u 88. godini

Preminuo Bono Zvonimir Šagi, franjevac kapucin, hrvatski teolog i publicist

Foto: Marko Jurinec/PIXSELL
sagi
Foto: Marko Jurinec/PIXSELL
sagi
Foto: Marko Jurinec/PIXSELL
sagi
17.11.2020.
u 12:05
Za svoj rad dobio je mnoga priznanja i nagrade, a za 60 godina svećeništva, unapređenje i promicanje teološke znanosti te za sveukupni doprinos u znanstvenom i kulturnom životu grada Varaždina, 2018. godine dobio je Nagradu za životno djelo Grada Varaždina.
Pogledaj originalni članak

Franjevac kapucin, hrvatski teolog i publicist Bono Zvonimir Šagi preminuo je u utorak u Varaždinu u 88. godini. Fra Bono liječio se u Općoj bolnici Varaždin od covida 19, a nakon trotjednog liječenja, 8. studenoga vratio se iz bolnice, no u ponedjeljak je hitno prevezen natrag u bolnicu, gdje je u utorak preminuo od embolije pluća.

Fra Bono rođen je 11. prosinca 1932. godine u Brodarovcu, u općini Maruševec. U kapucinski red stupio je 17. rujna 1950. u Varaždinu, a doživotne redovničke zavjete položio je u Zagrebu 4. listopada 1955. godine. Tri godine kasnije zaređen je za svećenika u Varaždinu.

Teologiju je diplomirao 1959. godine na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu, a svećeničku službu započeo je kao vjeroučitelj u župi sv. Mihaela u Zagrebu. Nakon što je ukinut vjeronauk u školi prvi je u Zagrebu organizirao redovni tjedni vjeronauk u župi za srednjoškolce i studente.

U ožujku 1961. godine poslan je u Varaždin po želji nadbiskupa Franje Šepera da pripremi osnivanje župa sv. Vida u Varaždinu i sv. Mihaela u Sračincu, a 8. listopada iste godine župe su i osnovane. Od tada, pa sve do 2008. godine, fra Bono je bio župnik župe sv. Vida u Varaždinu, a dugi je niz godina upravljao i župom Sračinec.

U više mandata bio je i gvardijan Kapucinskog samostana u Varaždinu, u pet trogodišnjih mandata biran je za provincijala Hrvatske kapucinske provincije sv. Leopolda Bogdana Mandića, a u jednom je mandatu bio predsjednik Konferencije viših redovničkih poglavara u tadašnjoj Jugoslaviji. Aktivno je sudjelovao na četiri generalna kapitula Reda u Rimu i svojim doprinosom sudjelovao u pokoncilskoj obnovi redovničkih pravila i kanonskih propisa glede redovnika.

Fra Bono bavio se pastoralnom teologijom, suvremenom kršćanskom duhovnošću, praktičnom problematikom redovništva i Socijalnim naukom Crkve, napisao je više stotina članaka i eseja te objavio 20-ak knjiga. Osim toga, bio je vanjski predavač na Institutu za kršćansku duhovnost pri KBF-u u Zagrebu te stalni kolumnist u katoličkoj obiteljskoj reviji Kršćanske sadašnjosti KANA, glavni i odgovorni urednik Aktualnosti kršćanske sadašnjosti, te glavni urednik revije Služba riječi za koju je napisao devet godišta homilija za sve nedjelje i blagdane u godini.

Za svoj rad dobio je mnoga priznanja i nagrade, a za 60 godina svećeništva, unapređenje i promicanje teološke znanosti te za sveukupni doprinos u znanstvenom i kulturnom životu grada Varaždina, 2018. godine dobio je Nagradu za životno djelo Grada Varaždina.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

LL
lijepa_li si
14:28 17.11.2020.

počivao u miru božijem

Avatar NenadNikolic
NenadNikolic
12:24 17.11.2020.

Teolog i svećenik ispred svog vremena! Evo njegovih misli o ulozi žena u Katoličkoj crkvi: "Na stranu službe svećenika i biskupa, koje se stalno spominju u tom kontekstu. Nisu to jedine službe u Crkvi, ima ih na tisuće i žene bi ih sve mogle obavljati vrlo kvalitetno, baš kao što su u povijesti ljudskog roda odigrale ključnu ulogu. Ipak, nemojte me krivo shvatiti, žene bi teoretski mogle biti kardinali koji biraju rimskog papu, naime, u povijesti je bilo kardinala koji su bili laici, dakle ni svećenici ni biskupi, pa bi tu titulu mogle imati i žene – drži fra Bono". "Papa (misli na papu Franju) tumači Crkvu kao majku, Isusova majka Marija je prva Crkva, hram Božji, i žene imaju pravo na visoko dostojanstvo kad je život Crkve u pitanju. Bog je, ne zaboravimo, stvorio muškarca i ženu da budu jedno tijelo – nismo isti u svemu, ali možemo biti jednaki i ravnopravni u svemu – dodaje fra Bono."