Uprava, odlazi!, izvikivali su radnici Uljanika na prosvjedu organiziranom u pulskom brodogradilištu u sklopu općeg štrajka zbog neisplate plaća, koji se prelio i na ulice Pule. Da je uprava odgovorna za teško stanje Uljanika, poručili su i ministri ključnih gospodarskih resora, a prozvana uprava apelira na Vladu da im brzo odobri još jedno jamstvo i pritom naglašava da se ne treba čekati odluka Bruxellesa.
Isplata bonusa iz jamstva
Istovremeno se u kuloarima širi informacija o astronomskim plaćama članova uprave koju predvodi Gianni Rossanda. Navodno je riječ o iznosima od 125 tisuća kuna mjesečno pojačanim milijunskim bonusima koji su isplaćeni čak i za prošlu godinu u kojoj je Uljanik zabilježio enorman gubitak u poslovanju. Iznos plaće o kojem se nagađa u Banskim dvorima nisu potvrdili, ali može se čuti da se i u Vladi spominju slični iznosi. Gotovo je nevjerojatno da je uprava Uljanika, koja je odgovorna za katastrofalno stanje u škveru, isplaćivala bonuse, kojima se inače nagrađuje uspjeh menadžera, a svoje je nagrade financirala novcem osiguranim državnim jamstvom.
Štrajk u Uljaniku
– Kakva je to država i vlast koja upravi koja je već spiskala stotine milijuna kuna ponovno daje novac – komentirao je jedan od prosvjednika i zaposlenika Uljanika.
Time je vrlo precizno adresirao problem Uljanika i nove državne intervencije usmjerene prema kompaniji. Iz izjava ministara može se naslutiti da se u Banskim dvorima razmišlja slično. Tako je potpredsjednik Vlade zadužen za gospodarstvo Tomislav Tolušić poručio da “uprava definitivno treba preuzeti odgovornost u svemu”. Na pitanje treba li uprava odstupiti Tolušić nije odgovorio. Hoće li Uljanik dobiti novac za isplatu plaća uz pomoć jamstva države vrlo je upitno i trebalo bi se o tome više znati danas.
Država je manjinski vlasnik u kompaniji u kojoj 48 posto vlasništva drže mali dioničari. Država ima ukupno oko 10 posto, ali je iz pozicije jamca za kredite ukupne vrijednosti 660 milijuna eura itekako zainteresiran akter priče o ponoru u poslovanju koji može završiti i stečajem.
Štrajk u Uljaniku
Adris: Nadamo se rješenju
Među suvlasnicima škvera ističe se Adris Grupa koja je u procesu dokapitalizacije tvrtke 2012. uložila milijun eura i tako stekla 2,7 posto Uljanika, ali je kupnjom Croatia Osiguranja u 2014. stekla dodatnih 10 posto Uljanika pa privatizacijom osiguravateljske kuće postala najveći pojedinačni dioničar Uljanika.
– Kao izraz svoje socijalne odgovornosti i razumijevanja važnosti Uljanika za istarsko i hrvatsko gospodarstvo, pa i tradicije, pomogli smo ovu tvrtku, očekujući da će se pronaći dugoročno održivo rješenje. Budući da Uljanik u tome nije uspio i da se kriza nastavila, nadamo se, kao i cijela hrvatska javnost, da će uprava i strateški partner uz pomoć mjerodavnih ministarstava naći rješenje za održivost hrvatske brodogradnje i Uljanika – poruka je iz rovinjske kompanije.
Radnici Uljanik grupe u štrajku jer nisu dobili plaću za srpanj
uljanik..agrokor...željezare...itd...ogledalo države i društva u kojem živimo...pljačka na sve strane a nitko ne odgovara