OIV DOBIO UGOVORE

Projekt vrijedan 786 milijuna kuna: Počinje gradnja optičke državne mreže

Foto: Jurica Galoic/PIXSELL
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
Mate Botica
Foto: Robert Anic/PIXSELL
Zagreb: Svečano uručivanje ugovora iz područja zdravstva
11.12.2020.
u 16:21
Brzi internet do 2023. trebao bi biti dostupan u svim dijelovima Lijepe Naše, radovi početkom 2021.
Pogledaj originalni članak

Konačno, ugovor za projekt izgradnje nacionalne agregacijske širokopojasne infrastrukture ukupno vrijedan 786 milijuna kuna jučer je uručen Mati Botici, direktoru Odašiljača i veza. Ugovor su mu uručili ministrica regionalnog razvoja i EU fondova Nataša Tramišak te ravnatelj SAFU-a Tomislav Petric.

Riječ je o projektu Velikog interneta, odnosno gradnji državne optičke infrastrukture. Slikovito i pojednostavljeno rečeno, riječ je o autocesti svjetlovodnih kabela koji su potrebni za gradnju pristupne optičke mreže i za razvoj 5G infrastrukture.

Novac je EU odobrio istodobno kad i onaj za gradnju Pelješkog mosta, no u ovom dijelu pomalo se kasnilo u procesu, koji je, eto, jučer svečano okončan.

“Iz EU fonda osigurano je 85 posto bespovratnih sredstava za agregacijsku optičku mrežu, a 15 posto osigurava država kao nacionalno sufinanciranje, i tu odluku Vlade očekujemo uskoro”, naglasio je Mate Botica, dodajući da se na projektu radi već dugo, da je uključeno mnogo ljudi te da je država “prepoznala” 540 naselja s više od tisuću stanovnika koji nemaju brzi internet, a što bi im upravo ovaj projekt trebao omogućiti. Botica očekuje da će do kraja 2023. godine povezati što više naselja.

Projekt izgradnje nacionalne agregacijske širokopojasne optičke infrastrukture sljedeće generacije, poznat i pod nazivom NP-BBI, podrazumijeva izgradnju pasivne svjetlovodne infrastrukture do ciljanih naselja u prigradskim i ruralnim područjima, u duljini većoj od 5000 kilometara.

Ciljne skupine unutar navedenih naselja bit će i javne ustanove, odnosno nacionalni, regionalni i lokalni Vladini uredi i podružnice, uključujući obrazovne, zdravstvene, kulturne, turističke i pravosudne ustanove, a namijenjen je i komercijalnim operatorima i lokalnim upravama.

Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture nositelj je projekta, dok je OiV zadužen za tehničku provedbu. Kako nam je kazao Botica, do kraja ove godine raspisat će se natječaji javne nabave za građevinske radove. A prva lopata prema brzom internetu, ovisno o brzini provedbi natječaja, točnije ovisno o žalbama, očekuje se u prvom kvartalu sljedeće godine, svakako u prvom polugodištu 2021. godine.

“Bit će to složen posao polaganja svjetlovodnih kabela, koji će pokrenuti i građevinsku operativu te biti pravi poticaj revitalizaciji gospodarstva nakon ove krize”, istaknuo je Botica.

Ministrica Tramišak navela je i da su u posljednjih nekoliko mjeseci potpisali 21 ugovor za razvoj pristupnih širokopojasnih mreža ukupno vrijednih 2,1 milijardu kuna.

“Preduvjet za ubrzanje digitalizacije i informatizacije u Hrvatskoj je brzi pristup internetu i takvim ugovorima otvaramo i investicijske prilike za prigradska i ruralna područja Hrvatske. Time utiremo i put demografskog oporavka”, ocijenila je ministrica, najavivši da će takvih projekta biti i u novim operativnim programa EU, za razdoblje od 2021. do 2027. godine

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 8

NA
nahtt1
16:30 11.12.2020.

Auuu, ala će se tu para pokrasti. Do 2023 ? U dvije godine ? Pa kod mene betoniraju staru stazu u duljini od 1000 metara, evo već od proljeća. I još nije gotovo.

Avatar Majda
Majda
16:54 11.12.2020.

Ja sam privatnica,ima li ko javni pa da sklopimo partnerstvo.....

K1
Kalimero_12
21:24 11.12.2020.

Ako damo posao Kinezima biti će brzo i najjeftinije, ako rade naši koje biraju politikanti trajati će u nedogled i koštati najmanje duplo. Na primjer u Čakovcu su dvije i pola godine rekonstruirali 50 metara jedinog nadvožnjaka u gradu, zbog čega je grad bio u kaosu u frekventnim satima