– Pretpostavljala sam da radim nešto pogrešno, ali nisam shvatila da je to tako dramatično – tvrdila je još na prvom ispitivanju u Državnom odvjetništvu Lidija Došen-Plećaš koja je, kako je i sama priznala, izrađivala krivotvorene značke SOA-e, kriminalističke policije, USKOK-a, pravosudne policije te još nekih sigurnosnih i obavještajnih agencija s područja Srbije i BiH, zbog čega se protiv nje i još troje okrivljenika trenutno vodi postupak na zagrebačkom Općinskom kaznenom sudu.
Ipak, iako je na prvom ispitivanju priznala kako radi nešto pogrešno, u četvrtak je iznoseći svoju obranu na sudu "promijenila ploču".
– Pa nisam šnajderica da se probudim i kažem "e idem danas nešto krivotvoriti". Ja sam taj posao izrade znački radila s veseljem, htjela sam pomoći čovjeku. Pa materijal za jednu značku me dođe preko tristo kuna, a ja sam mu iste prodavala za četiristo, dakle gotovo pa nikakva zarada. Da sam htjela napraviti nešto nezakonito našla bi se s njim na Plitvicama i uživo uzela novac u kuverti. Dakle, nisam radile značke da bi nekom napravila štetu, nisam imala pojma da tim činim neko kažnjivo djelo. Pa ne bi zbog dvije, tri tisuće kuna upropastila svoju firmu i posao koji časno radim 42 godine - zaključila je iznoseći svoju obranu prvookrivljena Lidija Došen-Plećaš.
Prema optužnici, Došen-Plećaš je s Jasminkom Petrovićem koji je preprodavao značke koje je ona izrađivala stupila u kontakt nakon što je otvorila stranicu na internetu na kojoj je reklamirala svoje usluge. Između 2013. i 2015. godine poštom mu je poslala više znački za cijenu od 300 ili 400 kuna po komadu, a Petrović je bio zadovoljan tim proizvodima što i ne čudi s obzirom na to da je prvookrivljena dugo bila vlasnica obrta koji je legalno izrađivao značke za SOA-u te je bila je upoznata s tehnikom proizvodnje. Petrović je nakon toga značke preprodavao na Njuškalu po nekoliko puta većoj cijeni. Primjerice, Dejanu Mišljenoviću iz Rijeke prodao je značku Kriminalističke policije MUP-a za čak 4200 kuna.
Među onima koji su kupili značke nalazi se i Robert Lovrić.
– Šest godina sam kolekcionar, bavim se uglavnom numizmatikom i militarijom, znači fokus mog interesa su značke vojnih i civilnih službi, stari novac, različite kopče, grbovi, ordenje... S Petrovićem sam stupio u kontakt preko Njuškala, a on me tada zamolio da mu pošaljem svoje fotografije kako bi mi "napravio nešto interesantno", a da će mi i ubuduće za sve narudžbe dati popust od 50 eura. Nakon toga mi je poslao paket u kojem su se nalazili lažirani dokumenti s mojom fotografijom i imenom, to je bilo to iznenađenje koje mi je obećao. To mi se nije svidjelo jer sam shvatio da se ti dokumenti mogu upotrijebiti u loše svrhe, pa sam prekinuo svu komunikaciju s njim - kazao je Lovrić iznoseći svoju obranu, na što mu je sudac kazao kako "u obrani može pričati što god želi, ali da s ovim što je rekao vrijeđa zdrav razum svih nazočnih u sudnici".
>> Krivotvorili osobne i sklopili ugovore s teleoperatorima teške 326.000 kuna
>> Pokušao prijeći granicu s tablicama ispisanima flomasterom
Ovaj sudac je imao 100% pravo kada je rekao da obrana "naivne" vrijedja razum svih nazocnih.