Očajan zbog teške egzistencijalne situacije u kojoj se našao, zaposlenik Diokija Boris Žajgar, koji u ovoj tvrtki radi kao vatrogasac, jutros je u 8 sati zapriječio ulazak u upravnu zgradu poručujući da ostaje do daljnjega jer izlaza nema.
– Odlučio sam se na blokadu ulaza jer nemam izbora. Pet mjeseci ne primam plaću, imam četvero djece. Najmlađa curica ima 13 mjeseci. Supruga i ja živimo od dječjeg doplatka – opisao je Boris Žajgar nezavidnu životnu situaciju zbog koje je odlučio blokirati ulaz u Dioki.
Žajgar traži da nadležne institucije povedu računa o radnicima koji jedva sastavljaju kraj s krajem, a on je, ističe, najbolji primjer tomu. Nagomilao je neplaćene račune za četiri mjeseca pa se pribojava i iskapčanja električne energije.
– Elektra ne pita imam li ja novca za račun. Vodu još nekako krpam s neplaćanjem, ali ja sam zaista očajan čovjek. Došao sam do točke gdje nema povratka, s blokade ulaza se ne mičem – odlučan je Žajgar u svojoj nakani.
Spontano uz njega, u prijepodnevnim satima, blokadi ulaza pridružili su se i ostali radnici ove tvrtke koji čekaju na isplatu osobnih dohodaka. Među njima je i Srđan Perković, povjerenik Sindikata naftnog gospodarstva.
– Oko 440 radnika nije primilo plaću već pet mjeseci, a situacija je još gora u našem pogonu u Omišlju gdje 350 radnika ima još većih egzistencijalnih problema – istaknuo je Perković poručujući da je današnji spontani prosvjed i blokada ulaza samo jedan u nizu pokušaja skretanja pozornosti uprave i javnosti na nagomilane probleme radnika.
Zaposlenici uprave ipak su pronašli načina zaobići blokadu pa su, prema riječima sindikalnog povjerenika, iskoristili ulaz u zgradu kroz restoran kako bi došli do svojih radnih mjesta. No situacija u ovoj tvrtki dovedena je do ključanja pa je jutrošnja blokada novi kamenčić izražavanja nagomilanog nezadovoljstva, poručio je Perković.
Naime, prije nešto više od mjesec dana radnici Diokija održali su prosvjed u Zagrebu zajedno s radnicima Dalmacijavina. Radnike Diokija primio je tada ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić i njegov zamjenik koji im je malo rasvijetlio situaciju.
– Do sada je sve riješeno s bankama koje su pristale deblokirati Diokijeve račune. Slijedi razgovor s Inom i našom upravom da se omogući daljnja proizvodnja. Dogovoreno je da ćemo još ovog tjedna pokrenuti proizvodnju, a onda će doći i do isplate svih naših plaća i potraživanja. U iduća dva mjeseca trebalo bi se u potpunosti riješiti restrukturiranje Diokija – izjavila je tada predstavnica sindikata Diokija i svih radnika Vlasta Stein.
Hrvatski cirkus i natezanja -zezanja. Dok netko ne dfođe na prave ideje riješavanja sa bombama i vatrom zakona reda neče biti nego pljačka i pljačka gdje na kraju uvjek i jedini zarađuje sud - i država Hrvatska . A ostali neka gladuju sa malim svojim hrvatima . jedno je za tvrditi . Niti srbi za vrijeme rata nisu dijecu male hravte izgladnjivali kao što si dozvoli demokracija-zakonski i to još poslje 20 godina iza rata