život u blokadi

'Pretačem iz šupljeg u prazno, pomažu mi svi'

Foto: Vjeran Žganec Rogulja/Pixsell
'Pretačem iz šupljeg u prazno, pomažu mi svi'
15.08.2014.
u 12:57
– Uzeo sam oko 5000 eura kredita za auto, ostao bez posla i blokirali su mi račun. Nema tu neke velike filozofije – kaže Bogdan Puljević iz Čakovca, grada koji se s 11,6 posto našao na drugom mjestu Finine liste gradova s najviše blokiranih računa.
Pogledaj originalni članak

Najveći udio blokiranih ima Koprivničko-križevačka županija, čak 9,5 posto, od 316.964 ljudi koliko ih je blokirano u čitavoj Hrvatskoj. Radno sposobnih u Koprivničko-križevačkoj županiji je 17,4 posto, slijede ga Čakovec sa 16,2 te Sisak sa 16 posto blokiranih.

Grad Križevci drže primat na neslavnoj listi blokiranih, s udjelom od 11,8 posto.

Najveći problem su kamate

– Uzeo sam oko 5000 eura kredita za auto, ostao bez posla i blokirali su mi račun. Nema tu neke velike filozofije – kaže Bogdan Puljević iz Čakovca, grada koji se s 11,6 posto našao na drugom mjestu Finine liste gradova s najviše blokiranih računa.

– Najveći su problem visoke kamate koje su se popele na 14.000 kuna. Teško je, pomažu mi roditelji i žena s kojom živim. Srećom, ona ima stalan posao pa se snalazimo. Više je to zapravo pretakanje iz šupljeg u prazno. Nije lako kad sa 48 godina ostaneš bez posla – ističe Puljević koji se nedavno uspio zaposliti kao zaštitar, na određeno.

Vjeruje da je Čakovec visoko na listi po blokadama građana zbog sve većeg broja nezaposlenih, iako statistika govori da već peti mjesec nezaposlenost u Međimurskoj županiji pada.

– Ma ne vjerujem ja u te brojke. Sve je to politika – dodaje.

Saborska zastupnica Nadica Jelaš, koja je radila u Fini, kaže da su razlog velikom broju blokiranih računa male plaće, po kojima je dvadesetak godina Međimurje bilo na začelju.

– Godinama smo bili posljednji po visini plaća, a sad smo četvrti odostraga. Puno više se ulagalo u gospodarstvo nego u plaće, a posljedica je prezaduženost građana. Osim toga, Međimurje ima visok komunalni standard kakav nema ni Zagreb, a sve te režije treba poplaćati – napominje Jelaš.

Prosječne plaće u Međimurju su oko 4000 kuna. Poduzetnici često ističu da malim plaćama čuvaju radna mjesta. Zlatko Polišanski, predsjednik podružnice udruge Potrošač, napominje da su Međimurci među prvima počeli “peglati” kartice, i da to sada dolazi na naplatu.

– Usto, slabo su informirani o pravu na otvaranje zaštićenih računa – smatra Polišanski.

>>Ovrhe: Nema blokade računa bez pisane obavijesti

>>Križevci, Čakovec i Sisak imaju najviše blokiranih građana po broju stanovnika

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 71

DU
Deleted user
13:55 15.08.2014.

Pa nije auto od 5 tisuća eura i 10 godina starosti, luksusz, što je vama..Ako se ne živi u zg gdje imate dobro uređen javni prijevoz, onda vam je auto nasušno potreban, za bilo kakav posao, socijalnu uključenost i slično..Neki taj iznos potroše na mobitel u par mjeseci..

BE
belimo
16:11 15.08.2014.

Čovjek kuka jer NEMA POSLA i zato su mu blokirali račun. Oni koji žive u centru Zagreba ne shvačaju da je nekima ljudima auto životna potreba a ne luksuz. Ako je ovaj auto sa slike koji sada vrijedi cca 3000 € ili manje luksuz onda ste vi sa zlim komentarima jadniji od njega...

Avatar Matija22
Matija22
16:18 15.08.2014.

To se i meni desilo ,a ništa prodaj auto i vrati lovu stvar riješena