U 88. GODINI

Preminuo povjesničar hrvatskog iseljeništva Ivan Čizmić

Foto: Pixabay
Preminuo povjesničar hrvatskog iseljeništva Ivan Čizmić
11.01.2022.
u 09:40
Autor je više zapaženih monografija o hrvatskome prekooceanskom iseljeništvu iz SAD-a, Kanade, Australije i Novoga Zelanda.
Pogledaj originalni članak

Ivan Čizmić, istaknuti povjesničar hrvatskoga iseljeništva, umro je iznenadno u Zagrebu u 88. godini, izvijestila je u utorak Hrvatska matica iseljenika.

Doktor Ivan Čizmić (Zadvarje, 28. kolovoza 1934.- Zagreb  9. siječnja 2022.) završio je Klasičnu gimnaziju 1953. u Splitu, a na Filozofskom fakultetu u Zagrebu diplomirao je povijest 1959., te doktorirao 1973. s disertacijom o južnoslavenskom iseljeničkom pokretu u SAD i stvaranju jugoslavenske države 1918..

Završio je i studij prava u Zagrebu 1963., kada započinje i akademsku karijeru sveučilišnog predavača kao asistent na Pravnom fakultetu u Splitu. Preselivši se trajno iz Dalmacije u Zagreb od 1964. djeluje u Matici iseljenika Hrvatske, te predaje na raznim simpozijima i znanstvenim kongresima.

Sudjelujući u institucionalnoj izgradnji javnih ustanova u našoj zemlji koje skrbe o vanjskim migracijama iz Hrvatske od 1988. znanstveni je savjetnik u Institutu za migracije i narodnosti, a od 1993. i u Institutu društvenih znanosti „Ivo Pilar“, gdje je bio znanstveni savjetnik emeritus.

Autor je više zapaženih monografija o hrvatskome prekooceanskom iseljeništvu iz SAD-a, Kanade, Australije i Novoga Zelanda, sukreator više migrantskih kompendija socio-kulturne tematike s fascinantnim leksikografskim prinosima te autor gotovo pet stotina izvornih znanstvenih radova o vanjskim migracijama Hrvata razasutih u brojnim časopisima u zemlji i inozemstvu. 

Istraživačku karijeru počeo je u Matičinom iseljeničkom Povijesnom odjelu s kojim nikada nije prestao surađivati kao vanjski savjetnik, doprinoseći savjetima i pišući za časopis „Matica“ i Hrvatski iseljenički zbornik. 

Kao jedan od ključnih konzultanata, posredujući u životu hrvatskoga naroda izvan matične zemlje tijekom burnog 20. stoljeća, jedan je od idejnih tvoraca  „Leksikona hrvatskog iseljeništva i manjina“ (2020.), tumačeći ustrajno kako je  iseljavanje iz Hrvatske nezaobilazni dio naše povijesti te hrvatskog civilizacijskog i kulturnog naslijeđa.

Uz prestižnu Godišnju nagradu za znanost (2005.) Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske, nositelj je odlikovanja za znanstveni rad Reda Danice hrvatske s likom Ruđera Boškovića (1999.) kao i niza ostalih strukovnih priznanja i nagrada.

"Kao član raznih stručnih povjerenstava pri Matičinim iseljeničkim projektima i manifestacijama uvijek nam je bio dragocjen savjetnik i nepresušan izvor znanja. Njegove stručne procjene, širina intelektualnih interesa i suvereno kretanje beskrajnim prostorima hrvatskoga kulturnog krajolika oblikovanog u migrantskim prilikama trajno su zadužili brojne naše projekte i manifestacije", dodaju.

Bio je kompetentan istraživač kulturnih praksi migranata s ovih prostora, te profinjeni znalac modernih društvenih i kulturnih procesa u hrvatskim zajednicama.

Čizmić je, kažu iz Matice, bio i patriot i kozmopolit koji je surađivao s povjesničarom i državnikom Franjom Tuđmanom još od sredine šezdesetih kada su zajedno djelovali u Matici iseljenika Hrvatske.

Iz mnoštva njegovih djela izdvajaju knjige „Hrvati u životu Sjedinjenih Američkih Država“, „Iseljavanje iz Hrvatske u razdoblju od 1880 - 1914.“,  „Povijest Hrvatske bratske zajednice 1894.-1994.“, „From the adriatic to lake Erie. A history of Croatians in greater Cleveland“„Iseljena Hrvatska“, „Modernizacija u Hrvatskoj i hrvatska odselidba“, a surađivao  je i u brojnim publikacijama.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.