Kolumna

Revizorima ugovora s Vatikanom nije stalo do Crkve

Foto: Matija Habljak/PIXSELL
Revizorima ugovora s Vatikanom nije stalo do Crkve
25.04.2018.
u 11:12
Dakle, u političkom kontekstu, puštanje ovog probnog balona u ovome trenutku koristi i HDZ-u i ljevici, ma kako god priča završila.
Pogledaj originalni članak

Najnovija inicijativa za revizijom tzv. vatikanskih ugovora tek je jedna od epizoda već gledane trakavice jedne te iste priče koja Katoličku crkvu (ali ujedno i ostale vjerske zajednice u Hrvatskoj) želi prikazati kao društvene parazite. Doduše, sada se pojavljuje u zanimljivom političkom kontekstu, nakon ratifikacije Istanbulske konvencije, kojoj se Crkva protivila i oponirala vladajućem HDZ-u, što ih je zacijelo udaljilo i zahladilo odnose. No, u priču su uletjele marginalne strančice sa željom o reviziji ugovora sa Svetom Stolicom. Čiji su oni trbuhozborci u ovome trenutku teško je reći, jer ako se zna da je u udaljavanju Crkve i HDZ-a oko Istanbulske konvencije, HDZ privukao dio lijevoga biračkoga tijela, priča o reviziji ugovora gura upravo Crkvu i HDZ jedno drugome i obnavlja povjerenje u njihovo prirodno savezništvo, tj. zabludjele lijeve glasače, koji su se nagnuli prema HDZ-u, vraća u pod lijevo krilo majke partije.

Dakle, u političkom kontekstu, puštanje ovog probnog balona u ovome trenutku koristi i HDZ-u i ljevici, ma kako god priča završila. A završit će, zacijelo, fijaskom. Zašto? Prvo, Crkva i ostale vjerske zajednice u Hrvatskoj nisu društveni paraziti. Upravo ih ugovori prepoznaju kao društveno vrijedne i općekorisne, pa im pomažu u funkcioniranju. Drugo, za reviziju ugovora potrebna je suradnja obje strane, a koliko se zna, Crkva niti po tome pitanju ništa nije poduzimala, niti je zainteresirana za promjene u ugovoru. I treće, najvažnije, država je prema Crkvi dužnik. Crkvi nije vraćena imovina oteta u komunizmu, pa su i ugovori jedan od načina naknade te štete. Proces povrata toliko je spor i kompliciran da se ta imovina, čini se, nikada i neće vratiti. Primjera, gdje su nekim vjerskim zajednicama, poput SPC-a, vraćeni neki kapitalni objekti, kojima se sada dobro gospodari i koji su dobar izvor prihoda, pokazuje da je to je to vrlo važno pitanje.
Ugovori Hrvatske i Vatikana nisu ideološka tema, premda se javnosti stalno tako žele nametnuti. Pa i sada. Zato se o koriste lažni podaci npr. o milijardu kuna koje se godišnje isplaćuju Crkvi, a Crkva dobiva oko 350 milijuna kuna. U tu se cifru pribrajaju npr. i plaće vjeroučitelja, koji nisu crkveni službenici, nego prosvjetni djelatnici, što najslikovitije ocrtava motive “revizora”. 
S druge strane, u Crkvi ima onih koji tvrde da novac iz proračuna kvari kler, koji više nema one evanđeoske gorljivosti kao u komunizmu, kada su živjeli na minimumu i vjerovali više u providnost nego danas, što ih je i više zbližavalo s narodom. I tu sigurno ima mnogo istine, no to je u ovom kontekstu posve drugi par rukava. Sadašnji “revizori” ne sanjaju snažnu i zdravu Crkvu. Motivi su im posve drugi. No zato Crkva zna da što je pritisak na nju veći, njezina se snaga multiplicira. I to ne samo klera, nego naroda, koji je tijelo Crkve, na što mnogi kada govore o Crkvi najčešće zaboravljaju. 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 13

IS
istinaizlike
13:26 25.04.2018.

Zašto Crkva od Francuske ne traži da joj vrati "oteto"?

CA
carjegol13
16:18 25.04.2018.

Crkva u Hrvata se odnarodila i bavi se dnevnom politikom.

PR
pritiskovic
07:28 26.04.2018.

"Revizorima ugovora s Vatikanom nije stalo do Crkve"....Pavičiću Vama stalo do Todorića!? 900 milijuna kuna košta Hrvatsku godišnje brašno i voda za hostije!