Samodostatnost u hrani

Proizvodimo li dovoljno hrane za naše potrebe? Izgradnja 20 regionalnih centara za voće i povrće, povećanje poljoprivredne proizvodnje i navodnjavanje ključ su uspjeha

Foto: DPA/Pixsell
Samodostatnost u hrani
Foto: Damir Špehar/Pixsell
Samodostatnost u hrani
Foto: Marko Lukunić/PIXSELL
Samodostatnost u hrani
Foto: Robert Anić/Pixsell
Samodostatnost u hrani
Foto: Grgo Jelavić/Pixsell
Samodostatnost u hrani
15.06.2020.
u 13:34
U proizvodnji mlijeka smo na 52%, dok u proizvodnji mesa Hrvatska nije samodostatna od 2006. Istovremeno, samodostatnost u proizvodnji voća iznosi 59%, a povrća oko 63%.
Pogledaj originalni članak

Kriza nam je pokazala da je došlo pravo vrijeme za transformaciju domaće proizvodnje hrane te da na našim poljima i u moru leži ogroman potencijal. Najbolji primjer za to je ribarstvo kojim je, zahvaljujući Vladinim mjerama u akvakulturi, popravljena vanjskotrgovinska bilanca izvozom ribe u vrijednosti od 173 milijuna eura, a uvezli smo je za nešto više od 140 milijuna eura. Napori Vlade u posljednje tri i pol godine očito su „urodile plodom“ jer u poljoprivredi i prehrambenoj industriji imamo značajan rast proizvodnje. No, kako bismo razvili poljoprivredu kao stratešku granu, potrebna je stabilna investicijska klima i nužan je iskorak prema našem selu i poljoprivrednicima, jer se propusti u poljoprivredi odražavaju i na demografsku sliku Hrvatske, osobito kroz iseljavanje iz ruralnih područja. 

Prema informacijama Ministarstva gospodarstva, u ovom trenutku ukupna vrijednost strateških robnih zaliha u Hrvatskoj iznosi oko 537 milijuna kuna i dostatna je za opskrbu cjelokupnog stanovništva za mjesec dana.

Foto: Robert Anić/Pixsell
Samodostatnost u hrani

„Kroz potporu EU i javno-privatna partnerstva potrebno je pokrenuti i snažnu gradnju infrastrukture, sustave navodnjavanja, hladnjače, distribucijske centre i sušare, kako bi se poljoprivrednicima osigurao otkup i plasman proizvoda“, mišljenje je Vlade Čondića-Galiničića, predsjednika Udruženja poljoprivrede HGK. Dodao je kako bi prvi korak daljnjeg razvoja hrvatske poljoprivrede trebalo biti određivanje koji su to proizvodi u kojima želimo samodostatnost i koje možemo proizvoditi sa svojim kapacitetima zemljišta, znanja, tradicije te geografskim položajem, kao što su meso, mlijeko, voće, povrće… U proizvodnji mlijeka smo na svega 52% naših potreba, dok u proizvodnji mesa Hrvatska nije samodostatna još od 2006. godine Istovremeno, samodostatnost u proizvodnji voća iznosi samo 59%, a povrća oko 63% naših potreba.

No, Hrvatska se ove godine suočila s globalnom zdravstvenom krizom uzrokovanom pandemijom koronavirusa kao i gospodarskom koju je uzrokovala. Da bismo razumjeli učinke koronavirusa na poljoprivredni i prehrambeni sektor u Hrvatskoj, bitno je sagledati stanje, uzroke i posljedice nastajanja određenih trendova u tom sektoru prije pojave koronavirusa. Nakon toga trebalo bi sagledati novonastale okolnosti zbog koronavirusa i kako se nositi s njima.

Foto: Damir Špehar/Pixsell
Samodostatnost u hrani

Hrvatska se poljoprivreda trenutačno suočava s nelojalnom konkurencijom i padom cijena mlijeka, svinja i junadi koje ugrožavaju domaću proizvodnju zbog dampinških cijena uvoznih proizvoda. Velik je izazov i osiguravanje sezonske radne snage za radove u povrtlarstvu, voćarstvu, ratarstvu, sjemenarstvu i vinogradarstvu. Neki stručnjaci tvrde kako bi samo 400.000 hektara neiskorištenog poljoprivrednog zemljišta potencijalno moglo prehraniti gotovo 11 milijuna ljudi godišnje. Stoga je vrijeme da se pokrenemo i skrojimo poljoprivrednu strategiju po mjeri države i njezinih građana.

Foto: Marko Lukunić/PIXSELL
Samodostatnost u hrani

Samodostatnost u hrani za vrijeme pandemije postala je top tema, pa se njome kao jednom od glavnih strateških odrednica bavi i HDZ, koji planira povećati poljoprivrednu proizvodnju za 30%, na 22 milijarde kuna, kao i izgradnju 20 regionalnih centara za voće i povrće, a udvostručit će i navodnjavane poljoprivredne površine. Planira se i dugotrajan zakonski okvir za poljoprivrednu proizvodnju, natječaji za dodjelu zemljišta u kojima bi strategija bila stavljanje u funkciju zapuštenog zemljišta (u Lici za krumpir, Ravnim kotarima za voće i povrće...), okrupnjavanje te imovinskopravno čišćenje kako bi hrvatski poljoprivrednicima olakšali proizvodnju, a država postala samodostatna u hrani.

Sadržaj nastao u partnerstvu s Hrvatskom demokratskom zajednicom.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr