Zaključavanje ulaznih vrata nakon početka nastave, školsko osoblje ili zaštitari na ulazu koji kontroliraju protok ljudi u školske objekte – osnovne su značajke novih i pojačanih mjera sigurnosti koje su stupile na snagu u svim hrvatskim osnovnim i srednjim školama. Tamo gdje ima dovoljno tehničkog osoblja, oni dežuraju na ulazima, a gdje ih nema dovoljno, škole su ili budu uz odobrenje Ministarstva, angažirali zaštitare. On su i na ulazima u osam od 11 osnovnih škola u Puli. Većina roditelja jednog razreda pulske osnovne škole nije danas poslala djecu na nastavu zbog učenika koji je zbog problematičnog ponašanja premješten u njihovu školu. No, pred zgradom škole bilo je mirno i nije bilo okupljanja ni prosvjeda nezadovoljnih roditelja. Ipak, u školu je najavljen dolazak državnog tajnika nadležnog ministarstva.
Učenici i roditelji u svim hrvatskim školama, doznajemo na terenu, ozbiljno su shvatili novi protokol i upoznati su s njim, tako da nikakvih problema prvog nastavnog dana ove godine nigdje nije bilo. U zagrebačkim školama zaštitari su raspoređeni na svih 142 objekta, ali, kao ni drugdje, ne nose oružje, a oko škola su i češće policijske patrole.
– Zaštitar nema komunikaciju s djecom. Na porti je i vodi računa o tome tko ulazi i izlazi. Ako stižu roditelji, identificira ih, a onda učitelji i učiteljice dolaze po njih. Tako je u Osnovnoj školi Miroslav Krleža bilo i do sada, samo su taj posao obavljali spremačice i domar – navodi primjer ravnateljica škole Silvana Galinović i dodaje da djeca nisu pokazala posebnu reakciju jer zaštitar nije upadljiv i ne nosi nikakvu uniformu.
– Ovih ćemo dana provesti i malu anketu o sigurnosti učenika u školi pa ćemo vidjeti što nam kažu djeca, koliko se osjećaju sigurno i što misle da treba poboljšati. Na sastanku smo dogovorili da će psihologinja, pedagoginja, logopedinja... pratiti djecu i vidjeti je li potreban još kakav dodatan razgovor, ali mislimo da ne bi potencirali nekakve priče koje možda djeca ni ne doživljavaju – kaže ravnateljica. A slična je situacija i u Osnovnoj školi Trnjanska. Ravnateljica Nada Šimić kaže nam da vjeruje da će s ovim mjerama sigurnost učenika biti zagarantirana. Učenike je na prvi dan drugog polugodišta također dočekao zaštitar, a u školi se nadogradio i sustav portafona te videonadzora, ugradile su se elektroničke brave, a svi evakuacijski izlazi su otvoreni. Ravnateljica zagrebačke X. gimnazije, Željka Frković, kao i ravnateljica Đurđica Fuštar iz Tehničke škole Ruđer Bošković govore nam kako i kod njih sve protječe u najboljem redu. I inače su na ulazu u njihove škole boravili djelatnici koji provjeravaju tko stiže u školu pa se po tom pitanju procedura i nije puno promijenila, osim što policijska patrola kruži oko škola.
U splitskim, kao i u školama na području Splitsko-dalmatinske županije prvi je školski dan u godini bio u znaku upoznavanja s novim mjerama sigurnosti. – Djeca su najnormalnije ušla u školsku zgradu. Na vratima je bio djelatnik škole, a ispred sam vidjela policajca. Vrata su nakon početka nastave zaključana – ispričala je situaciju u splitskoj OŠ Bol, majka jednog prvašića nakon što ga je dopratila na nastavu. Grad Split i ravnatelji svih škola čiji je on osnivač uputit će Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih zahtjev za zapošljavanje dodatnog radnika po smjeni u svakoj školi koji će obavljati poslove portira, odnosno podvornika koji će biti zadužen za provedbu protokola o kontroli ulazaka u školsku ustanovu. Plaćalo bi ga Ministarstvo.
Tomislav Đonlić, pročelnik za prosvjetu Splitsko-dalmatinske županije kaže kako se škole još prilagođavaju, s obzirom na svoje različitosti, ali se mjere provode u svim školama. Na lokacijama gdje je više odgojno-obrazovnih ustanova, primjerice u Teslinoj ulici u Splitu, gdje su Prva i Druga gimnazija te osnovna škola, udovoljili su njihovu zahtjevu za angažiranje zaštitara. – I za bivši Građevinski školski centar, gdje su četiri srednje škole s više od 2500 učenika, zbog sigurnosnih smo razloga odobrili zaštitarsku službu – rekao je Đonlić.
