Prometni znakovi su dio naše svakodnevnice i svi se možemo složiti kako bi bez njih bilo znatno teže, ali i opasnije. Iako svi podrazumijevamo postojanje prometnih znakova, oni su ipak morali nastati u nekom trenutku ljudske povijesti.
Zanimljiva je povijesna činjenica kako je do prvog prometnog znaka došlo upravo kako bi se izbjegnule svađe između kočijaša, grofova, baruna i slavnih plemića. Kralj D. Pedro II (1648 – 1706), zapovijedio je da se na zid kuće u črtvrti Alfama u Lisabonu postavi 1686. godine ploča s pravilom koje je trebalo riješiti sve nedoumice oko kretanja u uskom prolazu, piše HAK revija.
Na ploči stoji kako kralj Pedro II. naređuje da onaj tko se penje uzbrdo prema dvorcu ima prednost nad onim koji silazi, a potonji je bio prisiljen povući se i pričekati prolazak. To pravilo je vrijedilo za kočije i druge vrste kola koje su prolazile tadašnjim ulicama Lisabona.
Taj znak je najstariji tog tipa u Lisabonu, a vjeruje se i na svijetu. Ujedno je i jedini od ukupno njih 24 čije je postavljanje naredio kralj poznat i kao Pedro Pacifički.
Lisabon je u 17. stoljeću postao jedan od najvažnijih trgovačkih gradova u Europi, a sukladno tome i među najprometnijima. Rasprave oko toga tko i kada treba proći uključivale i plemiće, te je često dovodilo do svađa pa i dvoboja. Kršenje kraljeva pravila moglo je značiti novčanu kaznu, ali i opravdan rizik od progonstva u Brazil.
VIDEO: