Napisao preko 300 pjesama

Preminuo osnivač Zlatnih dukata i autor Dinamove himne Josip Ivanković

Foto: Pixabay
Preminuo osnivač Zlatnih dukata i autor Dinamove himne Josip Ivanković
10.02.2024.
u 23:08
Bio ključna figura u osnivanju i vođenju tamburaškog sastava Zlatni dukati te je napisao mnoga popularna tamburaška djela kao što su 'Tenu', 'Joj, Anice', 'Nek zvone tambure', 'Zbog tebe (A duša boli)', 'Mladosti, kome da te dam' i 'U mom selu širok šor'
Pogledaj originalni članak

Preminuo je Josip Ivanković, poznati glavni autor i začetnik tamburaškog sastava Zlatni dukati i autor Dinamove himne. BIo je skladatelj, tekstopisac, aranžer, producet i pjesnik.

Napisao je neke od najpoznatijih tamburaških pjesama, a njegov odlazak teško će pasti mnogima. Ivanković je započeo svoju glazbenu karijeru kao autor humornih šansona u ranim 70-ima, a njegovo najznačajnije razdoblje obilježeno je suradnjom s grupom Prva ljubav 1978. godine.

Sa Prvom ljubavi, koja je postala jedan od najpopularnijih pop-rock sastava tog vremena, Ivanković je djelovao kao skladatelj, tekstopisac i producent. Jedna od njegovih poznatih pjesama, koja se i danas često izvodi, je Dinamova himna 'Nebo se plavi'.

POVEZANI ČLANCI:

Josip Ivanković je bio ključna figura u osnivanju i vođenju tamburaškog sastava Zlatni dukati od 1982. do 1996. godine. Tijekom tog razdoblja, stvorio je neke od najpoznatijih pjesama tamburaške glazbe, uključujući 'Tenu', 'Joj, Anice', 'Nek zvone tambure', 'Zbog tebe (A duša boli)', 'Mladosti, kome da te dam', 'U mom selu širok šor', 'Listaj, lipo stara', 'Pokraj Karašice', 'Ej, riđane', 'Vukovar, Vukovar', 'Marijano, večeraj pa lezi' i 'Slike iz slavonskog kalendara'.

Napisao je pet zbirki poezije te je bio prisutan u različitim književnim i dječjim časopisima poput Republike, Oka, Kerempuha, Jezika, Modre laste, Smiba, Radosti i drugih. Njegove pjesme su također bile uključene u školske čitanke za osnovne škole.

Kao autor glazbe i tekstova, potpisuje oko 300 pjesama. Prije Domovinskog rata 1989. godine, kao aranžer i producent, bio je prvi u Hrvatskoj koji je obradio i organizirao snimanje te objavljivanje tada zabranjenih hrvatskih domoljubnih pjesama i budnica poput "Ustani, bane" i "Vila Velebita". Također je stvarao glazbu i tekstove za druge popularne grupe i izvođače te je višestruko nagrađivan na festivalima zabavne i narodne glazbe.

VIDEO Kožušar i gajdaš Ivan od djedova je naslijedio dvije neobične ljubavi

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 9

ZE
zelenooki10
01:23 11.02.2024.

Josip Ivanković (Čađavica/Slatina, 24. siječnja 1949. – Zagreb, 10. veljače 2024.) Dragi večernjakovci, malo ste me razočarali. Pune su novine našeg Večernjeg raznih fotografija tzv. umjetnica, političara, sportaša. Puni je i Google fotografija Josipa Ivankovića. Jednostavno ne mogu vjerovati da niste mogli staviti fotografiju umjesto svijeće u mraku, pogotovo zato što je taj čovjek zadužio mnoge generacije pjesmama koje će ući u nacionalno blago i hrabrošću kad je organizirao koncerte koje se nitko i kad ih se nitko nije usudio organizirati. Iskrena sućut obitelji i brojnim poštovaocima. Josipe, neka Ti je laka hrvatska zemlja koju si toliko volio.

JS
John_Smith
23:36 10.02.2024.

Počivao u miru božjem, ljudino

MA
malosutra12
22:16 11.02.2024.

U vrijeme domovinskog rata dezerter skoro je izbivao kada su Zlatni dukati izvodili Ne dirajte mi ravnicu, kada se dezerter vratio zabranio im je izvođenje i bacio pjesmu u smeće, kao što je i sam.