VLADA

Račan dobio pojačanja

06.03.2002.
u 00:00
* Budiša premijerov zamjenik, Goran Granić i Luka Trconić potpredsjednik Vlade * Iz Račanova kabineta izaći će Alojz Tušek i, kada završi započete poslove, Goranko Fižulić * Budiša premijerov zamjenik, Granić i Trconić potpredsjednici * Sinoć novi zaplet: HSLS optužuje Račana da je izigrao dogovor s Budišom
Pogledaj originalni članak

ZAGREB - Iako su se predsjednici stranaka vladajuće koalicije dogovorili jučer do 16 sati o velikom kompromisu za izlazak iz dosad najveće krize u kojoj se koalicija našla, i prve koja je stvarno zaprijetila opstanku Vlade, samo dva sata poslije uslijedio je neočekivani obrat. Kad se činilo da su nadomak rješenju, koalicijska se drama vratila na početak, jer je vrh HSLS-a optužio premijera Račana da je mimo dogovora s partnerima najavio da ministar gospodarstva Goranko Fižulić ostaje u Vladi do kraja svibnja, dokad bi trebao biti potpisan ugovor s CEFTA-om. HSLS, naime, traži da Fižulić ode bez odgode.

Najprije je nakon šestosatnog zatvorenog sastanka s partnerima premijer Ivica Račan obavijestio da je dogovoreno da se proširi uži kabinet Vlade u koji bi kao zamjenik premijera ušao Dražen Budiša, kao potpredsjednik Luka Trconić iz HSS-a, a u njemu bi ostao i Goran Granić, također kao potpredsjednik Vlade. - Kako bi se vidjelo da uži kabinet ne treba mistificirati, u njegovu će radu sudjelovati i ministri iz LS-a i HNS-a - rekao je tada Račan, dodajući da je preduvjet da cijeli plan do kraja tjedna podrže vodstva svih stranaka.

Račan hoće Fižulića još tri mjeseca

Premijer bi u tome slučaju odbio ostavke ministara Gorana Granića, Joze Radoša, Hrvoja Kraljevića i Andre Vlahušića. Prihvatio bi ostavke Alojza Tušeka i Goranka Fižulića, rekao je Račan, dodajući kako Fižulić ostaje u Vladi do potpisivanja ugovora s CEFTA-om, što se očekuje potkraj svibnja.

I tu je puklo. Naime, Dražen Budiša je jučer ujutro otišao kod Račana prije sastanka petorke kako bi mu rekao da HSLS inzistira na tome da Fižulić ode odmah, budući da je ministar gospodarstva izigrao dogovor o primirju, koji je Budiša postigao u nedjelju uvečer sa svojim ministrima. Tada je, naime, dogovoreno da HSLS-ovi ministri prekinu javne napade na vodstvo HSLS-a, a da se Fižuliću omogući časni odstup iz Vlade, tj. da sam ode nakon nekoliko mjeseci. Fižulić je, međutim, u ponedjeljak sazvao konferenciju za novinare na kojoj je vrlo oštro napao HSLS. U stranci to nisu željeli tolerirati i zahtjev za Fižulićevim odlaskom postao je imperativ. Račan je, tvrde u HSLS-u, na svoju ruku dodao da Fižulić u Vladi ostaje još tri mjeseca, jer ga je petorka ovlastila jedino za davanje informacije kako će prihvatiti Tušekovu i Fižulićevu ostavku.

G. Granić nije u kvoti HSLS-a

Jučer kasno poslijepodne Budiša je u nastavku koalicijskih razgovora prigovorio Račanu da je pogrešnom interpretacijom zaključka o Fižuliću izigrao zahtjev HSLS-a, ignorirao njihov jutarnji dogovor i bitno promijenio zaključke petorke. Račan mu je uzvratio da će kao premijer odbaciti HSLS-ove kritike rada Ministarstva gospodarstva budu li inzistirali na trenutnom Fižulićevu odlasku, što je protumačeno kao da on zapravo i ne namjerava prihvatiti Fižulićevu ostavku.

No, neslužbeno smo od drugih sudionika jučerašnjeg sastanka petorke saznali kako je Račan jednom spomenuo da Fižulić ostaje do kraja svibnja, ali da mu se Budiša nije usprotivio. Zato je njegova oštra reakcija izazvala iznenađenje, ali i konsternaciju. U HSLS-u sinoć doznajemo da će se inzistirati na Fižulićevu odlasku, jer se osjećaju kao da ih je Račan izigrao, pa je to i pitanje stranačke časti. Koalicijski se pregovori nastavljaju danas u 16 sati, a politička sudbina Goranka Fižulića sad je postala središnje pitanje za opstanak koalicije. Inače, neslužbeno se moglo čuti da će HSLS za Fižulićevu nasljednicu kandidirati njegovu sadašnju zamjenicu Maju Brinar.

I zaključak premijera Račana da G. Granić ostaje u kvoti HSLS-a u HSLS-u intepretiraju kao njegovu osobni dojam jer se, tvrde, uži kabinet Vlade ne dijeli na kvote, nego je njegov sastav rezultat političkog dogovora stranaka.

Kramarić: Ovo je foteljaška kriza

Plan proširenja užeg kabineta Vlade bez sudjelovanja HNS-a i LS-a izazvao je nezadovoljstvo u tim strankama. Dolazeći na sastanak, šef LS-a Zlatko Kramarić rekao je da je to bezobraština i ironično rekao kako bi bilo najbolje da se problem riješi tako da svi ministri postanu potpredsjednici Vlade. Ni nakon sastanka Zlatko Kramarić nije skrivao razočaranje. Zadovoljan je, kaže, što se kriza rješava, ali nije zadovoljan načinom rješavanja. Modelom proširenja užeg kabineta Vlade dobit ćemo najveću Vladu u Europi, a posebno mu je neugodan osjećaj što je stvoren dojam da kriza nije stvarna nego foteljaška.

U sjeni novih zapleta ostaju rasprave o programskoj suglasnosti o nizu započetih i najavljenih reformi. Premijer je tijekom dana izrazio zadovoljstvo time što rasprava o programskoj suglasnosti prevladava nad kadrovskim temama, jer o reformama ovisi budućnost RH, a kadrovi moraju biti u toj funkciji. U tom su dijelu otvorene teme o reformama u obrani, zdravstvu, poljoprivredi, pravosuđu, radnom zakonodavstvu... Važne su stvari i odnosi sa susjedima, odnosi s Haaškim sudom i MMF-om, nabraja Račan. Premijer je rekao i da kvaliteta i dugovječnost koalicije ovise o programskoj suglasnosti svih stranaka te najavio da koaliciju čeka i dopunjavanje koalicijskog ugovora.

Mladenka Šarić

Pogledajte na vecernji.hr