U 105. godini

Potvrdila njegova kći: Preminuo Josip Manolić

Foto: Žarko Bašić/PIXSELL
Josip Manolić
Foto: Dalibor Urukalović/PIXSELL
Josip Manolić i Vladimir Šeks svjedočili na suđenju Branimiru Glavašu
Foto: Boris Ščitar/Večernji list/PIXSELL
Josip Manolić
Foto: Boris Scitar
Josip Manolic
Foto: Privatna arhiva
manolić
Foto: Privatna arhiva
manolić
Foto: Borna Filic/POSEBNA PONUDA
Zagreb: Josip Manoli? gostovao je u emisiji 24sata
15.04.2024.
u 08:32
Jedan od događaja koji su obilježili njegov život upravo je bio zadatak da otprati kardinala Alojzija Stepinca u zatvor.
Pogledaj originalni članak

Bivši predsjednik hrvatske Vlade i najpoznatiji hrvatski špijun Josip Manolić preminuo u 105. godini života, piše Nacional. Za novine je to potvrdila njegova kći.

Manolić je u javnosti smatran kontroverznom ličnošću s obzirom na to da mu se predbacuje njegovo djelovanje u Udbi, među kojima se ponajviše ističu optužbe u kojima ga se krivi za smrt nadbiskupa Alojzija Stepinca. S druge strane, on je bio među ključnim akterima u razdoblju kad se stvarala hrvatska država, a u kasnijim godinama života postao je dio meme kulture mlađih generacija kao posljednji pripadnik generacije političara koji su stvarali noviju povijest Hrvatske. 

Rođen je 22. ožujka 1920. u mjestu Kalinovac kod Đurđevca. Imao je brata i dvije sestre, a otac mu je umro kad je imao šest godina. 

U intervjuu danom 2016. godine za Večernji list ispričao je kako mu je otac nedostajao cijelog života, ali i to da se njegova majka preudala u obitelj s čovjekom koji je imao četvero djece pa ih je bilo ukupno osmero. 

– Na sreću, dobro smo se slagali, a očuh je prema nama bio korektan – ispričao je tada. 

Kao 18-godišnjak ušao je u Savez komunističke omladine Jugoslavije, a 1939. godine primljen je u Komunističku partiju Jugoslavije. Manolić je izabran 1940. godine za sekretara Okružnog komiteta SKOJ-a za Novu Gradišku i člana pokrajinskog komiteta Partije.

U ožujku 1944. postao je član Okružnog komiteta Partije za Bjelovarski okrug, a potom i organizacijski sekretar. U listopadu 1944. imenovan je za načelnika Ozne 2 u Bjelovaru, komunističke policije osnovane u svibnju te godine, te je upućen u akciju oslobođenja Bjelovara i okolice. 

Obilježio ga susret sa Stepincem 

Odlazi 1946. godine u Zagreb kao načelnik Odjela za izvršenje kaznenih sankcija u Sekretarijatu za unutarnje poslove, a jedna od njegovih dužnosti uključivala je i da bude u pratnji kardinala Alojzija Stepinca prilikom njegova odlaska u zatvor u Lepoglavi. To je bio događaj koji ga je obilježio u hrvatskoj javnosti, kasnije je izjavio Manolić.  U tadašnjoj Udbi bio je zadužen za zatvore u kojima su bili politički zatvorenici i tu je dužnost obavljao do 1963. godine.

Pojedinci su kasnije u javnosti iznosili optužbe da je Manolić čak otrovao Stepinca, međutim on je uvijek odbijao te optužbe te je u svojim memoarima napisao da je odnos između nadbiskupa Stepinca i zatvorske uprave bio primjeren tijekom razdoblja kad je on upravljao zatvorskim sustavom. 

– Nije bilo trovanja Stepinca, ni govora, a kamoli da sam ja to učinio. On je imao status povlaštenog zatvorenika za kojeg nisu vrijedili pravilnici i zakoni tadašnje države o postupanju sa zatvorenicima. Zbog te sam klevete tužio Paragu i tada je sud tražio od Vatikana da nam ustupi ekspertize o trovanju, no oni nisu htjeli odgovoriti na taj zahtjev pa je sud završio sa zastarom – ispričao je za Večernji list. 

Nakon sloma Hrvatskog proljeća 1972. godine smijenjen je sa svih dužnosti i poslan je u mirovinu. 

