbe na prvostupanjsku presudu i sada se prelazi na žalbe.

10.10

Raspravno vijeće je ustanovilo da je kreiran cijeli sustav deportacije muslimansko stanovništva iz Herceg-Bosne, što se sastojalo od niza kaznenih djela: uklanjanje i zatočenje civila, ubojstva i razaranje imovine tijekom napada, zlostavljanje... Tisuće osoba bile su žrtve tih nasilnih djela i ona su počinjena od vojnih i političkih snaga HVO-a.

Raspravno vijeće zaključilo je da su sva šestorica žalitelja bila sudionici u tom UZP-u. Osuđeni su za teška kršenja Ženevskih konvencija, zakona i običaja ratovanja i zločine protiv čovječnosti, rekao je Agius.

10.03

Pušić se odrekao prava da bude prisutan izricanju presude, rekao je predsjedavajući Carmel Agius.

10.01

Kreće izricanje presude.

9.20

Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju danas će izreći pravorijek šestorici bivših političkih i vojnih čelnika bosanskohercegovačkih Hrvata, odlučiti je li i Hrvatska sudjelovala u udruženom zločinačkom pothvatu i time zaključiti svoje 24-godišnje postojanje.

Žalbeno vijeće UN-ova suda u Den Haagu pod predsjedanjem Carmela Agiusa počet će u 10 sati čitati svoj konačni sud o odgovornosti političkih i vojnih vođa bosanskohercegovačkih Hrvata za teške zločine nad muslimanima u hrvatsko-bošnjačkom sukobu tijekom rata u BiH.

Lideri najmalobrojnijeg naroda u BiH nepravomoćno su u svibnju 2013. osuđeni na ukupno 111 godina zatvora zbog ubojstva, silovanja, deportacije, zatvaranja, uništavanja imovine širokih razmjera i drugih zločina.

1/6

Bivši predsjednik vlade Herceg Bosne Jadranko Prlić nepravomoćno je tada osuđen na 25 godina zatvora, bivši ministar obrane Bruno Stojić i bivši načelnici Glavnog stožera HVO-a Slobodan Praljak i Milivoj Petković na po 20 godina zatvora, bivši zapovjednik vojne policije Valentin Ćorić na 16, a načelnik Ureda za razmjenu zarobljenika Berislav Pušić na 10 godina zatvora.

Suci su većinom glasova, uz izdvojeno mišljenje predsjedavajućeg suca Jeana Claudea Antonettija, presudili kako im je cilj bio etnički očistiti Bošnjake iz većinski hrvatskog dijela BiH i u slučaju raspada države pripojiti ga Hrvatskoj, prema zločinačkom planu u kojem je sudjelovao prvi hrvatski predsjednik Franjo Tuđman i uz njega ministar obrane Gojko Šušak i načelnik glavnog stožera Janko Bobetko.

Komentara 496

MA
Marko1337
10:14 29.11.2017.

Danas se donosi presuda državi Hrvatskoj koja nije spriječila domaće izdajnike da sudjeluju u potkopavanju i rušenju Hrvatske, raznim mesićima, josipovićima i svim izzdajnicima i zlotvorima i što ih se nije procesuiralo i pritvorilo

DU
Deleted user
10:04 29.11.2017.

Jedan suvisliji komentar s sarajevskog portala Klix.ba: "Bosnajci su svakako pobjediti nad hrvatima....hrvati se jesu obogatili u ratu na racun bosnjaka ali bosnjaci su ih protjerali i asimilirali...hrvata za deset godina nece biti vise od 5% i sam tim gube konstitutivnost i nece znaciti nista....u federaciji ce biti 3x vise arapa od hrvata....ti arapi ce sve vise da kupuju hrvatska imanja." Ovako razmisljaju Bosnjaci,ovako se provodi genocid!

B2
bokida 2
12:00 29.11.2017.

Ljudi, čemu se ćudimo. Pa mi smo imali vlast prije dvije godine čiji su članovi tj ministrica tvrdila da je Hrvatska okupator u BiH. Gdje je tu još Mesić koji je još i svjedočio u Hagu kao predsjednik države .

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije