Primanja u ugostiteljstvu i turizmu

Prosječna neto plaća konobara 7000 kuna, na manje i ne pristaju

Foto: Goran Kovacic/PIXSELL
Rijeka: Ugostitelji počeli s radom
Foto: Goran Kovacic/PIXSELL
Konobari u ugostiteljskim objektima na moru
21.04.2022.
u 14:56
Sindikat turizma i usluga Hrvatske poziva strane radnike da im se pridruže, s Makedoncima već dogovorili
Pogledaj originalni članak

Minimalac im je trebao narasti od 1. svibnja, ali ipak neće. Za mjesec dana produljen je rok za povećanje minimalne plaće za poslove u ugostiteljstvu i turizmu na temelju granskog kolektivnog ugovora, koji je za ove djelatnosti istekao još lanjskog prosinca. Novi je ispregovaran i primjenjuje se od početka ovog mjeseca u svim segmentima, osim u onom koji se tiče plaća, objasnio nam je predsjednik Sindikata turizma i usluga Hrvatske (STUH) Eduard Andrić. Nije to, međutim, nikakav problem, kaže.

– Granski kolektivni ugovor tu je zbog nelojalne konkurencije, a plaće su obično određene i dogovorene kolektivnim ugovorima pojedinih kuća – govori nam Eduard Andrić pa nam sve objašnjava i na primjeru.

Povećanje plaće koje slijedi od 1. lipnja, prema granskom kolektivnom, za konobara će značiti da su mu bruto primanja minimalno 6400 kuna, dok je realnost puno drukčija. Neto plaća konobara u prosjeku je 7000 kuna.

– Ispod toga oni uglavnom ni neće raditi. Razlike postoje između poslodavaca pa će, primjerice, u Valamaru biti puno veće plaće nego u manjem privatnom objektu. U Istri su mjesečna primanja radnika u ugostiteljstvu veća jer ona je trenutačno najbliža kvalitetnom turizmu – kaže Eduard Andrić, čiji STUH i strane radnike poziva da im se priključe, a s Makedoncima su dogovorili i da preko njih dolaze raditi u Hrvatsku.

VIDEO: Plenković: Čovjek je patološki lažljivac. On je manipulator, proruski nastrojen

VIŠE OD 20% TERITORIJA POD OKUPACIJOM

Kakav je danas život u Ukrajini: Kafići oko Majdana su puni, ovdje nikad ne bi pomislili da se nalazite u zemlji u ratu

Današnja obična kijevska trgovina prehrambenim proizvodima izgleda ponegdje čak i impresivnije nego u bilo kojoj susjednoj zemlji. Istovremeno, industrija i energetika su uništeni, deseci gradova i stotine sela su potpuno uništeni ili teško oštećeni, a ekonomija opstaje zahvaljujući zapadnoj financijskoj pomoći. Ipak, prema posljednjim anketama, 88% građana vjeruje i dalje u pobjedu i ne želi nikakve kompromise

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

LA
lajh1985
17:13 21.04.2022.

Da mi je vidjet zenu u zagorju koja u birtiji radi sa pijandurama da dobi 7 milki

Avatar drug Joža
drug Joža
15:17 21.04.2022.

7.000 ? A za koji broj radnih sati?