EMA odobrila prvo proteinsko cjepivo

Prof. Trobonjača otkrio kada ćemo znati koliko je omikron opasan i kada će biti potrebna četvrta doza cjepiva

Foto: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
Prof. Trobonjača otkrio kada ćemo znati koliko je omikron opasan i kada će biti potrebna četvrta doza cjepiva
21.12.2021.
u 09:06
Lijeka Ronapreve ima 1800 doza i namijenjen je oboljelima od COVID-19 koji nisu razvili teški oblik bolesti, ali su u riziku
Pogledaj originalni članak

Europska agencija za lijekove (EMA) dala je jučer zeleno svjetlo uvjetnom odobrenju za stavljanje u promet cjepiva Nuvaxovid proizvođača Novavax za prevenciju COVID-19 kod punoljetnih osoba.

To je peto odobreno cjepivo protiv COVID-19 u EU, a riječ je o jedinom proteinskom cjepivu koje se primjenjuje u dvije doze, uz tri tjedna razmaka. U dvije kliničke studije na više od 45 tisuća ispitanika dokazana je njegova djelotvornost od oko 90%. EK će provesti ubrzani postupak donošenja odluke o davanju uvjetnog odobrenja za njegovo stavljanje u promet.

Četvrta doza

U Hrvatsku je stiglo 1800 doza Rocheova lijeka Ronapreve, namijenjenog oboljelima od COVID-19 koji nemaju potrebu za kisikom, nisu razvili teški oblik bolesti, ali imaju rizične čimbenike koji bi mogli utjecati na to da se bolest razvije u teški oblik koronavirusne infekcije. Prisustvo omikron-varijante koronavirusa potvrđeno je u 89 zemalja. Ona je u Europu ponovno unijela zabrinutost zbog velikog broja novozaraženih. Samo u Velikoj Britaniji dnevno ih je više od 93.000. Koliko je omikron zapravo opasan, zasad se još ne zna jer otkako su počeli obolijevati ljudi u Europi, nije prošlo dovoljno vremena da bi se vidjelo kako se bolest razvija. No već oko Nove godine vidjet će se koliko je omikron zaista opasan.

– Treba proći barem mjesec do mjesec i pol od obolijevanja, što je logično jer hospitalizacije za povećanjem incidencije kasne otprilike od 10 do 15 dana, a onda smrtnost kasni od tri do četiri tjedna. Krajem prosinca ili u zadnjoj trećini prosinca vidjet će se dolazi li do povećanja smrtnosti među osobama koje su omikronom inficirane krajem studenog. Mi nemamo povećanje smrtnosti, a zasad ni veći broj inficiranih. U Velikoj Britaniji infekcija omikronom počela je prije sedam do deset dana i sada treba čekati da vidimo što će se događati tamo oko Nove godine ili poslije nje – objašnjava virusni imunolog s Medicinskog fakulteta u Rijeci prof. Zlatko Trobonjača.

Foto: Goran Kovacic/PIXSELL
Imunolog Zlatko Trobonjača

Unatoč postojanju određene razine imuniteta zahvaljujući cijepljenju i preboljenju, s omikron virusom treba biti oprezan, a pokaže li se da izaziva teže posljedice i da postojeća cjepiva protiv omikrona slabije štite, najvjerojatnije će biti potrebna četvrta doza cjepiva. To bi trebalo biti novo cjepivo, modificirano za omikron. Za deltu nisu išli u smjeru novog cjepiva jer se pokazalo da cjepivo za originalnu varijantu dobro pokriva i deltu – više od 80% prva dva-tri mjeseca, nakon šest mjeseci štiti od infekcije 50%, a nakon boostera 70%. No od infekcije omikronom štiti 30% nakon dvije doze, a tek treba vidjeti što će biti s teškim oblicima bolesti.

– Ne znamo, ali pretpostavljam da će nakon 4 – 5 mjeseci nakon boostera imunost opet padati. Ako sa 70% pada na niže razine, onda je to slaba zaštita, a ako slabo štite, morate imati prilagođena cjepiva – navodi virusni imunolog.

