Saša Iris Pavan rođena je kao dečko i cijeli život osjećala je kao da se ne nalazi svom tijelu.
- To mi je jedno od prvih sjećanja, kada sam imala tri godine. Osjećala sam odbojnost prema svom fizičkom tijelu - ispričala je ova mlada djevojka u emisiji HRT-a "Svaki dan dobar dan: Promjena spola - život u tuđem tijelu" voditelja Bruna Šimleše.
Odabrala je život, kaže.
- Imala sam izbor, ne živjeti ili živjeti onako kako ja želim - kaže Saša.
Još uvijek nije napravila operaciju spola, no nalazi se pod hormonskom terapijom.
Jedan od razloga što zašto još nije otišla "pod nož" je i sama cijena operacije, koja se u prosjeku kreće oko 20.000 eura.
No, svaka je promjena spola priča za sebe, emotivna i strašna priča, kaže dr. Miroslav Đorđević, urolog koji od 1992 godine sudjeluje u timu koji u Beogradu obavlja operacije spola.
- Agonija je živjeti desetljećima u tijelu koje ne možete prihvatiti. Ne smije se čekati dugo jer posljedice mogu biti fatalne - upozorava dr. Đorđević.
Osim Saše Iris Pavan, u emsiji je sudjelovao i Marko, student 6. godine medicine, koji je odlučio sakriti identitet.
- Imam sreću da su moju promjenu podržali obitelj, prijatelji i kolege, no mislim da je bolje da se što manje zna tko sam zbog moguće stigmatizacije - rekao je Marko, dodavši kako konačno može disati punim plućima te mu se promjena spola čini kao san iz kojeg se nikako ne budi.
Osobe koje mijenjaju spol u našem su društvu još uvijek diskriminirane. Kao što je upozorio dr. Đorđević, takve su osobe sklonije suicidalnim mislima zbog neprihvaćanja, što je potvrdila i klinička psihologinja Iva Žegura.
>>Gotovo 200 Hrvata zarobljeno: Promjena spola i bez operacije
tim ljudima treba pomoći jer... svi smo mi ZA pomoć