Foto: Sinisa Hancic
100. obljetnica rođenja prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana
Foto: Sinisa Hancic/PIXSELL
100. obljetnica rođenja prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
ARHIVA - 2011. Zagreb: Kukuriku koalicija osvojila vlast na parlamentarnim izborima
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
Zagreb: Josip Manolić dolazi u središnjicu SDP-a
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
Zagreb: Josip Manolić dolazi u središnjicu SDP-a
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
ARHIVA - Zagreb: Svečanost uoči otvorenja autoceste Zagreb - Split 2005. godine
Foto: Robert Anic/PIXSELL
Zagreb: Komemoracija za novinara Denisa Kuljiša
Foto: Dalibor Urukalovic/PIXSELL
Zagreb: Manolić i Šeks svjedočili na suđenju Branimiru Glavašu
Foto: Borna Filic/POSEBNA PONUDA
Zagreb: Josip Manolić gostovao je u emisiji 24sata
Foto: Robert Anic/PIXSELL
Zagreb: Komemoracija za novinara Denisa Kuljiša
Foto: Borna Filic/POSEBNA PONUDA
Zagreb: Josip Manoli? gostovao je u emisiji 24sata
Foto: Borna Filic/POSEBNA PONUDA
Zagreb: Josip Manolić gostovao je u emisiji 24sata
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
Zagreb: Prijem predsjednice RH Kolinde Grabar-Kitarović u prigodi Dana državnosti
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
Zagreb: Josip Manoli? svjedo?io pred Istražnim povjerenstvom za Agrokor

Stvaranje Hrvatske 

Jedan od odnosa koji će obilježiti Manolićev život, ali i Hrvatsku, upravo je s prvim predsjednikom Republike Hrvatske Franjom Tuđmanom. Znali su se još od 1942. godine, no prema osobnom priznanju zbližili su se kad je Tuđman došao iz Beograda 1961. godine. Prijatelji su postali tijekom Hrvatskog proljeća. 

Dvadeset godina kasnije s njim će osnovati i Hrvatsku demokratsku zajednicu (HDZ). U politički napetim okolnostima, HDZ je osnovan 17. lipnja 1989. na Jarunu u prostorijama nogometnog kluba "Borac“. 

Nakon demokratskih izbora koji su se održali koji mjesec ranije, Manolić je stupio 24. kolovoza 1990 godine na funkciju predsjednika Vlade Republike Hrvatske i na njoj je ostao sve do 17. lipnja 1991. godine. Šef Ureda za zaštitu ustavnog poretka postao je od 1991. godine, a u razdoblju od 1993. godine pa sve do 1994. bio je predsjednik Županijskog doma Sabora RH. 

Foto: Boris Scitar
Josip Manolic

Razilaženja s Tuđmanom postaju sve veća te pucaju upravo na pitanju BiH, što je i Manolić sam potvrdio za Večernji list. 

– Da, to je bila točka razilaženja. Ta struja u BiH, naši Hercegovci, oni su nas stalno vukli na jednu poziciju koju ni svijet nije mogao prihvatiti kao ni mi, u sukob s muslimanima. Taj sukob nama nije trebao jer je naš glavni neprijatelj bila Miloševićeva Srbija i JNA, i nismo trebali trećeg protivnika – kazao je o tome u intervjuu 2016. godine. 

Iz HDZ-a izlazi 1994. godine zajedno sa Stjepanom Mesićem te oni osnivaju novu stranku pod imenom Hrvatski nezavisni demokrati (HND). Stranka na nadolazećim izborima nije postigla uspjeh, a dodatni udarac će biti prelazak Mesića u Hrvatsku narodnu stranku (HNS) 1997. godine. 

Josip Manolić svjedočio je i na Haškom sudu kao svjedok tužiteljstva u procesu protiv šestorice bivših čelnika HR Herceg Bosne.

U godinama koje dolaze Manolić se sporadično pojavljivao u medijima. A pažnju su privlačili njegovi komentari o aktualnim zbivanjima kao i sukobi s brojnim HDZ-ovcima, među kojima se ističe i onaj s Tomislavom Karamarkom, zbog čega je Manolić i bio tužen jer je izjavio 2015. godine da je ovaj bio obavještajac Udbe. U prvom procesu Manolić je oslobođen krivnje, no kako je Županijski sud u Sisku ukinuo tu nepravomoćnu presudu na Općinskom kaznenom sudu u Zagrebu počet će novo suđenje. 

Manolić se tijekom života dva puta ženio i obje svoje supruge je nadživio. Njegovo vjenčanje s drugom suprugom Mirjanom kad je imao 97 godina izazvalo je veliku pozornost javnost. Imao je tri kćeri iz prvog braka.

Foto: Privatna arhiva
manolić

U svibnju 2021. godine prebolio je i koronavirus. 

Legendarni hrvatski političar mlađim generacijama postao je poznat zahvaljujući društvenim mrežama, gdje su česte pošalice u memeovima na njegove godine postale pravi hit. U tome je prednjačila i Facebook stranica Joža Manolić, koju je u jednom trenutku pratilo čak 10.000 ljudi, a njihove objave su posebno bile popularne kad bi preminula poznata osoba starije dobi. 

Tijekom svojeg života Manolić je oblikovao Hrvatsku, a kontroverznost koja je obilježila njegov put na neki je način sažeta i u političkim razlikama koje i danas utječu na političku scenu. 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 32

CI
Cibetka
08:42 15.04.2024.

Jedan od večih zločinaca ,koliko je taj strpao ljudi u zatvor i ispod zemlje.

NI
Nipos18
08:47 15.04.2024.

Rijeke pravde počele djelovati - odnose što ...(blokirati će me ako kažem)..

GN
gnoj
08:50 15.04.2024.

Konačno pravda za sve koje je dao likvidirati na Bjelovaru i okolici !