Lani u ovo vrijeme hrabrila nas je pojava cjepiva i mnogi su vjerovali da se pandemiji nazire kraj. Nažalost, nije baš da će COVID-19 postati obična prehlada u jako kratkom vremenu. Ipak, mutacija ubrzava stvar.

– S obzirom na dinamiku mutiranja virusa, na početku mi se činilo da će trebati desetak i više desetaka godina da COVID-19 postane hunjavica. Međutim, vidimo da se u dvije godine pojavio već četvrti soj, i to znatno drukčiji. Našao je načina, vjerojatno u imunokompromitiranim ljudima, kako da ubrzano evoluira, a znamo da je virusu u interesu da stvara sojeve koje su manje virulentni, odnosno izazivaju manji intenzitet. Ako je brzo evoluirao, logično je da će brže i stvoriti takvu, blažu varijantu – pojašnjava prof. Trobonjača.

Omikron usporava u JAF

Zanimljiva zapažanja iznosi i epidemiolog dr. Mladen Smoljanović, umirovljeni bivši šef splitskog NZJZ-a. Navodeći podatke o usporavanju širenja omikrona u Južnoj Africi i gotovo 60% manjem broju novozaraženih nego prije tjedan dana, za portal Dalmacija navodi: “Ovo je povoljna vijest, ali još je povoljnija vijest da nakon više od četiri tjedna od početka ovog vala zaražavanja omikronom u JAF nije povećan broj umrlih koji bi se mogao pripisati omikron soju. U južnoj Africi još uvijek traje zaražavanje delta sojem. U nedjelju 19.12. zabilježena su samo tri umrla bolesnika od COVID-19.

Da je omikron-soj patogen kao delta-soj, sada, nakon više od četiri tjedna, dnevno bi se u JAR-u trebalo registrirati od 250 do 600 umrlih”, navodi Smoljanović.

Na pitanje koliko će u ovim novim okolnostima trajati COVID potvrde, epidemiologinja iz HZJZ-a Iva Pem Novosel jučer je u emisiji Hrvatskog radija “U mreži Prvog” najavila da će se njihovo trajanje skratiti na devet mjeseci. 

Modernina booster doza štiti od omikrona

Moderna Inc. objavila je da se u laboratoriju pokazalo da booster doza štiti protiv omikrona i zato će postojeće Modernino cjepivo biti na “prvoj crti obrane” te brzo šireće varijante COVID-19. Tvrtka i dalje planira razviti cjepivo baš za zaštitu od omikrona te se nada napretku u sljedećoj godini. “Sada nam je na raspolaganju (cjepivo) 1273. Visoko je učinkovito i krajnje sigurno”, rekao je dr. Paul Burton. Dvije doze tog cjepiva proizvode nisku razinu antitijela protiv varijante omikron, ali 50 mikrograma boostera 37 puta povećava neutralizirajuća antitijela. Doza od 100 mikrograma istog cjepiva povećava razinu za 80 puta u odnosu na razinu prije boostera.

VIDEO: Ministar Beroš: "Ispričavam se ako sam unio zabunu. Svjedočimo omikronu i preporučujemo treću dozu"

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 26

5S
505.scrtom
09:19 21.12.2021.

uh,nismo znali da će spomenut četvrtu dozu a novavax već u startu spominje duplu haha

TA
Tajg
09:44 21.12.2021.

Šest doza je plaćeno do kraje naredne godine, koga boli ona stvar u vladi za popratne pojave,neučinkovist,srčane poremećaje i kršenja elementarnih ljudskih prava.

WT
WTF!
09:47 21.12.2021.

Uvjetno odobrenje = eksperiment koji pod posebnim praćenjem za medicinsku upotrebu = kao takav nije za masovnu upotrebu. Završetak kliničkog ispitivanja - Moderna 27.10.2022./Johnson 02.01.23./ Astra Zeneca 14.02.23./ Pfizer 02.05.23. Novovax onda vjerojatno negdje 2025. Kako taj eksperimentalni pripravak funkcionira koga ćete "cijepiti" nakon tog perioda?