večernjakov novinar o ruskoj invaziji na Ukrajinu

Tomislav Krasnec: Putin je spreman riskirati stotine tisuća ljudskih života. Ja se bojim da će ovo trajati godinama

Foto: Večernji list
Krasnec
Foto: REUTERS/PIXSELL
Ukrajina
Foto: REUTERS/PIXSELL
Ukrajina
Foto: REUTERS/PIXSELL
Ukrajina
28.02.2022.
u 13:15
Rusija pokušava u svojoj vojnoj taktici obezglaviti Ukrajinu što je prije moguće, kaže Krasnec.
Pogledaj originalni članak

Večernjakov novinar Tomislav Krasnec gostovao je u studiju Večernjeg lista gdje je govorio o situaciji oko Ukrajine, sankcijama Rusiji i koliko će one utjecati na budućnost, o pregovorima u Bjelorusiji...

Intervju je vodila novinarka Lana Kovačević. 

"Europska unija uvijek je bila ekonomska sila, ali je vojna, nikako obrambena. Jučer se događa da se EU uključuje pomažući napadnutoj zemlji u ratu ozbiljnim naoružanjem. Dostava tog naoružanja ide preko Poljske. To je golema promjena", kazao je Krasnec. 

"Europska unija nije ušla u rat, ali pomaže strani u ratu. NATO ne želi provocirati Rusiju. Ne želi dati povoda Rusiji. NATO to ne radi, neke saveznice rade kao bilateralne države. EU je ušla pomažući jednoj strani u ratu. Preteško je da se kaže da je Europska unija ušla u rat", dodao je Krasnec. Možda će tu biti uzvratnih reakcija od Rusije, dodao je. 

Pregovori u Bjelorusiji

"I Bjelorusiju se smatra agresorom i sankcije se uvode protiv nje, a kako  u EU gledaju na ove pregovore? Razgovarao sam sa svojim izvorima. Moj je dojam da će uvijek ostaviti vrata za diplomaciju, ali da neće polagati nade u prazan razgovor", kaže Krasnec, dodajući da su i Macron i ostali naučili lekciju. "Tražit će od Rusije stvarne znakove da stvarno misle ono što kažu", dodaje. 

Rusija pokušava u svojoj vojnoj taktici obezglaviti Ukrajinu što je prije moguće, kaže Krasnec. 

"Rizik od energetske krize postoji. Nakon što je Putin ovom invazijom pokazao da je spreman riskirati sve, pa i to da bude percipiran i ode u povijest kao Hitler našeg doba, vidjeli smo i da je spremnost na rizik europskih država, Amerike, Zapada također velika. Neki su mislili da će Europa biti spora u uvođenju sankcija. Vidjeli smo da Europska unija i Amerika sve to koordinirano rade, da su otišle vrlo daleko što se tiče sankcija", dodaje Krasnec.

"Još bolnija je odluka da se zamrznu međunarodne pričuve, devizne rezerve Ruske centralne banke. Posljedice toga vidimo jutros kada je vrijednost rublja pala na 40 posto, pa se oporavila, pa je sada pad na 30 posto. Ruska središnja banka je paralizirana, ne može aktivirati goleme devizne rezerve", kaže Krasnec. 

"Sve financijske sankcije nemaju trenutačni učinak kao što ima krstareća raketa koju Rusija ispaljuje na Kijev. Potrebno je nekoliko mjeseci da se vidi", kazao je. 

"Sankcije će potaknuti i stvoriti atmosferu da se smjeni neki režim koji je zemlju odveo u rat. To je na dosta dugom štapu. Sjećamo se i sankcija protiv Miloševića. Ne vidim da se narod pobrinuo da svrgne Miloševića. Možda je takav mentalitet i u Rusiji. U ruskom narodu ima elemenata straha, ali ima i elemenata da ih Putin vraća na put stare slave i oni neće zamjeriti Putinu. Ekonomski je bio oporavio Rusiju", kazao je. 

"Ne smije se zaboraviti da je ruski narod spreman na velike žrtve. Putin je očito procijenio, kada je pokrenuo ovu suludu invaziju i agresiju na Ukrajinu, da je spreman na velike rizike. Spreman je riskirati stotine tisuća vjerojatno ljudskih života, spreman je riskirati sankcije. Nemojmo biti naivni da ih je to šokiralo. Nisu ih šokirale sankcije", dodao je. 

"Ja se bojim da će ovo trajati godinama, ovo preslagivanje. Putin je pokušao potpuno presložiti sigurnosnu arhitekturu Europe. S tim preslagivanjem presložio bi cijelu Europu. Ponizio bi NATO, porazio bi NATO, porazio Ameriku, porazio mnoge europske zemlje koje su zamišljale Europu kao kontinent mira", kaže Krasnec. 

"Zapad je sad postavio liniju i rekao da nećemo dozvoliti da se taj poredak sruši. U postavljanju tih dviju linija ne mislim da se one mogu brzo razriješiti, u jednom tjednu ili u nekoliko mjeseci. Ovo možda može trajati godinama", naglašava Krasnec dodajući da će žrtve života i u Europi biti velike, pa energetska kriza, financijske žrtve... Dodaje, ako padnu i veliki gradovi u Ukrajini, da će doći i do velike izbjegličke krize.

"Nemojmo zaboraviti da je Putin, koji je jučer prijetio nuklearnim oružjem, stavio svoju nuklearnu silu u stanje pripravnosti, može reagirati na sto ludih načina. On sad postiže da se Ukrajina sve više približava zapadu. Ali on je u stanju čak i prijetnjom nuklearnim oružjem svoj cilj ispuniti", kaže Krasnec. 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 42

DA
danijelrukavina4
13:31 28.02.2022.

Ja naprotiv mislim da taj besmisleni sukob ne bi trebao dugo potrajati. Uzdam se u milijune miroljubivih ljudi koji će zajedno dići glas protiv grube agresije. Agresor ima silu, ali nema vrijeme. Vrijeme je na strani onog koji se brani. Rješenje su pregovori. Treba agresora dovesti na stol za pregovore. Pa makar pregovarali 10 godina, a ne ratovali više. Nema veze, koliko traju pregovori da traju. Ajmo malo vjere svi skupa da se ovaj besmisleni rat prekine.

Avatar Hazl113
Hazl113
13:53 28.02.2022.

Što se tiče energetske ovisnosti, taman ima dovoljno vremena da se do jeseni izgrade doidatni LNG terminali, pa čak ako je potrebo i kod nas jedan kopneni. Ono što mnogi ne znaju da SAD nije jedina zemlja koja puni ukapljeni plin, a neke Afričke i Arapske zemlje će bez problema moći izgraditi dodatnu proizvodnju. Mi smo sada u jako dobrom položaju, jer ne ovisimo više o Ruskom plinu zahvaljujući plutajućem LNG terminalu. Rusija će itekako osjetiti u godinama koje dolaze sve manju isporuku priridnog plina prema EU, a to su milijarde dolara.

Avatar utunelu
utunelu
13:56 28.02.2022.

Postoji sljedbenici Putina koji kao i Srbi voli pricati bajke i basne o mastati o sve u svacemu...svarnost je drugcija Rusija ce rat izguviti prvo jer oni nisu dovoljno pametni da bi znali kako ga dobiti..Ameri izvrse agresiju na Irak ili Kuvajt i cijlei svijet ih podrzava..