preslagivanje

Što se događalo iza vrata dramatične sjednice Predsjedništva HNS-a

Foto: Goran Stanzl/Pixsell
Ivan Vrdoljak
Foto: Goran Stanzl/Pixsell
Ivan Vrdoljak
Foto: Goran Stanzl/Pixsell
Ivan Vrdoljak
Foto: Goran Stanzl/Pixsell
Ivan Vrdoljak
Foto: Goran Stanzl/Pixsell
Ivan Vrdoljak
07.06.2017.
u 06:45
Svi protivnici svoje stavove protiv Vrdoljakovog projekta ponovili su i jučer na samoj sjednici Predsjedništva uz objašnjenje da HDZ nije njihov svjetonazor i da oni u takvoj Vladi i koaliciji nemaju što raditi.
Pogledaj originalni članak

Nakon duge rasprave na Predsjedništvu bilo je apsolutno vidljivo da će se stranka podijeliti.

– Ja to nisam želio dozvoliti i odlučio sam predložiti Predsjedništvu da HNS ne ide u Vladu s HDZ-om i da podnosim ostavku na sve političke funkcije. Poručio je to šef HNS-a Ivan Vrdoljak, nakon maratonske sjednice Predsjedništva HNS-a koja je bila pojačana i saborskim zastupnicima te stranke, i tako doveo do potpunog obrata na političkoj sceni.

Samo sedam sati ranije bio je uvjeren da će njegov prijedlog- ulazak HNS-a u Vladu s HDZ-om proći i da će stranka postati dio vladajuće većine. I sam Vrdoljak sinoć je nakon Predsjedništva kazao kako je imao namjeru izvući Hrvatsku iz rovova, ali i da nema te cijene za koju bi dozvolio da se podijeli stranka. A upravo je to prijetilo HNS-u u slučaju da su izglasali "preslagivanje" s HDZ-om. Od početka je bilo jasno da neki zastupnici HNS-a poput Anke Mrak Taritaš, Vesne Pusić, Gorana Beusa Richembergha i Nade Turine Đurić neće pristati na takvu koaliciju.

A žestoki protivnik koalicije bio je bivši gradonačelnik Dubrovnika Andro Vlahušić koji je prvi pozvao Vrdoljaka na ostavku zbog ideje o koaliranju s HDZ-om. Svi protivnici svoje stavove protiv Vrdoljakovog projekta ponovili su i jučer na samoj sjednici Predsjedništva uz objašnjenje da HDZ nije njihov svjetonazor i da oni u takvoj Vladi i koaliciji nemaju što raditi.

- Rasprava je bila vrlo žestoka i bilo je jasno da nam prijeti potpuni raskol u slučaju da prijedlog ulasku u Vladu prođe. Naime, prema našem statutu svi oni koji ne bi glasali za odluke koje se izglasaju na Predsjedništvu i Središnjem odboru morali bi biti automatski izbačeni iz stranke, pa smo na kraju procijenili da je doista neizdrživo za HNS da izbacimo iz njega počasnu predsjednicu, potpredsjednicu, Andru Vlahušića i dvoje saborskih zastupnika. Bilo bi to previše i to stranka ne bi podnijela- kaže naš izvor iz vrha stranke.

Naš drugi izvor koji je bio za opciju preslagivanja dodaje kako je prijedlog mogao proći jer je većina bila za njega i glavnog krivca vidi u počasnoj predsjednici HNS-a Vesni Pusić.

- Stavila je sebe ispred stranke i praktički nas ucijenila unatoč postojanju većine- kaže izvor iz vrha HNS-a. Zanimljivi su i argumenti kojima je Vrdoljak branio ideju o ulasku u koaliciju s HDZ-om. Prema našim izvorima više je puta spomenuo kako u Hrvatsku politiku treba unijeti novu svježinu i kako upravo HNS može biti garancija da se zemlja odmakne od desničarenja. - Govorio je i da zemlja ne može ići na još jedne izbore, da će to ugroziti povlačenje novca iz EU fondova i da će doći do paralize zemlje- kaže naš izvor. Nakon Predsjedništva pojavila se  špekulacija da bi neki zastupnici u Saboru ipak mogli glasati kontra odluke stranke no to je, nakon svega, malo vjerojatno.

- To mi je teško vjerovati, ali u ovoj ludoj situaciji sve je moguće pa i to da neki zastupnici ipak glasaju drugačije od odluke stranke- kaže naš izvor. Burna rasprava očekuje se i danas kada će se održati Središnji odbor stranke i gdje bi se odluka s Predsjedništva trebala potvrditi kao i prihvatiti ostavka predsjednika stranke Ivana Vrdoljaka. Što će se i dogoditi. U tom trenutku stranku će preuzet Predrag Štromar, zamjenik predsjednika HNS-a i voditi ju do izbora novog šefa, a za kojeg će se izbori održati u najkraćem mogućem roku.

Kako se već neko vrijeme špekulira dva su potencijalna kandidata najizglednija za Vrdoljakovog zamjenika. Jedan je međimurski župan Matija Posavec te šefica zagrebačkog HNS-a i potpredsjednica HNS-a Anka Mrak Taritaš kojoj je velika prednost što je i jedna od najpopularnijih političarki u državi prema istraživanjima. Ali i koja je na lokalnim izborima ojačala stranku u Zagrebu. I tako HNS umjesto ulaska u Vladu očekuje teško razdoblje biranja novog lidera i popravljanja štete zbog nastale situacije.

Bit će tu još mnogo analiza i tražiti će se mnogi odgovori poput onog na pitanje zbog čega je Ivan Vrdoljak postupio kako je postupio i uopće doveo HNS u ovakvu situaciju kada je znao da dio ljudi iz najužeg vodstva ne želi ni čuti za spašavanje HDZ-ove Vlade. Pitanje je i što će se dalje događati u stranačkim organizacijama pogotovo onima koje su bile spremne dati Vrdoljaku podršku za preslagivanje ili su je i dale poput Varaždinske koja je i najbrojnija u stranci.

Predrag Štromar, šef varaždinske organizacije HNS-a, pristao je na savezništvo s HDZ-om, doznajemo, i zbog toga što želi spriječiti da mu bivši stranački šef Radimir Čačić, sada predsjednik Reformista, rasturi organizaciju jer, nakon što je porazio Štromara na lokalnim izborima i postao župan Varaždinske županije, Čačić već vrbuje HNS-ovce.

U svakom slučaju, HNS-u predstoje vjerojatno najteži dani do sada, a još jučer ujutro praktički su "dijelili" fotelje u Vladi. Vrdoljak je trebao biti potpredsjednik Vlade, Štromar navodno ministar graditeljstva, tražilo se i ministarstvo obrazovanja, a navodno je u igri bilo i ministarstvo pravosuđa ili uprave.

Sve o preslagivanju Vlade čitajte OVDJE.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 17

Avatar southman
southman
07:38 07.06.2017.

I tako je zadnji koji je izišao sa sjednice ugasio svjetlo. Ostade doslovno samo Mrak !

Avatar burgos1948
burgos1948
07:42 07.06.2017.

I sad ga se pod mus treba uhapsiti zbog velikog lopovluka i još veće nesposobnosti .

AO
ante.oreskovic75
07:29 07.06.2017.

Ode i zadnjih 3 %!