Kako je i najavio, novi makedonski premijer Zoran Zaev počeo je rješavati probleme s Grčkom oko imena Makedonije koji traju još od 1992., kako bi ta zemlja mogla ući u NATO i EU. Unatoč protivljenju i grčkih i makedonskih nacionalista, vlade u Ateni i Skoplju uspjele su postići povijesni dogovor o promjeni imena Republike Makedonije.
UN-ov posrednik između Skoplja i Atene u vezi spora s imenom Makedonija Mathew Nimic kazao je da su se na stola našla tri prijedloga imena, “Sjeverna Makedonija”, “Gornja Makedonija” i “Nova Makedonija”. Obje strane usuglasile su se oko imena „Republika Nova Makedonija“, što će se potvrditi i na sastanku u New Yorku 19. siječnja s pregovaračima dviju zemalja.
Novo ima i za Crkvu
Dogovoreni puni službeni naziv države je “Republika Nova Makedonija”, ili skraćeno “Nova Makedonija”, a oba su navedena u verzijama na makedonskom, engleskom, grčkom i albanskom jeziku.
Osim samog imena države, promijenit će se i naziv jezika. Novi naziv za jezik je na makedonskom “suvremeni makedonski jezik”, što je prevedeno i na ostale jezike, dok naziv na grčkom glasi “slavomakedonski jezik”. Isto tako, naziv državljanstva i nacionalnosti je na makedonskom “makedonsko/makedonska”, dok je na ostalim jezicima “novomakedonsko/novomakedonska”.
Novi naziv Crkve je “Nova makedonska pravoslavna crkva – Ohridska arhiepiskopija”, dok se na grčkom ona naziva “Pravoslavna crkva Nove Makedonije – Ohridska arhiepiskopija”.
Makedonska strana prije je odbila dva grčka prijedloga imena da se Makedonija nazove Vardarska Makedonija i Slavomakedonija. Grčka smatra kako nema potrebe da Makedonija organizira referendum oko promjene imena, budući da se procjenjuje kako će ga odbaciti većina građana.
Posredovanje UN-a
Naziv Makedonija, nakon raspada Jugoslavije postao je predmet rasprave između Skoplja i Atene. Ključni grčki argument je da korištenje imena Makedonija predstavlja “sigurnosnu prijetnju”, jer Grčka tako naziva svoje sjeverno područje.
Posrednik UN-a u sporu Mathew Nimic do sada je održao više sastanaka s pregovaračima, a posljednji put sastao se početkom prosinca u Bruxellesu.
Makedonski premijer Zoran Zaev u više navrata ponovio je da je optimist i da će dugogodišnji spor između Skoplja i Atene biti riješen u prvoj polovici ove godine nadajući se da će Makedonija nakon toga postati 30. članica NATO-a i to na summitu Alijanse, koji će se održati u Bruxellesu 11. i 12.srpnja 2018.
Iako je Makedonija ispunila sve kriterije za punopravno članstvo u NATO-u, na summitu Alijanse u Bukureštu u travnju 2008. godine nije dobila poziv, jer je Grčka blokirala prijam. Isto tako...
Imaju i makedonci svoje Zlovence!