Kontakt s policijskim službenikom
Ravnatelji u svim međimurskim školama dobit će kontakt policijskog službenika kojem će moći prijaviti sumnju i potencijalnu prijetnju, ali i dobiti savjet. - Kao i u svim situacijama dosad, dat ćemo svoj doprinos i pojačati ophodnje oko škola. No, kvalitetnu komunikaciju, pravovremene dojave i reakcije ključne su za sigurnost i prevenciju rizičnih događaja. S druge strane, ne bi bilo ni dobro da djeca previše osjete našu prisutnost – rekao je načelnik Policijske uprave međimurske Ivan Sokač na kolegiju ravnatelja osnovnih i srednjih škola. Sve škole kojima je osnivač Međimurska županija formirat će sigurnosne timove koji će koordinirati suradnju sa županijskim Vijećem za prevenciju donijeti procjene rizika i protokole, a ravnatelji će u roku 30 dana sa školskim odborima i vijećima roditelja usuglasiti pojedinačna rješenja i potrebe. Kada je riječ o protokolu Ministarstva, većina međimurskih škola je i dosad provodila te mjere, a tamo gdje postoji potreba za instaliranjem opreme poput videonadzora, protuprovalnih vrata ili interfona, to će biti učinjeno u vrlo kratkom roku. Župan Matija Posavec je najavio da će Međimurska županija od resornog Ministarstva zatražiti odobrenja za dodatna zapošljavanja.
Ni u Osijeku nije bilo problema za škole i učenike. – Mi i inače funkcioniramo po principu kontrole ulaza i izlaza, a ovo će nam samo olakšati posao i da nam spremačice, odnosno ostali radnici u školi budu slobodniji. Našim učenicima nižih razreda nastava počinje od 8, a učenicima viših razreda od 9 sati, tako da se kod nas ni inače ne stvara gužva. Svatko ulazi u svoje vrijeme, tako smo radili u korona-doba, pokazalo se vrlo dobrim pa smo takav princip i zadržali – rekao nam je Josip Mandurić, ravnatelj OŠ Antuna Mihanovića Osijek. Zaštitari u osječkim školama, kaže, trenutačno nisu u planu. Što se tiče reakcije zaposlenika škole na novi protokol, ravnatelj kaže kako oni to prepoznaju kao nešto što će podići razinu i osjećaj sigurnosti svih u školi, posebice u popodnevnoj smjeni kada im dolaze vanjski korisnici, odnosno sportski klubovi koji treniraju u njihovoj dvorani.
Važni uzroci problema
No, svi se slažu da je, osim sigurnosti djece, važno sagledati širu sliku i vidjeti gdje se zakazalo i što su uzroci sve većih problema i nasilja u društvu, pa onda i u školama. Na opasku kako incidenata ima sve više, što upućuje i na problem u društvu, odnosno u odgoju, a koje neće riješiti zaključana vrata škole, ravnatelj Mandurić kazao je:
– Naravno. Ovo je jedna mjera, problem je puno dublji i puno toga trebaju odraditi ne samo škole nego svi sustavi uključeni u praćenje djece i mladih i prepoznavanje rizika. Dodaje da je ravnatelj OŠ Antuna Mihanovića 21 godinu, a incidenata u toj školi, kada su počeli sa zaključavanjem vrata, nikada nije bilo, te da su sve situacije rješavali na zadovoljavajući način.
Što se tiče reakcije roditelja na novi protokol, kazao je da su se pojedini roditelji javili i najavili da će im dijete morati izaći u nekom trenutku, primjerice radi medicinske terapije. – Djeci je sve normalno, ulaze u školu normalno, a oni ne trebaju ni osjetiti da se nešto promijenilo. Nema potrebe za tim, a svi zajedno trebamo utjecati na to da se djeca osjećaju dobro, sigurno, mirno, veselo i da uživaju – zaključio je Mandurić.
VIDEO Jutro nakon tragičnog događaja u školi u Prečkom
Zatvaraju zdravu djecu umjesto da zatvaraju luđake. I onda pričaju o mentalnom zdravlju djece. Sve se radi smišljeno.