računalni napadi

Računalo vam je zaraženo zloćudnim programom? Policija preporučuje alat Kripto Šerif

Foto: Filip Kos/Pixsell
računala,ilsutracija
Foto: Dino Stanin/Pixsell
Računalna prijevara
Foto: Slavko Midzor/PIXSELL
Mladi i računala
30.12.2019.
u 14:48
Uz pomoć tog alata, kažu u policiji, može se provjeriti postoji li dostupno rješenje za dekripciju te ako postoji, daje upute o načinu na koji se može pristupiti podacima na računalu
Pogledaj originalni članak

Policija je ovih dana zaprimila više prijava građana i tvrtki čija su računala zaražena zloćudnim računalnim programom zbog čega ne mogu pristupiti svojim podacima, a žrtvama je za pomoć preporučila alat Kripto Šerif.

Više građana i trgovačkih društava policiji je prijavilo da su njihovi privatni i poslovni podaci na računalima kriptirani te im više nisu u mogućnosti pristupiti. Na adresu elektroničke pošte istodobno im je dostavljena ucjenjivačka poruka kojom nepoznate osobe traže uplatu iznosa u virtualnim valutama u zamjenu za pomoć u otključavanju podataka.

No, pomoć ipak postoji i može ju se potražiti na ovoj stranici na kojoj se nalazi alat Kripto Šerif, koji omogućuje jednostavno učitavanje kriptiranih datoteka. Uz pomoć tog alata, kažu u policiji, može se provjeriti postoji li dostupno rješenje za dekripciju te ako postoji, daje upute o načinu na koji se može pristupiti podacima na računalu.

VIDEO Najšokantnije i najzabavnije snimke 2019.: Prizori s Visa posebno su vas ostavili u čudu

Foto: Screenshot
Najveći hitovi 2019.
Foto: N1
Umirovljenik o gripi
Foto: Facebook
STORM Chasing Team SENJ
Foto: Sabor TV
Foto: Facebook: Dnevna doza prosječnog Dalmatinca
Radovi u Dalmaciji
Foto: Sanja Sulik/Facebook
Luka Prgić
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
Dječaci iz mora izvadili mrtvu zmiju dugu 2,5 metra
Foto: Dorotea Sović
Foto: Screenshot/Facebook
Profesor u Varaždinu
Foto: Screenshot
Snimka tučnjave
Foto: Screenshot
Snimka stravične nesreće u tunelu Sv. Ilija
Foto: Screenshot
Pernar
Foto: Facebook
Kazna za parking
Foto: Facebook/Gajnice jučer danas sutra
Foto: Screenshot
Mlađi muškarac razbio instalaciju Pozdrav Suncu
Foto: Lino Lončarić
Nevrijeme u Gorskom kotaru, pala tuča
Foto: Screenshot
morski pas
Foto: Screenshot
plaža Firule
Foto: 057info
račun
Foto: Facebook/Dnevna doza prosječnog Dalmatinca
ručnik
Foto: Leo Gregurić
Vis - nevrijeme
Foto: Facebook
smeće
Foto: Vecernji.hr
Foto: Večernji list
Vozač autobusa puši tijekom vožnje
Foto: Screenshot

 

Savjeti za sprječavanje ransomware napada

Postavite sustav za vraćanje podataka tako da zaraza ransomwareom ne može trajno uništiti vaše podatke. Najbolje je napraviti dvije sigurnosne kopije: jednu koja je spremljena na cloud aplikaciji (budite sigurni da koristite cloud aplikaciju koja automatski radi sigurnosne kopije) i jednu fizičku kopiju (prijenosni tvrdi disk, usb stick, dodatan laptop, itd.). Isključite ih iz računala nakon završetka rada na njima. Vaše sigurnosne kopije će također biti korisne u slučaju da slučajno izbrišete važnu datoteku ili naiđete na poteškoću sa tvrdim diskom.

Koristite kvalitetan antivirusni softver kako biste zaštitili vaš sistem od ransomware zloćudnog računalnog programa. Nemojte isključiti "funkcije za heuristiku", jer one pomažu rješenju da pronađe primjerke ransomware zloćudnog računalnog programa koji još nisu formalno otkriveni.

Redovito ažurirajte softver na vašem računalu. Kad vaš operativni sustav ili aplikacije zatraže ažuriranje, odobrite ga. Ako softver nudi mogućnost automatskog ažuriranja, prihvatite ju.

Bilo koji račun može biti ugrožen

Ne vjerujte nikome. Doslovno. Bilo koji korisnički račun može biti ugrožen, a zloćudne poveznice mogu stići s korisničkih računa prijatelja na društvenim mrežama, kolega, ili partnera na online video igrama. Nikad ne otvarajte priloge u e-mailovima koje ste dobili od ljudi koje ne poznajete. Cyber kriminalci često dijele lažne e-mail poruke koje su vrlo slične e-mail obavijestima internetskih trgovina, banaka, policije, suda, ili porezne službe te na taj način mame primatelje da kliknu na zloćudnu poveznicu i tako dopuste zloćudnom softveru pristup u njihov sustav.

Omogućite "prikaži ekstenziju datoteka" ili "show file extensions" opciju u Windows postavkama vašeg računala. To će značajno olakšati pronalazak zloćudnih datoteka. Klonite se datoteka sa nastavcima ‘.exe’, ‘.vbs’ i ‘.scr’. Prevaranti često koriste nekoliko nastavaka kako bi zloćudnu datoteku predstavili kao video, fotografiju, ili dokument (kao što je hot-chics.avi.exe ili doc.scr).

Ako otkrijete nepoznati ili nekontrolirani proces na vašem uređaju, odmah prekinite internetsku ili drugu mrežnu vezu (kao što je kućni Wi-Fi) - to će spriječiti daljnje širenje zaraze, kažu u policiji.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

GI
Gips
20:31 30.12.2019.

Postoji li Lustracija Šerif aplikacija da nam nađe način da se riješimo komunjara i udbaša iz hdza i ostalih manjih zloćudnih stranaka?

LA
lajh1985
15:24 30.12.2019.

Ja ak nekaj zeznem odmah reinstaliram win 10,a sve bitne datoteke drzim na sticku

BA
Barbasmora
15:13 30.12.2019.

Nama je cila drzava zarazena zlocudnim HDZom...pomogni nama veliki kripto šerif!!!