Američka privreda doživljava puni procvat, osam godina nakon velike financijske krize praktično je postignuta puna zaposlenost, rastu čak i plaće. Kako to da u takvim uvjetima prva sila svijeta nije iznjedrila bolje predsjedničke kandidate? Ekonomisti bi odgovor mogli naći u rastućoj nejednakosti jer, unatoč sjajnim ekonomskim rezultatima, američki birači nezadovoljni su i daju podršku najgorem kandidatu u povijesti Sjedinjenih Država Donaldu Trumpu. Uzrok svim njihovim nevoljama Trump nalazi svuda, među useljenim Meksikancima i u političkoj eliti, svuda osim u pohlepi klase čiji je član, najbogatijih Amerikanaca kojima odlazi veći dio američkog rasta, a većina mladih i dalje nakon fakulteta u život ide s teretom otplate studentskog kredita.
Hoće li tako ipak ekonomija biti najvažnija tema budućeg predsjednika? Moguće, jer opet je na dnevnom redu i pitanje golema američkog duga, koji iznosi 106 posto bruto-domaćeg proizvoda, zbog kojega i Noam Chomsky opet najavljuje američki pad. Ekonomist Ljubo Jurčić kaže da zasad nema naznaka najgoreg scenarija, koji bi mogao uzdrmati svijet više nego Trumpov ulazak u Bijelu kuću.
– Još živimo u svijetu u kojem je SAD najveća sila, imaju svoje razarače u svim dijelovima svijeta, a kad im zagusti, tiskaju dolare koje svi žele. Veliku većinu svoje proizvodnje plasiraju na svoje tržište, tako da ih ne pogađa previše ni to što je Kina smanjila svoje nabave, ne ovise toliko o izvozu – kaže Jurčić ističući kako to što SAD može, druge zemlje ne mogu, iako se već sad drugačije od tretiraju Rusija i Kina.
>> Panika na predizbornom skupu: Trump evakuiran s pozornice
Sramotan i neobjektivan članak, bez i jednog ozbiljnog argumenta.