Od 24. do 30. lipnja ove godine nepoznati počinitelj je pomoću zloćudnog računalnog programa presreo e-poruke između 65-godišnjeg vlasnika obrta iz Gornje Dubrave i tvrtke iz Kine, od koje naručuje repromaterijal za izradu svojih proizvoda.
- Prevarant je potom naveo oštećenog vlasnika obrta da početkom srpnja ove godine uplati nekoliko desetaka tisuća kuna na broj računa koji ne pripada kineskoj tvrtki s kojom posluje.
Kriminalistička istraživanja se nastavljaju kako bi se utvrdile sve okolnosti opisanog kaznenog djela računalne prijevare te otkrio počinitelj - kažu u PU međimurskoj.
Svijet interneta postao je vrlo privlačan za kibernetičke kriminalce i napadači se koriste vrlo profinjenim trikovima i obećanjima kako bi od građana, vlasnika obrta i raznih tvrtki izvukli novac ili vrijedne financijske informacije, upozorava policija. Taktike kojima koriste postaju sve inovativnije i sve teže ih je otkriti.
- Stoga, savjetujemo da dobro provjerite elektroničke adrese pošiljatelja elektroničke pošte, da ni u kom slučaju ne otvaraju privitke sadržane u elektroničkoj pošti nepoznatih im pošiljatelja, da ne odgovaraju na takve poruke, a naročito da ne uplaćuju zatražene novčane iznose te da na razne zahtjeve u primljenim porukama ne šalju svoje osobne podatke, kao ni fotografije osobnih dokumenata ili bankovnih kartica.
Također, savjetujemo da na vanjskom uređaju, odnosno tvrdom disku ili nekom drugom mediju pohranite podatke s računala, a u slučaju da ipak dođe do neovlaštenog pristupa računalnim podacima te su time podaci trajno oštećeni ili blokirani, odmah o događaju obavijestite policiju - poručuje policija.